İMPLANT İYİLEŞME BAŞLIĞI TAKILMASI

İmplant yapım sürecinin aşamalı olduğunu biliyoruz. Bir günde implant diye reklam yapılsa da implant üzerine diş takılması için beklenmesi gereken iyileşme süreleri mevcut. Konuyu bu işin uzmanı yılların tecrübeli hekimi Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’ya sorduk. Bize implant yapım aşamasından sonra ihtiyaç duyulan bekleme süreleri hakkında bilgiler verdi. Bu bilgiler içerisinde adını hiç duymadığımız implant iyileşme başlığı terimi ile karşılaştık. Bu yazıda implant iyileşme başlığı nedir? Ne şekilde uygulanır ve neden gerekiyor sorularının yanıtını vereceğiz.

Bildiğiniz gibi implant uygulandıktan sonra kemik ile arasında tutunma gerçekleşmesi için iki ile dört ay bir süre beklemek gerekmektedir. İmplant uygulaması flapli veya flapsiz cerrahi yöntemler kullanılarak gerçekleştirile bildikleri için iyileşme başlığı süreçleri de farklılık gösterecektir. Aşağıdaki resimde iki adet implant üzeri açılmış ve birinci resimde implant kapakları çıkartılmıştır. İkinci resimde ise diş eti kalınlığına göre seçilen iyileşme başlıkları taklılmıştır.

İmplant iyileşme başlığı

İmplant iyileşme başlığı

Size implantın üzerine iyileşme başlığı takılması ile ilgili bütün ayrıntılar bu görüşmemizde aktarmak isterim. Zira bu konu ile ilgili gerçekten çok sınırlı sayıda yazı ve içerik var internette.

Cerrahi guide ile flapsiz yerleştirilen implantlarda implant üzerinde iyileşme başlığı ile osseointegrasyon sürecinei tamamlar. Ağız içerisinde metal vardır işlem sonrası. Oysa flapli cerrahi işlem ile yerleştirilen implantlarda implant kapağı kapatılır ve implant diş eti altında iyileme ve ekmik ile kaynaşma süresini tamamlar. Osseointegrasyon süresi olarak iki ile dört ay arası bir süre beklendikten sonra kapatılmış olan diş eti açılarak implant üzerine healing cup iyileşme başlığı yerleştirilir.

Bazen implant çevresinin kemik ile kapandığını fark ettiğimizde flap işlemini takiben bu kemiği kaldırarak implant üzeri açma işlemi gerçekleştirilir. İyileşme başlığının implant üzerine tam olarak rahatça oturması önemlidir.

 

İmplant Diş tedavisi

İmplant ile diş tedavisi hakkında Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.

İmplant Nedir? Nerelerde kaç tane uygulamak gerekir? Sorularımıza yanıt veren diş hekimi Sertaç Kızılkaya ya teşekkür ederiz.

Diş kaybedildiğinde eksilen dişi taklit etmek için  yapay bir diş kökü olan implant vidaları kullanılmaktadır. Silindirik bir vida şeklinde olan bu implantlar titanyum  malzeme ile üretilirler. Çekilmiş diş kökünü saran ve alveol kemiği adı verilen çene kemiği yeterli hacme sahipse içerisine implant vidası yerleştirilerek diş nerede ise bire bir taklit edilebilir. Bu yerleştirilen implantın üzerinde rahatlıkla çiğneme yapıla bilmektedir.

İmplant dişler ömür boyu ağızda kalmak üzere uygulanan tedavilerdir. Ağız bakımına dikkat edildiği sürece hiçbir sorun yaşanmadan yıllar boyu kullanılır. İmplant üzerine tek bir diş yapılabildiği gibi diş köprüleri de uygulanabilir. Üç tane dişin eksik olduğu durumda iki implant ve arada bir adet gövde  uygulaması ile implant üzeri köprü uygulamak mümkündür.

Tek bir diş eksikliğinde ise eksik diş kökü yerine implant uygulanır ve üzerine diş kaplaması yapılır. Yan yana iki adet diş eksik olduğunda kemiğin durumuna göre bir veya tercihen iki adet implant uygulaması yapılacaktır. Beş veya daha fazla diş eksikliğinde iki adet implant yeterli olamamaktadır. Özellikle tam dişsiz ağızlarda alt çene için iki üst çene için dört implant üzerine hareketli protez en ucuz ve kullanımı rahat diş tedavi yöntemidir. Maddi durumun ve kemik hacminin yeterli olduğu durumlarda implant diş sayısı artırılabilmektedir.

İmplant Yapımı

İmplant ne zaman yapılır?

Ağızda bir veya birden fazla diş herhangi bir nedenle  eksildiğinde bunun yerini doldurmak ve kökü taklit etmek için implant uygulaması yapılır. Klasik yöntem ile ön ve ve arkadaki dişler kesilerek diş eksikliği giderilmekte veya hareketli bir protez uygulanmaktaydı.

İmplant kullanımı kolay ve kendi dişiniz gibi çüğneyebileceğiniz güvenli bir diş tedavisidir. Kurallara uygun yapıldığında hiç bir sorun yaşamazsınız. Tedavi öncesi, tedavi sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. İmplantın uygulanmadığı kişiler vardır. Mesela şeker hastalığı, kontrol edilemeyen kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar, uzun süre kortizon tedavisi gören kişiler, yeterli kemik bulunmayan kişiler implant diş uygulaması yaptıramazlar.

Uygun vakalarda ağıza implant uygulandıktan sonra implantın çene kemiği ile kaynaması için iki üç ay bir süre beklemek gerekir. Daha sonra bu implantın üzeri açılır. İyileşme başlığı takılır ve kesik diş şeklindeki abutment adı verilen parçaların üzerine diş köprüsü veya kaplaması bazen de diş protezi uygulanır. Size kaç tane implant yapılacağını öğrenmek için mutlaka diş hekimi ile görüşmeniz ve bir PANORAMİK RÖNTGEN çekilmesi gerekir. Bazen bu röntgende yeterli olmadığı durumlarda tomografi görüntüsüne ihtiyaç duyulabilir.

İmplant sonrası bekleme süresi nekadar olmalıdır.

İMPLANT TEDAVİSİ SÜRECİ

Dental implant uygulaması belli protokollere göre yapılmaktadır. Bu protokoller hekimden hekime değişebilmekle beraber kliniğimizde uyguladığımız protokol aşağıdadır.

A) MUAYENE

1.seans : İlk muayenede ağız içi muayene yapılır. Panoramik film çekilerek yeterli kemik yüksekliği olup olmadığı, anatomik çıdan riskli bölgeler ve varsa patolojiler değerlendirilir. Eğer yeterli kemik hacmi yoksa hastadan bir sonraki seans için dental volumetrik tomografi istenir.
Süre : 15 dk’dır
2.seans Dental volumetrik tomografi tetkik edilerek ileri cerrahi tekniklerinin gerekip gerekmeyeceği planlanır.
Süre : 15-30 dk’dır
Guide/Rehber hazırlanması : hastaya birden fazla implant yapılması veya ön bölgede çalışılması gerekiyorsa hastadan ölçü alınarak rehber plak (guide) hazırlanmalıdır. Özellikle total/tüm çene implant uygulamalarında rehber plak hazırlanması bir zorunluluktur.

B) OPERASYON

İmplant bekleme süresi

İmplant bekleme süresi

1. seans : Normal şartlar altında yeterli kemik ve dişeti varlığında lokal anestezi altında dental implantlar yerleştirilir.
Süre : Her bir implant için ortalama 10-20 dk’dır.
Eğer hastanın kemik hacmi yeterli değilse, kemikte rezorpsiyon (erime) varsa sinüs lifting gibi ileri cerrahi teknikleri ve kemik augmentasyonu gerekebilir. Kemik augmentasyonu işlemi, ya hastanın kendi vücudundan alınan, yada dışarıdan alınan kemik partükülleri ile eksikliğin yaşandığı alanlarda, kemiği tekrar oluşturmamızı sağlayan bir işlemdir. Bu tip bir eksiklik giderilip implant uygulamak mümkün olacaktır. Eğer hastaya kemik greftlemesi yapılmış ise vakaya göre aynı seans implant yerleştirilebileceği gibi bazen 3-6 ay sonra da dental implant uygulanabilir.
2. seans : Yara yerine atılan dikişler 10.günde alınır.
Süre : 5 dk.


İMPLANT İÇİN KONTROLLER

1. kontrol : Operasyondan 25 gün sonra (dikişler alındıktan 10 gün sonra) yara yeri iyileşmesi kontrol edilir.
Süre : 5 dk.

2. kontrol : Operasyondan 45 gün sonra yara yeri kontrol edilir.
Süre : 5 dk.

Not: İmplantı kemik yuvasına yerleştirirken primer stabilite sağlanmış ve hidrofilik yüzey özellikli implantlar kullanılmış ise implant üstü protez safhasına geçilebilir.

3. kontrol : Operasyondan 75 gün sonra yara yeri kontrol edilir.
Süre : 5 dk


 İMPLANT ÜSTÜ PROTEZ 

1. seans : En sık olarak kemik seviyesinde implantlar kullanılır. (bone level implant)  Operasyon sonrası bu tip implantlar dişetinin altında kalır. Protez safhasına geçebilmek için implantın üzerindeki dişetinin açılarak bu kısımdaki dişetinin şekillenebilmesi için iyileşme başlığı yerleştirilir.
Süre 10-30 dk. (implant sayısına göre değişir)

2.seans : İyileşme kapakları yerleştirildikten bir hafta sonra protez için ölçü alınır.
Süre 20-60 dk. (implant sayısına göre değişir)

3.seans : Metal veya zirkon prova safhası. Ölçü alındıktan 1-3 sonra yapılır.
Süre 20-60 dk. (implant sayısına göre değişir)

4. seans : Dentin prova safhası. Metal provadan 1-3 gün sonra yapılır.
Süre : 20-60 dk. (üye sayısına göre değişir)

5. seans : Bitim safhası. Dentin provadan 1-2 saat sonra
Süre : 20-60 dk. (üye sayısına göre değişir)

KONTOLLER

1. kontrol : İmplant üstü protezlerin oklüzyonunun  daimi simantasyondan 10 gün kadar sonra kontrol edilmesinda fayda vardır.
Süre : 10 – 30 dk. (üye sayısına göre değişir)

2. kontrol : Daimi simantasyondan 3 ay sonra.
Süre : 10 – 30 dk. (üye sayısına göre değişir)

3. Kontroller : Yılda bir.
Süre : 10 – 20 dk. (üye sayısına göre değişir)