EN İYİ DİŞ HEKİMLERİ TÜRKİYEDE

Dünyanın en zor meslekleri arasında gösterilen diş hekimliği mesleği hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için Günümüz diş hekimliğindeki yenilikler ve diş hekimlerinin çalışma şartları ile ilgili bir yazı hazırladık. Dünyanın en iyi diş hekimleri Türkiye’de diye okuduğumuz haber sonrası gururlandık. Severek yaptığımız mesleğimizi gençlere tanıtmak için çaba sarf etmek gerektiğini düşündük. Yetenekli çalışkan gençlerimizi geleceğe hazırlama ve insanlara faydalı üretici bireyler yapmak bütün toplumun sorumluluğu. İnsanlar ömür boyu yapacakları mesleklerini severek yaparlar ise başarıyı yakalıyor. Bir mesleği sevmek için öncelikle o meslek dalında başarıyı yakalamış olmak gerekir diye düşünüyoruz.

Geçenlerde lisede okuyan pırıl pırıl bir genç annesinin yanında geldi ve ben annesinin estetik diş kaplamalarını yaparken bana İstanbul’un en iyi diş hekimi kim diye sordu. Hiç düşünmeden gayri ihtiyari benim tabi dedim. Peki Türkiye’nin en iyi diş hekimi kim diye bir daha sordu. O da benim dediğimde üçümüz de kahkaha attık. Aynı anda diş koltuğunda oturan annesi de gülmeye başlamıştı.

Benim asistanıma baktım o gülmüyordu. Birkaç saniye bizi şaşkınlıkla izledi ve sonra yine gülmedi. İyi misin dedim. Evet doktor bey iyiyim neden sordunuz dediğinde neden gülmediğini merak ettim dedim.Bana verdiği cevap gerçekten beni şok etti. Ne dedi biliyor musunuz. Doğrusu ben sizin neden güldüğünüzü anlamadım dedi. Hmm… cin gibi bir asistan nasıl anlamazdı. Önce bizi dinlemediğini düşündüm. Sonra gözlerine baktım. O da bana bakıyordu. O bana sormaz mı siz neden gülüyorsunuz diye. Küçük bir yalan söyledim az önce dedim. Anında cevap verdi. Ben sizin İstanbul un en iyi diş hekimi olduğunuzu düşünüyorum dedi. Hatta Türkiye nin de en iyi diş hekimi olabilirsiniz belki diye devam etti. Biraz mahcup oldum. Ne de olsa yanımda maaş ile çalışan bir eleman ve sanki ben ona bunu özellikle söyletiyor muşum gibi olsun istemem çünkü. Aklımdan bunlar geçerken koltuktaki hastam da evet doğru söylüyor siz sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin en iyi dişçisi siniz hatta Dünya’nın en iyi diş hekimi sizsiniz bana göre dedi.

Sertaç Kızılkaya

İşte şimdi olmuştu. Bunu bir hastamdan duymak beni son derece onurlandırdı. biraz da utandım doğrusu. Konu fazla uzamasın diye verdiniz gazı şimdi çalıştırın beni bakalım dedim ve işime devam ettim. Ama gerçekten gazı almıştım. Hala az önce konuşulmuş gibi o anın heyecanını yaşamaktayım. Bana göre her başarılı hekim, hastasını memnun eden hekim Dünyanın en iyi hekimidir. Türkiye’nin en iyi hekimidir. İstanbul’un en iyi diş hekimidir. Mahallenin de en iyi diş doktorudur.

Allah herkese işini iyi ve doğru yapmayı nasip etsin ve helal kazanç versin.

 

 

İSTANBUL İMPLANT YAPIM MERKEZİ OLARAK ÖN PLANDA

Büyük sağlık sorunları olduğunda eskiden beri Anadolu halkı en iyi tedavi yöntemlerini İstanbul da aramıştır. Gelişen teknoloji ve üniversitelerin İstanulda olması nedeni ile en iyi imkanlar ile tedavi olanağı İstanbul da ele geçmiştir. İmplant diş yapımı için de İstanbul bir merkez konumundadır. Başkent Ankara olmasına rağmen implant ithalatcıları İstanbul’da konumlanmıştır.

En iyi diş malzemeleri, en iyi implant markası, en iyi diş hastanesi, en iyi diş hekimi derken inasnlar kendisini İstanbul da bulur.

Her ne kadar başkent olamamış ise de İstanbul finansın doğal başkentidir. Türkiye ekonomisi İstanbul dan yönlendirilmektedir. Gerek bankaların ve yabancı kuruluşların Türkiye ofisleri İstanbul u tercih etmiş ve etmektedir. Bundan sonra da böyle olmaya devam edecektir. Tıp branşlarında ithal malzeme kullanımının yaygın olduğunu biliyoruz. Diş tedavileri için de durum böyle. Nerede ise en çok malzeme çeşidir olan branş diş hekimliği. En iyi diş malzemeleri, en iyi implant markası, en iyi diş hastanesi, en iyi diş hekimi derken inasnlar kendisini İstanbul da bulur.

Estetik zirkonyum diş kaplama

Estetik Diş yapımında Zirkonyum Dİş Kaplama

Sadece finans baş kenti değildir İstanbul. Kıtaların birleştiği bölgede Asya Avrupa arası bir geçiş noktasıdır. Ulaşım imkanları kara deniz ve özellikle hava trafiğinin aktara noktasındadır. Bu özelliği ile de hem malzemelerin lojistikleri hem de yolcu transfer yani uçak bileti fiytları gibi ucuz olanaklar sağlar. İstanbul implant yapım merkezi olarak her geçen gün Avrupa’nın ve Dünya’nın göz bebeği olma yolundadır. Saç ekimi, göz ameliyatları ve kaplıca turizmi sayesinde farklı ülkelerden birçok sağlık turisti Türkiye’yi ve İstanbul u tercih etmektedir.

Göz operasyonları ile başlayan sistemli sağlık turizmi hareketleri saç ekimi ve diş hekimliği implant ve estetik diş ameliyatlar ile devam etmektedir. İstanbul en iyi implant yapım merkezi olarak 15 milyondan fazla nüfusu ile birçok ülkeden büyüktür.

EN İYİ İMPLANT MARKALARI

Bu da nereden çıktı. Şimdi en iyi implant markaları derken bütün tedavi ihtiyacı hasıl olduğu durumlarına yanıt veren bir ekip olmalı. En iyi implant benim uzun yıllar edindiğim tecrübeye göre bilgii sahibi olunan implantdır. Alman Bego implant markası uzun yıllardır piyasada olan az sayıdaki implantlardan bir tanesidir. BEGO implant markası olarak Türkiyede istikrarlı bir çizgide ilerleyen güvenilir markaların başında gelir. Muadil ithal implantlar ile karşılaştırıldığında protez parçalarının çeşitliliği ile ön plana çıkar. Bego markası yüz yoldan daha uzun süre diş hekimliği malzeme üretimi yapan bir Alman firmasıdır. Kalitesi tartışılmayan nadir implant markalarından bir tanesidir. ITI Strauman implantları fiyat olarak Türkiye alım gücünü aşması nedeni ile fazla tercih edilmemektedir. En iyi implant hangisi derseniz bir hekim için en iyi implant eğitimini aldığı ve sorunsuz uygulama imkanı bulduğu implantdır. Hasta için implant fiyatı önem kazanır. İyi implant ucuz implanttır diyemeyiz tabi. Tam tersi pahalı implantın da en iti implant markası olmadığını bilmek gerekir.

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ

Diş tedavilerinin her geçen gün geliştirilmesi sayesinde uygulanan protezler ve kaplamaların daha konforlu ve estetik bir seviyeye gelmesi oldukça memnuniyet verici. En çok merak edilen diş tedavilerinden zirkonyum diş kaplama ve implant diş tedavisi hakkında en güncel ve doğru bilgileri sizler için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan aldık.

Yoğun iş temposu içerisinde bize zaman ayıran değerli diş doktoru Sertaç beye ayırdığı zaman için ve verdiği doyurucu bilgiler için teşekkür ediyoruz ve şimdi size röportajımızı sunuyoruz.

İMPLANT TEDAVİSİ

Bugün özellikle implant diş tedavi uygulaması için sizden bilgi almak istiyoruz. Genellikle pahalı olarak bilinen implant fiyatları ve her geçen gün artan implant markaları hastaların kafasını giderek daha çok karıştırıyor. Belki de ömrümüz boyunca sadece bir defa yaptıracağımız implant tedavisinde en iyi implantı en ucuz fiyatlar ile yaptırmak istesek çok şey mi istemiş oluruz?

Çok güzel ifade ettiniz. Her zaman olduğu gibi insan istek ve ihtiyaçları sınırsız ve sabırsız oluyor. İmplant tedavisinde benim dikkatimi çeken son zamanlarda artık hastaların implant fiyatlarına odaklanmaktan vazgeçtiği yönünde. Senelerdir implant fiyatı ne kadar diye sorarken artık hastalar implant yapım sürecini soruyor. ancak konuyu dağıtmayalım ve sizin sorunuza yanıt verelim. Kayıp diş için onun fonksiyon ve estetiğini sağlamanın tek çaresi implant yapımı değildir. Alternatif tedavi çeşitlerini ve fiyatlarını bilmek kişinin kendi istek ve ihtiyaçlarına uygun, bütçesini zorlamayacağı tedaviyi tercih etmesini sağlar.

Herkes implant markasına odaklanırken benin farklı tavsiyelerim oluyor. bu tavsiyeler ile hareket eden hastaların zaman içerisinde ne kadar haklı olduğumu anlayıp bana teşekkür etmeleri de ayrı bir mutluluk kaynağı benim için.

Tek diş implant

Tek diş implant

Ekonomik olarak daha yüksek fiyatlı implant tedavilerine karar verildiğinde sizin bahsettiğiniz implant makası ve yapılacak implantın fiyatı önem kazanır. Bütçe sınırlı ise bu tip ahalı tedaviler ile kafa karıştırmak yerine erişilebilecek tedavilere yönelmek ve onlar içerisinden en verimli olanı tercih etmek mantıklı olacaktır.

Kararımız implant tedavisi yaptırmak ise de burada benim kişisel tavsiyem vücut içerisine yerleştirilen kalıcı implantların en iyisini yaptırmaktır. Sorun yaşandığında bunun önemi daha çok anlaşılsa bile iş işten geçmiş olur. Artık geri dönüş yoktur. Diş tedavilerinin hassas çalışma gerektirmesi nedeni ile kullanılacak malzemelerin de yüksek kalitede ve dayanıklılıkta olması istenir. Cerrahi aşamaların daha kolay uygulanmasını sağlayan implant uygulama setleri implant markasından ve fiyatından daha önemlidir. Herkes implant markasına odaklanırken benin farklı tavsiyelerim oluyor. bu tavsiyeler ile hareket eden hastaların zaman içerisinde ne kadar haklı olduğumu anlayıp bana teşekkür etmeleri de ayrı bir mutluluk kaynağı benim için.

İMPLANT MARKALARI

Şimdi implant yaptırmaya karar veren bir  hata için maliyet ve marka ikilisi arasında nasıl seçim yapması gerektiği konusuna gelelim. Tabi yukarıda da bahsettiğiniz gibi en iyi implantı en ucuz fiyat ile uygulatmak ticari başarı olacaktır. Ama sağlık sö konusu olduğunda hele de kendi sağlığımız ve ağzımızda uygulanacak cerrahi aşama ile yerleştirilecek yabancı bir cisim ömür boyu çene kemiğimizin içerisinde kalacak ise daha dikkatli olmak ve iki defa düşünmek yerinde olacaktır.

İmplant markası bir saat markası yada ayakkabı markası gibi marka değeri oluşturulupon liralık ürünün yüz liraya pazarlandığı bir unsur değildir. Aman öyle de olmasın zaten. Diş doktorları implant üretim sürecinin nasıl meşakkatli bir süreç olduğunu iyi bilir. Tasarım aşamasından başlayan ve cerrahi setin ve kutusunun ayrıntılarına kadar devam eden bir süreç ile başlar implant üretimi. Boy be çap özelliklerinin yeterli olması bir implant ürünü için önemli başlıklardan sadece bir tanesidir.

Yiv yapısı birincil tutunmayı etkiler iken yüzey yapısı kemik kaynaşmasında rol oynar. 

 

Kemik ile oluşturduğu bağlantıya osseoinegrasyon dediğimiz biyolojik aşamalrın sorunsuz gerçekleşmesi için malzemenin saflığı ve yüzey şekli öeenm taşır. İmplant yiv tasarımı ile birlikte yüzeye uygulanan özel asitleme ve pürüzlendirme yöntemleri osseointegrasyon sürecinin kısalmasında etkili bir unsurdur. Yiv yapısı birincil tutunmayı etkiler iken yüzey yapısı kemik kaynaşmasında rol oynar.

diğer taraftan vida şeklindeki titanyum çubukların yuvalarının hazırlanması da en önemli aşamalardan birisidir. Cerrahi set olarak adlandırılan ve bir kutu içerisine dizilen parçaların hassasiyet ile üretilmiş olması implant başarısını etkileyen unsurlardan birisidir.

TOPLUM FARKINDALIĞI

Sayın hocam ne çok şey öğrendik bu görüşmemizde. İlk defa duydum ve hiç bir yerde okumadığım bilgiler vermektesiniz. Ancak süremiz dolmak üzere. Sizinle diş yapımı, estetik diş tedavileri, laminate veneer ve zirkonyum diş hakkında da görüşmek isteriz. Mümkün olur mu acaba?

Elimden geldiği kadar toplumu bilgilendiren yayınlara katkıda bulunmak isterim. Reklam amaçlı satış öncelikli tanıtımlar yerine bilgi sağlayan ve hasta farkındalığını arttıran bir yayın politikanız olduğu için sizi tebrik ve takdir ediyorum. Bilinçli hastalar olduğu sürece diş tedavileri sonrasında oluşan hasta şikayetleri azalacak ve insanlar işleme başladıklarında sonuçları tahmin edebilecek bilince erişecektir.

İstediğiniz zaman sorularınızı yanıtlamaya hazırım. Bana 02126616979 numaralı telefondan randevu alarak ulaşabilirsiniz.

 

İMPLANT YAPTIRANLAR OKUMASIN!

İmplant yaptırdığınız halde hala implant ile ilgili birşeyler arıyorsanız durum biraz vahim olabilir. Eminim daha öncesinde de uzun bir araştırma süreciniz oldu. Hala araştırmaya devam ediyorsanız bir sorun var demektir. Bu yazıda implant tedavisi ile ilgili bilgiler var ancak implant yaptıran bir insanın öğrenebileceği bilgiler değil bunlar. Size olan olmuş. Gidip rahat rahat dinlenin. Ama implant henüz yaptırmadı iseniz hemen yazıyı sonuna kadar okuyun ve faydalandı iseniz yazının sonunda bulunan yorum kısmına bir teşekkür yazmanız bizim için yeterli.

Bu yazıyı implant yaptıranlar okumasın dedim.. Neden diyeceksiniz. Neden okumasın? O zaman neden yazdınız?

İmplantların uygulama alanları diş eksikliğinin olduğu bölgenin özelliğine göre farklılık gösterir. Bazen tek bir diş noksanlığında bazen bölgesel olarak dişlerin kaybedilmesi durumunda, bazen de bütün dişlerin kaybedildiğinde implant tedavisine ihtiyaç duyulabilir. İmplant uygulamasında önemli olan kemik hacminin yeterli olmasıdır.

KEMİK TOZU KEMİK GREFTİ UYGULAMASI VE FİYATI

Son yıllarda cerrahi tekniklerindeki ilerlemeler, kemik erimesi olmuş hastalar için bile implant uygulamasını mümkün kılmaktadır. Kemik tozu olarak bilinen greft ve membran uygulamaları sayesinde kemiğin hacmi yeterli seviyeye getirilebilir. Bazen blok kemik transferi ile kemik hacmini arttırmak mümkün olacaktır. Bu uygulamalar ileri cerrahi teknikler ile yapılır ve kemik tozu fiyatları implant fiyatlarından ayrı olarak ücretlendirilir.

İMPLANT YAPIM ZAMANI

Uygulamada başarı için önemli faktörlerden bir tanesi olan kemik dişin çekilmesinden sonra kemiğin kaybedilmesi dolayısıyla mümkün olan en kısa süre içerisinde implant uygulaması yapılır. Diş çekiminde enfeksiyon yoksa çekim ile birlikte uygulamak da mümkün olmaktadır. Enfeksiyon olan bölgede tam bir iyileşme sağlandıktan sonra uygulamanın yapılma yapılması tercih edilmelidir.

KİM İMPLANT YAPTIRAMAZ?

Alt çene 4 implant

Alt çene 4 implant

Vücudunda genel olarak sistemik bir hastalığı olmayan kişilere rahatlıkla yapılabilir. Özellikle vücut direnci azaldığı hastalıklar ve radyoterapi kemoterapi alınan dönemler implant uygulaması için uygun olmayan dönemlerdir. Hamilelik sırasında yapılması tavsiye edilmez. Çünkü kullanılması gereken ilaçlar vardır. Bu nedenle implant doğum sonrasına ertelenir. 18 yaşından küçüklere vida diş uygulamasına yer yoktur. Bu sebep ile çene gelişmesinin tamamlanmasını ve diş tedavisinin yerleşmesi için 18 yaşından sonra uygulanması tercih edilir. Dişlerin sıralanışı tam olarak bitmiş hastalar için yapılması uygundur. Daha erken yaşta ancak üzerlerinde yapılan dişler sonradan çıkan yer değiştiren işler nedeniyle protez başarısı iyi olmaz.

İmplant tedavi süreci ve implant uygulaması sonrası dikkat edilmesi gereken konular bir sonraki yazının konusu. İmplant tedavileri hakkında Diş ekimi Sertaç Kızılkaya dan aldığımız bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız. Lütfen yazıları okumayı ihmal etmeyin. Yakın zamanda da implant markaları fiyatlarıyla ilgili aydınlatıcı bilgiler bulabileceğiniz yazımız yayınlanacaktır. Türkiye de implant fiyatları, yerli implant mı Alman implant mı? Hangi implant daha iyi gibi sorularınızın yanıtları yazımızda olacak. Öğrenmek istediğiniz başka sorularınız var ise aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Dental İmplant

İmplant yapımı insanların genellikle ağrı ve enfeksiyon gibi kaygılar duyduğu operasyonlardan birisidir. Oysa kurallara uygun olarak yapılan implant cerrahi operasyona sırasında kesinlikle ağrı duyulmaz diş çekiminden daha kolay olan bir işlemdir implant yerleştirme işlemi steril ortamda ve dokuya saygılı bir şekilde yapılmalıdır. işlemi yapan doktorun konuda uzman bilgili ve tecrübeli olması önem taşır. Yapılan planlamanın implanın uzun ömürlü hizmet verecek olması implantın asıl başarısını sağlar. sadece vidayı kemik içerisine yerleştirmek implant yapmak anlamına gelmemektedir.
25 yıllık meslek hayatım boyunca kemik ile bağlantısı iyi olan implant gövdeleri üzerine diş yapılamaz halde olduğunda hastalardan çok sayıda gördüm. Bu nedenle herhangi bir implant işlemi yapılmadan önce yani implantın cerrahi aşamasından önce bu konuda ileri eğitim almış cerrah ve diş protez alanında çalışan hekimin birlikte konsültasyon yaparak doğru planlama ya gerçekleştirmesi gerekir diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya https:/www.drsertac.com sitesinde şu açıklamaları yaptı.
Diş Hekimi ağızda kapsamlı bir muayene yapar. bu muayene sırasında dişlerinizle ilgili daha önce yapılmış işlemler kanal tedavileri köklerin durumu eşlerin birbiri ile olan ilişkileri, diş eti durumu kapanış durumu dikkate alınır. implantın yerleştirileceği çene kemiğinin hacmi, üst çenede sinüs bölgesi implant operasyonunun nasıl gerçekleştirileceği ile ilgili sınırlamalar getirebilir. bazı durumlarda ileri cerrahi yöntemler ile kemik oluşturmak ve daha sonra implant yapmak tercih edilebilir.

İMPLANT İÇİN PANORAMİK RÖNTGEN VE TOMOGRAFİ

Planlama sırasında kullanılan diş röntgenleri, panoramik diş röntgeni veya bilgisayarlı tomografi olarak farklılık göstermektedir. ileri tetkik gerektiğinde tomografi diş cerrahları na yol gösterici olmaktadır. panoramik diş röntgenindentomografinin farkı, tomografi ile kemiğin üç boyutlu olarak görüntülenebilmesi ve cerrahi sırasında implant çevresindeki kemik miktarının doğru bir şekilde tespit edilmesidir.

İMPLANT BAŞARISI

implant başarısının implantı saran kemik hacmi ile doğrudan ilgili olduğunu unutmamak gerekir. bazen kemik hacminin kritik olduğu durumlarda cerrahi stent adı verilen protez benzeri yönlendirici protetik parçalar yapılabilir. bu ek bir maliyet getirmesine rağmen kullanımı doğru uygulama için rehber olmaktadır. cerrahi guide olarak adlandırılan bu sistem ülkemizde başarıyla kullanılan bir yöntemdir implant uygulandıktan sonra kemik ile kaynaşma dönemi implant kayıtlarının en yüksek olduğu dönemdir. ilk 1 ay içerisinde kaybedilmeyen implantlar genellikle daha sonra bir sorun yaratmazlar.

Tek diş eksikliğinde implant

Tek diş eksikliğinde implant yapılmadan avantajları görünüm ve işlev olarak doğal diş ile sonuç alınır. İmplant diş uygulaması diş köprüsü uygulamasına göre daha büyük oranda avantajlar sağlar.Kurallara uygun olarak yapıldığında eksik olan diş bölgesi önünde ve arkasında bulunan dişlerde çürük problemi oluşmaz. Boşluğun her iki yanındaki dişleri kesmeye ihtiyaç yoktur. Diş köprüsüne göre daha kolay temizlenebilir. Hastanın birden fazla dişi çekilmiş veya ağızda da hiç diş yoksa takılıp çıkarılan hareketli protezler yapılabilmektedir.

Diş protezleri daha ucuz olsalar da yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürür. Hasta yemek yeme konuşma sırasında öz güvenini kaybeder. İmplantların sabit olması en büyük avantajlarından bir tanesidir. Diş çekimi yapıldıktan sonra fazla zaman kaybetmeden implant yapılması tavsiye edilir. Çünkü çekim bölgesindeki kemik zaman içerisinde hacim kaybeder. İmplantın kemik içerisine yerleştirildiği düşünülürse etrafında daha fazla kenti olan implantların daha uzun süre dakikalarca ortadadır.
İmplant uygulamaları yaygınlaşmaya başladığı tarihten itibaren diş hekimleri diş çekiminden kaybetmeden çekim yapma teknikleri ile uğraşmaktadırlar çekim sırasında kemiğin aşırı miktarda hacim kaybetmesi implant yapımı için engel oluşturabilir.
Dişlerden bir tanesi çürüme ile kırılmış veya hasar görmüş ise diş doktorum bunu bir dolgu veya kaplama ile tedavi etmeye çalışır. Ancak onların yapılacak dişin aşırı miktarda hasar görmüş olması dişin çekimini gerektirebilir. Diş çekilmeden önce kanal tedavisi dolgu ve diş kaplama gibi tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Uzun ömürlü ve sağlıklı olacağına kanaat getirilemeyen dişlerin çekilmesi gerekebilir.

 • Genellikle diş çekimini gerektiren sebepler şunlardır:
  Bazı insanlarda çene kemiğinin dar olması buna karşılık dişlerin büyük olması yer darlığı ismi verilen problemi ortaya çıkar bu durumda ortodonti amaçlı gerekir.
  Bazen süt dişleri kalıcı dişlerin çıkmasına izin vermez. Bu durumda süt dişlerinin zamanında çekilmesi gerekebilir.
 • Ağızda genetik olarak fazla diş bulunması çekimi gerektirebilir normalde 32 adet olması gereken bir iş sayısı bazen 33 34 olabilir artı diş olarak adlandırılan diş çekilebilir.
  Boyun kısmında radyasyon tedavisi gören insanlar etkisi ile işlerinde sorun yaşayabilir.
 • Bazı hastalıklarda da dişler enfeksiyona neden olabileceği için çekilebilir. Özellikle kanser ilaçları alan insanlar iltihaplı dişler için risk grubundadır. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini zayıflatır. Enfekte olma ihtimali bulunan dişlerin çekilmesi gerekebilir.
 • 20 yaş dişleri de azda yer bulamayan sıklıkla çekimi planlanan. İyi temizlenemediği için çürük oluşturabilirler.
 • Bazen de yer darlığı nedeniyle basınç uygular ve iltihaplanırlar.
 • Diş çekiminde bifosfanat adı verilen kemik erimesi ilaçlarının kullanımına dikkat edilmelidir. Çenede Ostenekroz riski yüksektir.

Diş hekimi dişin çekilmesinin gerekli olduğunu söyledikten sonra bölgede buna komşu dişler röntgen filmi ve ağız içi muayenesi ile dikkatli bir şekilde değerlendirilir. Kan sulandırıcı kullanan kişilerde diş çekimi öncesinde kan sulandırıcıların kesilmesi gerekir. Çekim yapılacak bir işin diğer işlerle olan ilişkisi üst dişlerin sinüs temizleme olan ilişkisi alt dişlerin çene kemiğinde bir sinirle olan ilişkisi çekilecek dişin etrafında herhangi bir problemi olmaması önemlidir. Çekim sırasında ve sonrasında antibiyotik kullanımı uygun olabilir. Diş hekiminiz bu konuda size bilgi verecektir. Özellikle zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar enfeksiyon oluşmuş hastalar ve komplikasyonlar diş çekimi hastaları için antibiyotik önerilmektedir.
Çekim öncesinde öksürük ateş gibi herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuzun bu konu hakkında bilgilendirmemesi gerekir. Burnumuzun tıkalı olması da işlemin ertelenmesini gerektirebilir. Ameliyat gününde sigara içilmemesi yaranın sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için gereklidir. Az da görülebilen bir çekim gerçekleştirildi genelde şekilleri sıklıkla normal çekim yaparlar diş yerinde hafifçe oynat kıldıktan sonra uygulanan kuvveti ile çene kemiği içerisine çıkarılır. Cerrahi çekim daha karmaşık bir süreçtir. Bazen diş kırılmış ve kökü dişeti seviyesi veya altında kaldım

Tek diş eksikliğinde implant

Tek diş eksikliğinde implant