İmplant Röportajı 2018

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?
Diş implantı, ağız içi boşlukların doldurulmasında en sık kullanılan ağız ve diş tedavisi yöntemlerinden biridir. Birçok hastanın, diş tedavisi öncesinde kaygı derecesi son derece yüksektir. Fakat bunun temel nedeni, tedavi süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olmamakla birlikte ağızdan ağıza dolaşan yanlış bilgilerdir. Biz de birçok ünlü isme hizmet vermiş ve sektörün en başarılı isimlerinden diş hekimi Dr. Sertaç Kızılkaya ile röportaj yaparak implant yaptıracak kimselerin bilgi seviyesini arttırmaya ve kaygı seviyesini azaltmaya çalıştık.
İmplant Hakkında Genel Bilgi
Soru: “Hocam, öncelikle diş implantı nedir? Bu konuda bizi biraz aydınlatabilir misiniz?”
Dr. Sertaç Kızılkaya: “Diş implantı, temelde ağız içi boşlukları tedavi ettiğimiz bir yöntemdir. Herhangi bir diş kaybında eski dişinizin olduğu bölge çukur şeklinde kalır. İmplant sayesinde buraya uygun malzemeyle eski dişiniz gibi yapay bir diş monte edilir. Böylece gündelik yaşamınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz.”
Soru: “İmplant yaygın bir tedavi yöntemi midir?”
Dr. Sertaç Kızılkaya: “Belki de günümüzün en yaygın tedavi türlerinden biridir diyebiliriz. Birçok diş hekimi sıklıkla bu yöntemi uygulamaktadır.”
Soru: “İmplant tek tip mi yoksa türleri olan bir tedavi yöntemi midir? Türleri varsa en yaygını hangisidir?”
Dr. Sertaç Kızılkaya: “Diş implantı yaygın olduğu için birçok türü olan bir yöntemdir. En yaygını ise vida tipi implanttır.”

Diş İmplantı Tedavisi Süreci

Soru: “Hocam peki tedavi süreci nasıl işliyor?”
Dr. Sertaç Kızılkaya: “İlkin hekiminize muayene olmalı ve sonrasında dişlerinizin durumunuza göre bir takvim belirlemelisiniz. Kimi hastalarda tek seansta kimi hastalarda birkaç seansta bitebilecek bir tedavidir bu. Fakat esas mantığı diş kökünüze bir vida yuvası monte edilerek uygun malzemeli yapay dişi yuvasına oturtmaktan ibaret. Sonrasında gönül ferahlığı ile gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz.”
Soru: “İmplant yaptırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz?”
Dr. Sertaç Kızılkaya: “Diş implantı her ne kadar yaygın bir tedavi yöntemi olsa da, usta ellerden çıkması çok önemli. Biliyorsunuz ben birçok ünlü isimle de çalıştım. Beni seçmelerindeki en önemli etmenin yıllar içinde kazandığım tecrübe olduğunu düşünüyorum. Sizler de hekiminizi seçerken bu kritere dikkat etmelisiniz.”
Soru: “İmplant tedavisi öncesinde süreç ve fiyatlar hakkında ayrıntılı olarak sizden bilgi alabilir miyiz?”
Dr. Sertaç Kızılkaya: “Ben genellikle hastalar ile doğrudan iletişime geçiyor, onları bilgilendiriyorum. Whatsapp buradan benimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca diş ve ağız sağlığı ile ilgili bilgiler paylaştığım bloguma buradan ulaşabilirsiniz.”

ESTETİK ÖN DİŞ İÇİN ZİRKONYUM VE İMPLANT

Dişlerimizin sadece yemek yemek için var olmadığını biliyoruz. Bu yazıda dişlerden dolayı sorun yaşayan kişilerin problemlerine çözüm olabileceğini düşündüğümüz bilgileri sizler ile paylaşmak istiyoruz. Diş hekimliği mesleği bilim ve sanatın birlikte uygulandığı kişiye özel tasarım ve üretimlerin olduğu eşsiz bir ürün olarak kabul edilen tedaviler sunuyor. Konusunda uzman ve tecrübe sahibi olduğunu bildiğimiz Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan estetik diş yapımında kullanılan teknikler ve implant yapımı gibi konularda bilgi aldık.

ESTETİK ÖN DİŞ İÇİN KULLANILAN MALZEMELER

Sayın Kızılkaya gelişen teknoloji sayesinde artık dişler eskisinden daha hızlı ve güzel yapılıyor. Özellikle doğal diş görüntüsü veren ön diş kaplamalar için hangi malzemeler tercih ediliyor?
Merhaba, evet dediğiniz gibi diş hekimliğinde her geçen gün daha iyi sonuçlar veren malzeme ve teknikler uygulamaya giriyor. Özellikle estetik diş tedavileri ve implant yapımı konularında büyük ilerlemeler var. Zirkonyum malzeme ile yapılan diş kaplamalar sayesinde doğal diş gibi görünen kaplama ve diş köprüleri yapılabiliyor. Uzun ömürlü ve sağlıklı bir diş kaplama olarak zirkonyum kaplamalar en çok tercih edilen malzemelerdir. Ön diş estetiği için lamina diş uygulaması da tercih edilen diğer bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Diş eksikliği olan hastalar için lamina diş uygulaması mümkün olmamaktadır. Çünkü laminalar diş üzerine yapıştırılan ince seramiklerdir. Dişlerin ve alt çene ile üst çene kapanışının uygun olması gerekir.

Estetik Diş Kaplama

Estetik Diş Kaplama

Çok sayıda dişini kaybeden hastalar için implant uygulaması ve üzerine yapılan estetik sabit diş köprüleri iyi bir seçenektir. Zirkonyum diş kaplamaların altında yeterli desteği sağlayacak diş kökleri veya implantlar olması gerekir. Uzun zirkonyum köprülerin kırılma riski vardır. Tıpkı uzun porselen diş kaplamalarda karşılaşılan gövde kırılması sorunu gibi uzun zirkonyum köprüler de kırılabilir. Diş sıkma ve gıcırdatma gibi sorunlar ile birlikte zirkonyum diş köprülerinde kırılma daha fazla görülen bir sorun olmaktadır.

İmplant üzerinde kullanılan abutment adı verilen dayanakların metal olması özellikle ön diş bölgesinde sorun olabilir. Koyu rengi ile metal abutmentler istenilen estetiği elde etmeyi engelliyor ise zirkonyum abutmentler ile diş kaplaması altında kalan dayanaklar yani abutmentler üretilebilir. Bu sayede uygulanan zirkonyum diş daha estetik görüntü sağlar. İmplant üzerinde kullanılacak zirkonyum abutmentlerin ilave ücreti olmaktadır. İmplant fiyatları ve zirkonyum diş fiyatları toplam olarak iyi bir maliyet tutsa da zirkonyum abutment için ek bir ücret ödenmesi gerekir. İmplant fiyatı, zirkonyum fiyatı ve abutmentin zirkonyum olması için ödenecek ücretler toplandığında 4-5 bin tl gibi bir tutar ortaya çıkar. İyi bir estetik implant üzeri zirkonyum diş kaplaması için bu ücretleri ödemek gerekir. Daha ucuz yapılacak implant üzeri kaplama ve köprüler ile iyi bir sonuç almak mümkün olmamaktadır. Laboratuvarın bilgi beceri deneyim ve makine yatırımları da göz önüne alındığında doktorlar da laboratuvarlara yüksek bedeller ödemektedir. Malzemenin ithal olması ve döviz artışlarından etkilenmesi nedeni ile bu tutar zaman içerisinde güncelliğini yitirecektir. Detaylı bilgi almak isterseniz Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan randevu alarak görüşebilirsiniz. 02126616979

İmplant nedir? Fiyatı ve uygulanması

Ağızda çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine hastaların çiğneme ve estetik fonksiyonlarını geri kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü gören vidalara implant denilir.

İmpalnt fiyatından önce implant hakkında bilgi edinmek gerekir. Markaya ve uygulama yapacak kliniğe göre implant diş fiyatı değişir.

 

İmplant markası

İmplant markaları

Tek ya da bir kaç diş eksikliklerinde uygulanabileceği gibi implant total dişsiz ağızlarda uygulanabilmektedir. Amaç hastaya doğal sağlıklı dişlerin konforuna en yakın çiğneme ve estetiği sağlamaktır İmplant uygulamalarında en önemli aşama iyi bir planlama aşamasıdır.Bu aşamada dijital görüntüleme yöntemlerinden faydalanılarak iyi bir ağız içi muayene yapılır.beraberinde hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir. Doğru bir planlamadan sonra implant uygulanma işlemine geçirilir. Uzman cerrahi ekip tarafından lokal ya da genel anestezi altında implant uygulama işlemi gerçekleştirilir .implantın kemik yüzeyine bağlanması (osteointegrasyon) için bir süre beklenmesi gerekmektedir.bu bekleme süresi kemiğin yapısına ve implantın uygulandığı bölgeye bölgeye göre değişebilir. Bu süre tamamlanlandıktan sonra implantüstü protezin yapılış aşamasına geçilir. İmplant tedavilerinde başarıyı arttıran faktörler:

  1. İyi bir ağız içi planlama
  2. Uzman cerrahi kadro
  3. Tercih edilen güvenilir implant markaları
  4. Hastanın genel sağlık durumu