ŞEFFAF APAREY

Ortodonti Tedavisi ve Şeffaf Aparey

Şeffaf Aparey ile Ortodonti

Günümüzde ortodonti tedavisi için iyi bir alternatif olarak adından söz ettiren şeffaf apareyler halk arasında şeffaf diş teli ile karıştırılmaktadır. Şeffaf diş teli ortodonti tedavisinde kullanılan braketlerin plastik ya da seramik olan malzeme ile kullanılmasıdır. Oysa şeffaf aparey tedavisinde ağızda dişler üzerinde yapıştırılan braketler kullanılmaz. Şeffaf aparey dişlerin üzerine takılıp çıkarılabilen plaklardır. Bazı durumlarda dişe buton takılsa da braket gibi dişlerin üzeri metal ile kapatılmaz. Gençlerin olduğu kadar yetişkin bireylerin de ilgisini çeken şeffaf plak tedavisi ile ilgili bilgi vermeye çalışalım.

ŞEFFAF APAREY

Eğri olan dişlerinizi olması gereken ideal pozisyona getirecek ortodonti tedavisi için yeni geliştirilen bir çözümdür. Artık metal diş tellerine gerek kalmadan dişlerinizi düzeltebiliyoruz. İlk bakıldığında fark edilmesi zor olan bu yöntem olan şeffaf aparey ile eğri diş problemlerinin önüne geçilebilmektedir.

ŞEFFAF APAREY KULLANIMI

– Estetik görüntünüzü bozmadan yapılan ortodonti tedavisidir.

– Esnek Kullanım sunar ; Özel günlerinizde kullanmayın. Kolayca takıp çıkartılabilir.

– Sesinize ve Konuşmanıza etkisi yoktur

– Hızlı tedaviye giriş olanağı sağlar ; yerli üretim. Aylarca beklemenize gerek olmayan üretim şekli.

– Tamamen Şeffaftır. Sizle konuşma mesafesinden bakanlar bile fark etmeyecek kadar şeffaftır.

– Ağrısız bir tedavidir. Klasik metal tellerdeki gibi ağrı yapmaz

– Uygun Fiyat avantajı sunar.

Şeffaf plak ile diş tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için Randevu Tel:02126616979 Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Dişlerin sıralanışı ve birbirleri ile olan kapanışı estetik, görüntü ve fonksiyon açısından büyük önem taşır. Hem estetik hem fonksiyonel düzeltme amaçlı bir diş hekimliği uygulaması olan ortodonti tedavisi ile dişlerin çene kemiği içerisindeki yerleri değiştirilebilir.

Klasik yöntemler ile yapılan ortodonti tedavisinde diş yüzeylerine tel yapıştırmak veya ağızda takılıp çıkarılabilen ortodontik aparey adı verilen “telli plaklar” kullanılmaktadır. Günümüzde modern bilgisayar teknolojisi sayesinde eğri dişlerin düzeltilmesinde tel kullanmadan, şeffaf plak yöntemi ile dişlerin düzeltilmesi mümkündür.

Şeffaf aparey adı da verilen bu ince plastik şeffaf plaklar dişlerin ağız içerisindeki pozisyonlarını değiştirir. Dişleri olması gereken yerlerine ve pozisyona getirir.

Ayrıntılı bilgi için 02126616979 arayabilirsiniz.

Sertaç Kızılkaya

Ortodonti Tedavi Süresi

Ortodontik tedavinin süresi ortodontik probleme, hastanın yaşına, hastanın tedaviye uyumuna, kullanılan teknik ve aygıtla ilişkilidir.

Ortodontik tedavilerde en çok merak edilen konu süredir. Ortodontik tedavinin süresini etkileyen faktörler;  hastanın sahip olduğu probleme, hastanın yaşına, hastanın tedaviye uyumuna ve kullanılan teknik ve aygıtla çok ilişkilidir. Hastanın problemi hastadan alınan kafa filmleri ve model analizleri ile belirlenir. Hafif çapraşıklığı olan kişinin tedavi süresi kısadır. 6-12 ay arasında sürebilir.

Ancak, daha şiddetli iskeletsel uyumsuzluğu olan, alt veya üst çenesinde ileri veya gerilik bulunan hastalarda bu tedavi süresi 2-3 yıla kadar çıkabilir. İleri yaşlardaki ortodontik cerrahi hastalarında ise tedavi öncesi, bir ortodontik düzeltme ile dişler düzeltilir, sonrasında cerrahi müdahale ile tedavi bitirilir ve bu da yaklaşık 1 yıl kadar sürer.

ortodonti süresi

Hastanın yaşı da tedavi süresini oldukça etkiler. Genç yaşlarda basit çapraşıklıklar çok çabuk düzeltilirken, ileri yaşlardaki hastaların sahip olduğu basit çapraşıklıkların tedavisi daha uzun sürer.Hastanın tedaviye uyum, tedavinin başarısında çok önemlidir. Hekim tarafından verilen aygıtların düzenli ve zamanında kullanılması, hastaların ağız hijyenlerine dikkat etmesi, gerekli ağız içi veya ağız dışı aygıtları zamanında takması tedavi süresini tamamen etkiler. Kullanılmayan aygıtlar tedavi süresini uzatacaktır.Bununla birlikte, çocuk hastalarda, hekim-hasta ve ebeveynin ortak çalışması çok önemlidir.  Ebeveynlerinde hekime ve çocuğa destek vermesi tedavi süresi ile çok yakından ilgilidir. Kullanılan teknik tedavi süresini etkiler. Lingual teknikte tedavi süresi biraz daha uzayabilir. Diğer tekniklerde de kullanılan aygıtların tipi tedavi süresini etkileyebilir. Son zamanlarda kullanılan braket sistemleri, sürtünmesiz veya sürtünmesi azaltılan sistemler tedavi süresini oldukça kısaltmıştır. Daha kısa sürede tedavi yapmak günümüzde daha mümkündür.
Ortodontik Tedavi Süresi