İmplant Diş tedavisi

İmplant ile diş tedavisi hakkında Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.

İmplant Nedir? Nerelerde kaç tane uygulamak gerekir? Sorularımıza yanıt veren diş hekimi Sertaç Kızılkaya ya teşekkür ederiz.

Diş kaybedildiğinde eksilen dişi taklit etmek için  yapay bir diş kökü olan implant vidaları kullanılmaktadır. Silindirik bir vida şeklinde olan bu implantlar titanyum  malzeme ile üretilirler. Çekilmiş diş kökünü saran ve alveol kemiği adı verilen çene kemiği yeterli hacme sahipse içerisine implant vidası yerleştirilerek diş nerede ise bire bir taklit edilebilir. Bu yerleştirilen implantın üzerinde rahatlıkla çiğneme yapıla bilmektedir.

İmplant dişler ömür boyu ağızda kalmak üzere uygulanan tedavilerdir. Ağız bakımına dikkat edildiği sürece hiçbir sorun yaşanmadan yıllar boyu kullanılır. İmplant üzerine tek bir diş yapılabildiği gibi diş köprüleri de uygulanabilir. Üç tane dişin eksik olduğu durumda iki implant ve arada bir adet gövde  uygulaması ile implant üzeri köprü uygulamak mümkündür.

Tek bir diş eksikliğinde ise eksik diş kökü yerine implant uygulanır ve üzerine diş kaplaması yapılır. Yan yana iki adet diş eksik olduğunda kemiğin durumuna göre bir veya tercihen iki adet implant uygulaması yapılacaktır. Beş veya daha fazla diş eksikliğinde iki adet implant yeterli olamamaktadır. Özellikle tam dişsiz ağızlarda alt çene için iki üst çene için dört implant üzerine hareketli protez en ucuz ve kullanımı rahat diş tedavi yöntemidir. Maddi durumun ve kemik hacminin yeterli olduğu durumlarda implant diş sayısı artırılabilmektedir.

İmplant tedavisinin avantajları

İmplantlar günümüzde tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Allışılmış köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü sağlar.
İmplant tedavisi doğru teşhis, bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. (implant=implantat=implantate=çakma diş=vidalı diş=vida diş)

Güvenli ve kaliteli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1809’dan beri sürmektedir. Günümüzde piyasa da mükemmele çok yakın, 35 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar olduğu gibi nispeten yeni implant markaları da bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgiyi diş hekiminiz size verecektir.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?
Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant’ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak’alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.
İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?
Hayır. Implant’ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir.
İmplant toplam tedavi süresi ?
İmplant operasyonlarının günümüzde sadece yarım saat içinde yapılması bile mümkün oluyor. Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon sekline göre toplam süre değişir. Genelde birinci operasyondan sonraki 3.ayda işlem bitirilir.
İmplantların temizliği
İmplantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu taktir edersiniz. implantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir. Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur.

Eğer eksik diş sayısı ‘1’den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.
Doğru implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar. Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir. Ancak, genellikle, 2’den fazla implant konulan vak’alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

İmplant tedavisi, doğru seçilen vak’alarda ve usulüne uygun yapıldığı taktirde, hastaların yaşam kalitesini arttıran ve yüz güldüren bir tedavi yöntemidir. Bu denli başarılı bir tedavi yönteminden tüm dünya da olduğu gibi ülkemizdeki hastaların da yararlanması gerektiğine inandığımız için, implant tedavisi hakkında bilgi edinmek için yaptığınız başvurulardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

 

İmplant Ömrü

İmplant yapılmadan önce panoramik diş röntgenleri ve tomografilerden faydalanarak iyi bir planlama yapmak mümkün olmaktadır . Çene kemiği görüntüleri alındıktan sonra yapılacak implantlar ve üst yapısıyla ilgili planlama yapılır. Bu planlamada kaç tane implant yapılacağı ve implantlar üzerine ne tür bir diş protezi uygulanacağına karar verilir. İmplantların sayısı ve pozisyonları son derece önemlidir. Yükleri uzun yıllar sorunsuz olarak üzerindeki protez ile birlikte taşıyacak şekilde uygulanmalıdırlar . İmplant uygulaması sonrasında da yapılacak ağız bakımı da en az implant markası ve implantın iyi uygulanması kadar önemli olmaktadır . İmplant uygulanan ağızda doğal dişlerin bakımı gibi özenli bir temizleme yapılması gerekir. İmplant ömrünü uzatmak için ağız duşu diş ipi ve arayüz fırçaları kullanılması tavsiye edilir.

Kaybedilen diş yerine kaç tane implant uygulanması gerekir?

Eğer çekilen dişin önü ve arkasındaki dişleriniz sağlamsa sadece bir adet implant yeterli olacaktır. Yan yana iki tane dişiniz çekildiyse size iki adet implant yapılması uygun olur. Üç dişi yan yana kaybeden hastalar için çoğu zaman iki adet implant uygulaması yeterli olmaktadır.
Daha fazla sayıda diş kaybı olduğu durumda ağızda mevcut duruma bakılarak kemik yeterliliğine göre implant planlaması yapılır. Bbu planlamada kapanış ve dişsiz bölgenin genişliği tedavi planına etkiler.
Implant uygulamaları bölgesel olarak uyuşturularak yapıldığı için herhangi bir rahatsızlık hissedilmez. Dişe dolgu yapılırken uygulanan anestezi ile aynı şekilde uyuşturma işlemi yapılır. İimplant uygulaması üç dört saat içerisinde geçer. Bu uyuşukluk tamamen geçecektir. Size doktorun önerdiği ilaçları düzenli kullandığınızda bir diş çekiminden daha fazla ağrı hissetmezsiniz.
Sizin için kaç tane implantın yapılması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız kliniğimize müracaat edebilirsiniz. Çekilecek panoramik diş röntgenini takiben gerekirse tomografi görüntüsü ile desteklenerek yapılacak implant sayısı ve üzerine uygulanacak protezin çeşidi belirlenir.  Size uygun tedavi planı fiyatı ve ödeme koşullarıyla birlikte size sunulur. Randevu almak için 02126616979

DişHekimi Sertaç Kızılkaya

 

İmplant Sorunları

Ağza uygulanan implantlarda bazen sorun ortaya çıkabilir. Uygulama sonrası dikkatli kullanım ve periyodik kontroller sayesinde sorunlar büyümeden çözülebilmektedir. İmplantlar yapımını takiben mekanik problemlerle karşılaşıldığında planlama gözden geçirilmelidir. Mekanik komplikasyonlar, en çok aşırı yükleme nedeni ile karşılaşılan sorunlardır. Başlıca sorunları sıralamak gerektiğinde implant ile abutment parçayı başlayan vidanın gevşemesi, vida kırığı, implant üzerindeki kaplama malzemesinin aşınması veya kırılması sayılabilir. Hareketli protezler için de protezin tutuculuğu ile ilgili sorun yaşanabilmektedir.

İMPLANT KIRILMASI

İmplantı kırılan hastalar üzerinde yapılan çalışmalar; kırılan bu implantların yüzde 59’unda daha önceden vida gevşemesi veya kırılması gibi mekanik komplikasyonlar yaşandığını gösteriyor. Bu nedenle, mekanik sorunlar hiç gecikmeden ele alınmalıdır.

PROTEZİN YERİNE UYMAMASI

Bazı çalışmalar; özel olarak osseoentegrasyon üzerine implant restorasyonlarının yerine uymama etkilerini incelemiştir. Birçok yazar bir protezi pasif oturtmanın başarılı entegrasyon sağlamak için bir ön koşul olduğunu ifade etmiştir. Bugüne kadar, bu alanda araştırma yapan yazarlar kemik/implant arayüzü uymaması durumundaki olumsuz sonuçları kanıtlamayı başaramadılar. Geriye, herhangi bir miktar yerine uymama durumunda kemik/ implant arayüzünde hasar oluşup oluşmadığını belirlemek kalır. Ancak, protezin yerine uymaması halinde bileşen gevşemesine ve kırılmasına neden olması muhtemeldir.

İMPLANT VİDASI GEVŞEMESİ

Vida gevşemesi vida tasarımı ile ilgili olduğu gibi tekrarlayan kuvvetler, sürtünme katsayıları ve malzeme özelliğinden kaynaklanır. İmplant vidası gevşemesi genellikle kontrol muayenelerinde mobilite testi veya radyografik muayene ile tespit edilebilir. Çoğu araştırmacı tarafından karşılaşılan vida gevşemesini tam olarak nelerin tetiklediği belirsizliğini korumaktadır. Periyodik implant sonrası muayenelerde geri sıkıştırma önerilmektedir.

İMPLANT VİDASI KIRILMASI

Abutment ve implantı birbirine bağlayan ince bir vida vardır. birde abutment üzerindeki protezi bağlayan vida vardır. Bazen bu vida yerine siman ile yapıştırma yapılır ve tek vida kalır.

Araştırmalar; dayanak vidasının, protez vidası kadar olmasa da kırıldığını bildirir.Hastaların implant tedavilerinde vida kırılması veya gevşemesi gibi sorunların olabileceğini bilmesi gerekir. Hekim bunları telafi yoluna gider. Ancak hekim hatası değildir.

Hastalarına implant tedavisi yapan hekimler; olası komplikasyonlar ve bu tür restorasyonların bakımı ile ilgili yeterli bilgi ve tecrübede olduklarında sorunu çözebilirler.

Düzenli bakım ve bu komplikasyonların listelenmesi sayesinde sorunların çözümü mümkün olacak ve implant ve implant üzeri protezlerin ömrü uzayacaktır.