YERLİ İMPLANT

Her insan kendisi için en iyisini ister haklı olarak. Konu diş tedavisi olduğunda da durum aynıdır. Zamanında kıymeti bilinmeyen dişler kaybedildikten sonra onların yerini alacak taklitleri için diş doktoruna gideriz. Diş hekimi çeşitli alternatif tedavi rehabilitasyon yöntemleri önerecektir. Bunlardan en çok bildiğimiz diş kaplaması ve köprüsü ile implant tedavisidir. İsimlerini sıkça duyduğumuz diş yapım teknikleri tam olarak ne anlama geliyor? Hangisi daha iyi? Benim için en iyisi hangisi bu diş tedavilerinden? gibi birçok soru ile baş başa kalırız.

İmplant üzeri zirkonyum diş kPLm

İmplant üzeri zirkonyum diş kaplama

İşin doğrusu konu diş sorunu olduğunda biraz sakin ve soğukkanlı olmakta fayda var. Çünkü kritik işlemleri kırk defa düşünüp bir defa yaptırmak gerekir. Acele ile iyi alınmayan kararlar belki de ileride geri dönüşü bile zor olacak bir yola sokabilir bizi. O halde ne yapmak lazım? Önce genel prensibi belirlemekte fayda var. Bu iş benim için önemli mi? Yanıtınız evet ise en iyi diş tedavisini aramak gerekiyor. Eğer yok bir süre dare etsin ilerde tamamen dişsiz kalsam bile damak takarım diyebiliyor iseniz diş tedavinizi geçiştirebilirsiniz. Siz sanırım en iyisini isteyen grupta yer alıyorsunuz. Burada bu yazıyı okuduğunuza göre sizinle iyi anlaşacağız. Ben de sağlığın her şeyden önemli oluğunu düşünüyorum Bu nedenle mümkün olan en iyi tedavi yöntemleri ile en iyi malzemeleri kullanıyorum. Aksamaları telafisi zor olabilir çünkü.

Şimdi gelelim ihtiyaçların belirlenmesine. Gideceğiniz diş doktoru size şikayetinizi soracaktır. Siz bunu önceden düşünüp bütün istek ve diş şikayetlerinizi tam olarak bildirmelisiniz. Mesela diş eti kanaması, diş rengi sarı, diş hassasiyeti veya dişsizlik gibi bildirim yapmanız iyi olacaktır. Bence üzerinde en çok araştırma yapılması gereken diş eksikliği tedavisidir. Yapay organ olarak fonksiyon gösterecek takma dişlerimizin bünye ile uyumlu, estetik ve sağlam olması gerekir.

Örnek olarak eksik diş yerine bir diş köprüsü veya implant yapımı mümkündür. Diş implant yapımına karar verildi ise onun üzerine yoğunlaşmak gerekir. Diş temizliği veya kanal tedavisi dolgu gibi işlemler uzun vadede sorun çıkarmayacak veya tek dişi ilgilendirecek problemlerdir. Oysa implant uygulaması işlemi ömür boyu ağızda kalması gereken bir tedavidir.

EN İYİ İMPLANT HANGİSİ?

İhtiyaç belirlendi. İmplant yapılacak. Ama hangi marka implant en iyi implant? İmplant fiyatları ne kadar? İmplant yapım süresi kaç ay? İmplant yapımında karşılaşılan sorunlar nelerdir? İmplant diş bakımı nasıl olmalıdır? bunlar ve bunlar gibi birçok sorunun cevabını bulmanız gerekiyor. Bu konuda rahat olun. Doğru yerdesiniz. www.drsertac.net ve bu sitede aradığınız soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Bulamadığınız zaman 05493474347 nolu telefona whatsapp ile sorduğunuzda yanıt alabilirsiniz.

Bana göre en iyi implant hekimin alışık olduğu ve size önerdiği implant dır. Bir doktor sizin istediğiniz implant markasını servis alarak size uygular ise inanın o implant başarısından söz etmek çok zorlaşır. Alışık olduğu implant cerrahi seti ve ara parçaları ile vidaların oturma şekli bile işin kalitesini etkileyecektir. Tıpkı farklı bir arabayı sürmeye ilk başladığınızda acemilik çekmeniz gibi farklı implant markası da hekime acemilik yaşatacaktır. Set üzerindeki malzemelerin dizilişi bile farklıdır. Bu nedenle size önerim bir doktora gidip bana bu markayı yapın demek yerine o markayı yapan doktoru bulup ana yaptırmanızdır. Veya doktorunuzun önerdiği markayı yaptırmanızdır. Kısaca en iyi implant hekimin alışık olduğu ve size önerdiği implant dır.

Ancak hekimler implant seçerken nelerde dikkat eder onunla ilgili bir yazı yazmıştım. Siteden aratıp okuyabilirsiniz. Şimdi konuyu dağıtmadan yerli implant ile ilgili bilgi vermeye devam edelim. Yerli implant markaları fiyat olarak Alman implantlara göre daha ucuz implantlardır. Sizler için yerli implant ücreti hakkında bilgi veren bir paragraf hazırladık. yorumlarınızı bekliyoruz.

implant abutment çeşitleri

İmplant üzerinde dayanak olarak adlandırılan abutment çeşitleri

YERLİ İMPLANT FİYATLARI

Ucuz olsun ama nerede yapıldığı da belli olsun diyor iseniz yerli implant kullanmak üzeresiniz. Burada fiyat farkının ne c,varlarda olduğunu ve kaliteli implant ile yerli implant arasındaki farkları inceleyelim.

Fiyat olarak yerli implant fiyatı ile kaliteli implant fiyatı arasında 200 Euro fark olacaktır. Yerli bir implant ücreti 300 Euro iken siz kaliteli Alman  implant fiyatı 500 Euro civarında olmaktadır. Bu fiyata implant üzerine uygulanacak diş kaplama veya diş köprü fiyatları dahil değildir. Sadece implant vidasının ücretidir. Yurt dışında dayanak parçaları da ayrı ücretlendirilmektedir. Türkiye’de implant fiyatları bu nedenle çok ucuz olmaktadır.

Sırası le karar ve cevap vermemiz gereken başlıklar;

 • Dişlerimiz bizim için ne kadar önemli
 • Tedaviyi geçici bir tedavi olarak mı kalıcı tedavi olarak mı planlıyorum
 • Diş tedavim için ayırdığım bütçe
 • Diş tedavim için ayırdığım zaman
 • Hangi tedavi bana uygun
 • İhtiyaçlarım karşılanacak mı?
 • Başka alternatif var mı?

 

İSTANBUL İMPLANT YAPIM MERKEZİ OLARAK ÖN PLANDA

Büyük sağlık sorunları olduğunda eskiden beri Anadolu halkı en iyi tedavi yöntemlerini İstanbul da aramıştır. Gelişen teknoloji ve üniversitelerin İstanulda olması nedeni ile en iyi imkanlar ile tedavi olanağı İstanbul da ele geçmiştir. İmplant diş yapımı için de İstanbul bir merkez konumundadır. Başkent Ankara olmasına rağmen implant ithalatcıları İstanbul’da konumlanmıştır.

En iyi diş malzemeleri, en iyi implant markası, en iyi diş hastanesi, en iyi diş hekimi derken inasnlar kendisini İstanbul da bulur.

Her ne kadar başkent olamamış ise de İstanbul finansın doğal başkentidir. Türkiye ekonomisi İstanbul dan yönlendirilmektedir. Gerek bankaların ve yabancı kuruluşların Türkiye ofisleri İstanbul u tercih etmiş ve etmektedir. Bundan sonra da böyle olmaya devam edecektir. Tıp branşlarında ithal malzeme kullanımının yaygın olduğunu biliyoruz. Diş tedavileri için de durum böyle. Nerede ise en çok malzeme çeşidir olan branş diş hekimliği. En iyi diş malzemeleri, en iyi implant markası, en iyi diş hastanesi, en iyi diş hekimi derken inasnlar kendisini İstanbul da bulur.

Estetik zirkonyum diş kaplama

Estetik Diş yapımında Zirkonyum Dİş Kaplama

Sadece finans baş kenti değildir İstanbul. Kıtaların birleştiği bölgede Asya Avrupa arası bir geçiş noktasıdır. Ulaşım imkanları kara deniz ve özellikle hava trafiğinin aktara noktasındadır. Bu özelliği ile de hem malzemelerin lojistikleri hem de yolcu transfer yani uçak bileti fiytları gibi ucuz olanaklar sağlar. İstanbul implant yapım merkezi olarak her geçen gün Avrupa’nın ve Dünya’nın göz bebeği olma yolundadır. Saç ekimi, göz ameliyatları ve kaplıca turizmi sayesinde farklı ülkelerden birçok sağlık turisti Türkiye’yi ve İstanbul u tercih etmektedir.

Göz operasyonları ile başlayan sistemli sağlık turizmi hareketleri saç ekimi ve diş hekimliği implant ve estetik diş ameliyatlar ile devam etmektedir. İstanbul en iyi implant yapım merkezi olarak 15 milyondan fazla nüfusu ile birçok ülkeden büyüktür.

EN İYİ İMPLANT MARKALARI

Bu da nereden çıktı. Şimdi en iyi implant markaları derken bütün tedavi ihtiyacı hasıl olduğu durumlarına yanıt veren bir ekip olmalı. En iyi implant benim uzun yıllar edindiğim tecrübeye göre bilgii sahibi olunan implantdır. Alman Bego implant markası uzun yıllardır piyasada olan az sayıdaki implantlardan bir tanesidir. BEGO implant markası olarak Türkiyede istikrarlı bir çizgide ilerleyen güvenilir markaların başında gelir. Muadil ithal implantlar ile karşılaştırıldığında protez parçalarının çeşitliliği ile ön plana çıkar. Bego markası yüz yoldan daha uzun süre diş hekimliği malzeme üretimi yapan bir Alman firmasıdır. Kalitesi tartışılmayan nadir implant markalarından bir tanesidir. ITI Strauman implantları fiyat olarak Türkiye alım gücünü aşması nedeni ile fazla tercih edilmemektedir. En iyi implant hangisi derseniz bir hekim için en iyi implant eğitimini aldığı ve sorunsuz uygulama imkanı bulduğu implantdır. Hasta için implant fiyatı önem kazanır. İyi implant ucuz implanttır diyemeyiz tabi. Tam tersi pahalı implantın da en iti implant markası olmadığını bilmek gerekir.

EN İYİ İMPLANT HANGİSİ?

Diş tedavilerinde uzun kullanım ömrü ve biyolojik olarak uyum son derece önemlidir. Özellikle çok sayıda diş kaybedildi ise yapılacak diş protezi,diş köprüsü,implant veya diğer diş hekimliği uygulamaları daha da önem kazanır. Kullanılan malzemenin kalitesinin yanı sıra el işçiliği de  mühim bir ayrıntıdır. Gerek diş doktorunun el melekesi gerek diş teknisyeninin işe gösterdiği özen ve bilgi birikimi uygulanacak diş tedavisinin başarısında önemli pay sahibidir.

Tedavi ücretlerinin özellikle implant ve zirkonyum diş kaplama gibi tedavilerde yüksek rakamlar tutması nedeni ile doktor seçimi kadar malzeme tercihine de dikkat edilmesi gerekir. Uzun ömürlü ve estetik görünümlü diş tedavilerinin aynı zamanda yeterli fonksiyonu da sağlaması beklenir. Örneğin diş köprüsünde dayanak olarak kullanılan dişlerin biyolojik ömrünün en az 10 yıl olması beklenir. Aynı şekilde uygulanan implantların çevresindeki kemik dokusunun ve implant yüzey özelliklerinin en az 20 yıl sorun çıkarmadan kullanıma müsaade etmesi beklenmelidir.

Bildiğiniz gibi yapılan implantlarda doğru cerrahi uygulama ve planlama gerçekleşse bile kullanılan implant malzemesinin mekanik ve biyolojik özellikleri de önem taşır.

EN İYİ İMPLANT

Evet hepimiz bu sorunun tek bir cevabı olmadığını biliyoruz. Ama size en iyi implant ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmak isteriz. Bir implant hekim için ve hasta için en iyi implant olma özelliklerini farklı bakış açıları ile yaklaşıldığı için aynı anda taşıyamaz. Hasta için en iyi implant demek belki de en ucuz implant anlamına gelebilir. İmplant fiyatları ve üzerine uygulanacak porselen veya zirkonyum diş fiyatları ile birlikte hastanın ağzında yaptıracağı diş temizleme fiyatı, diş dolgusu fiyatı gibi ücretler eklendiğinde rakamın yükseleceği malumdur. Bu nedenle hastalar diş tedavi ücretlerini karşılamakta zorlanabilmektedir. Ancak yapılan diş tedavisinin doğru uygulanması ve uzun ömürlü olması sayesinde verdikleri paranın karşılığını zaman içerisinde geri alabilirler. Bunda ilk koşul tabi tedavinin doğru planlanıp uygulanmasıdır.

Bir kez daha söylemek isterim ki en iyi implant hekimin seçtiği ve sorumluluğunu aldığı implant markasıdır. Siz hasta olarak implant seçerseniz çıkacak sorunlar ile ilgili sorumluluğu da üzerinize almış olursunuz. Bu nedenle bırakın doktorunuz implant markasını seçsin. Sizden daha iyi tercih yapacağı kesindir. Mesela benim tercihim Alman Bego implant dır.

EN UCUZ İMPLANT MI EN PAHALI İMPLANT MI?

Bazı hastalar implant için çok para ödeyip iyi sonuç alamadıklarından yakınırlar. Burada ödenen implant fiyatını öğrenmek gerekir. Bazı insan için en ucuz implant bile pahalı olabilir. Kendi bütçesine göre pahalı olması yapılan implantın yüksek fiyatlı olması demek değildir.aslında. Türkiye de piyasada bulunan implantlar içerisinde özellikle Alman implant markaları ve İsviçre implantları yüksek fiyatlı implantlardır. Yerli implantlar fiyat olarak daha düşük maliyetler ile yapılabilmektedir. Ancak kullanılan malzemeden alınan karşılığa bakıldığında mesela Bego implant için ödenen yüksek fiyatın zaman içerisinde kendisini fersah fersah geri ödediği de bir gerçektir. Dünyanın bir çok ülkesinden Türkiye ye özellikle İstanbul a diş tedavileri için gelen hastalar diş tedavilerini özellikle implant ve estetik zirkonyum diş kaplamalarını İstanbul da yaptırmaktadır. İstanbul valiliği   web sayfasında İstanbul’da kalınacak gezilecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

İmplant Yapımında Ağrı Olur mu?

İmplant uygulamasının ağrılı bir işlem olup olmadığını çok merak edilir. İmplant yaptırırken ağrı olur mu? Sorusu sadece doktorlara sorulmaz. Hastalar, implant yaptıran arkadaşlarına da implant yapımı sırasında ağrı oldu mu? diye sorarlar.

Tabi her hasta için verdiği cevap farklıdır. Şunu belirtmekte fayda var ki implant uygulaması ağrılı bir tedavi değildir. İmplant yapımı sonrası ağrı oluşma ihtimali vardır. İmplant sonrası acı oluşmasını önlemek mümkündür. Tedaviden önce kullanılan ilaçlar ve kullanılan anestezi sayesinde işlem sırasında hiç acı olmaz. Tedavi uygulandıktan sonra kullanacağınız ilaçlar sayesinde ağrı ve şişlik olmaz.

İşlem yapılmadan önce bölge lokalde anestezi spreyleri ve krem ile uyuşturulur. Ardından tıpkı diş çekerken uygulanan anestezi gibi, ağız içerisinden bir iğne uygulanır. Eğer işlem yapılacak bölgede doğru bir anestezi uygulandı ise implant uygulama

İmplant fiyatrları

İmplant fiyatrları

sırasında kesinlikle herhangi bir ağrı hissedilmez. Birçok hasta implantın yerine koyulduğunu bile fark etmez. İmplant vidasının yerleştirileceği bölge tam olarak uyuşturulur. Ağız uyuştuktan sonra bölgede kemik içerisinde küçük bir yuva açılır. Uygulanacak implant ile tam uyumlu küçük yuva içerisine koyulur. Diş kökünü taklit eden silindirik yapıdaki bir vidadır. Uzun kemik miktarına göre seçilir. Bazen yeterli hacim yoksa kemik tozu uygulamalarıyla ilave bir maliyet oluşur. Hasta anestezi sonrasında kesinlikle herhangi bir ağrı sızı hissetmez. Sadece soğutma amacı ile verilen serum fizyolojik sıvısı daha fazla yapabilir. Tükürük emici vasıtasıyla sürekli olarak alınan ağız sıvıları ve serum fizyolojik sıvısı dişlerin hangi bir zarar görmesine engel olur. İmplant uygulaması netice olarak cerrahi bir uygulamadır. İyi bir teknik ile birlikte konusunda tecrübeli, bilgili, istekli ekip tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Sadece ekibin iyi olması iyi bir implant için yeterli olmamaktadır.

DİŞ İMPLANTI UYGULAMASI

Kullanamadığınız hareketli protezleriniz veya çekilmiş dişleriniz varsa implant uygulaması çok büyük fayda sağlar.

DİŞ İMPLANTI HER DERDE DEVA MI?

Son yıllarda implantların diş hekimliğinde mucizeler yarattığı ile ilgili birçok haber çıkıyor basında. İmplantlar gerçekten büyük kolaylık sağlamakta ancak bir mucize değiller. İyi bir ağız bakımı olmadan implantların da sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi mümkün değildir. Diş kaybına neden olan sebep ağız bakımı yetersizliği ise implantlar kurtarıcı olamayabilir ler. Diş hekimleri öncelikle ağızda kalan dişlerin uzun ömürlü olabilmeleri için kişinin doğru ağız bakımı yapabilecek seviyede bilgilendirilmesi gerektiğini söylüyorlar.

İtanbul Küçükçekmece Korudent diş kliniğinden Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ağızda bir implantı ömür boyu kullanabilmenin en önemli şartlarından bir tanesinin düzenli ağız bakımı ve Diş Hekimi kontrolü olduğunu söyledi. İmplantları bir ömür boyu ağız içerisinde kullanabilmek için yapıyoruz, ancak yeterli ağız bakımı olmadığı durumlarda tıpkı doğal dişler gibi implantlar ve çevre dokular hasar görebilmektedir. Özellikle diş eti hastalığı diş taşları etkisi ile hızlı bir şekilde ilerleyebiliyor. Hem mevcut doğal dişleri uzun ömürlü kullanabilmek hem de yapılan implantları ve implant üzeri köprü veya protezleri sağlıklı kullanabilmek için doğru ağız bakımının önemine değinen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya senede en az bir defa diş hekimi kontrolünün gerekli olduğunu söyledi.

İMPLANT ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Diş implantları tek diş veya birden fazla diş eksikliğinde uygulanabilmektedir. Tedavi süresi 15 dakika ile 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır. implantların uygulanması değil kontrol ve bakımları önemlidir. Cerrahi işlemden sonra implant ile kemiğin arasında bağlantı gerçekleşir. Kemik ile iyi bir bağlantı sağlamış implant üzerine diş yapılmaya hazırdır. İmplant üzeri bir diş kaplama yapılabileceği gibi implant üzerine köprü veya protez seçenekleri de vardır. İmplantlar doğal dişlerden daha dayanıklı olurlar. Üzerlerinde çürük oluşmaz. Ancak çevre dokular yeterli bakım temizlik yapılmadığı zaman problem çıkarabilirler. Görülen en büyük sorun diş taşları ve yemek birikintileri nedeniyle implant çevresinde diş eti enfeksiyonu olmasıdır. İmplant çevresindeki diş eti problemi alttaki kemik dokusunun erimesi zaman içerisinde implant ile tutulmanın azalmasına neden olur. Böyle bir durumda en kısa zamanda iltihaplı bölge temizlenerek implantın ağızda daha uzun süre kullanılması sağlanabilir.

EN İYİ İMPLANT HANGİSİDİR?

İmplant yaptırmadan önce en çok merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesi de en iyi implantın hangisi olduğudur. En iyi implant araştırması yaparken farklı fiyatlar, değişik isimler, üretim yerleri veya doktor tercihleri kafanızı karıştırabilir.

En iyi implant sizin araştırmanız sonucunda ortaya çıkmayacaktır. Bu nedenle ben hastaları genellikle implantı değil doktoru araştırın şeklinde tavsiyede bulunuyorum. İmplant üreticileri belirli şartları sağlamak zorundadır. Bir implantın piyasaya çıkmadan önce gerek malzeme gerek üretim tekniği kontrol ve paketleme süreçleri sıkı denetimden geçer. İmplantın nerede yapıldığı veya nerede paketlendiği ye fazla önem taşımaz. Diş Hekimi pratiğinde en çok uyguladığı ve iyi sonuçlar aldığı implant markasını kullanmak ister. Bu marka belki sizin başka bir hekimden duyduğunuz kadarı ile sorunlu bir marka olarak kulağınıza gelmiş olabilir. Ancak hekim bu implant markası ile ilgili yeterli tecrübeye sahip ise ve uzun süredir kullanıyor ise o hekim’in uygulayacağı en iyi implant markası kullandığı implant markasıdır.

İmplant başarısını etkileyen faktörler:

 1. İmplant planlaması
 2. Hastanın ağız bakımı
 3. Cerrahi işlemin doğru uygulanması
 4. İşlem sonrası ilaç kullanımı
 5. İmplant üzerine uygulanan diş kaplama veya protezlerinin doğru yapılması
 6. Hekimin tecrübesi el manipülasyonu dikkati

Yukarıda kısaca implantlar ile ilgili faktörlerin sıralamaya çalıştık. Bu ve bunun gibi daha birçok madde yazmak mümkün.  Hasta olarak bize düşen görev hekimin doğru seçilmesi ve işlem sırasında ve sonrasında hekim’in söylediklerinle uymamız olacaktır. Doğru hekimi seçtiğinizde aslında doğru implant markası da doğru cerrahi doğru planlama iyi bir protez uygulaması da seçilmiş demektir. Bu konuda gittiğiniz klinik de yeterli temizlik ve düzeni olduğunu görmelisiniz. Hekimin bilgi birikimi tecrübesi ve mesleğine olan ilgisi ve sevgisi gözünüzden kaçmayacaktır. Bu sayede iyi bir hekim iyi bir klinik iyi bir implant ve iyi bir implant üzeri protez sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

İmplant Diş tedavisi

İmplant ile diş tedavisi hakkında Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.

İmplant Nedir? Nerelerde kaç tane uygulamak gerekir? Sorularımıza yanıt veren diş hekimi Sertaç Kızılkaya ya teşekkür ederiz.

Diş kaybedildiğinde eksilen dişi taklit etmek için  yapay bir diş kökü olan implant vidaları kullanılmaktadır. Silindirik bir vida şeklinde olan bu implantlar titanyum  malzeme ile üretilirler. Çekilmiş diş kökünü saran ve alveol kemiği adı verilen çene kemiği yeterli hacme sahipse içerisine implant vidası yerleştirilerek diş nerede ise bire bir taklit edilebilir. Bu yerleştirilen implantın üzerinde rahatlıkla çiğneme yapıla bilmektedir.

İmplant dişler ömür boyu ağızda kalmak üzere uygulanan tedavilerdir. Ağız bakımına dikkat edildiği sürece hiçbir sorun yaşanmadan yıllar boyu kullanılır. İmplant üzerine tek bir diş yapılabildiği gibi diş köprüleri de uygulanabilir. Üç tane dişin eksik olduğu durumda iki implant ve arada bir adet gövde  uygulaması ile implant üzeri köprü uygulamak mümkündür.

Tek bir diş eksikliğinde ise eksik diş kökü yerine implant uygulanır ve üzerine diş kaplaması yapılır. Yan yana iki adet diş eksik olduğunda kemiğin durumuna göre bir veya tercihen iki adet implant uygulaması yapılacaktır. Beş veya daha fazla diş eksikliğinde iki adet implant yeterli olamamaktadır. Özellikle tam dişsiz ağızlarda alt çene için iki üst çene için dört implant üzerine hareketli protez en ucuz ve kullanımı rahat diş tedavi yöntemidir. Maddi durumun ve kemik hacminin yeterli olduğu durumlarda implant diş sayısı artırılabilmektedir.