DİŞ İMPLANTI HER DERDE DEVA MI?

Son yıllarda implantların diş hekimliğinde mucizeler yarattığı ile ilgili birçok haber çıkıyor basında. İmplantlar gerçekten büyük kolaylık sağlamakta ancak bir mucize değiller. İyi bir ağız bakımı olmadan implantların da sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi mümkün değildir. Diş kaybına neden olan sebep ağız bakımı yetersizliği ise implantlar kurtarıcı olamayabilir ler. Diş hekimleri öncelikle ağızda kalan dişlerin uzun ömürlü olabilmeleri için kişinin doğru ağız bakımı yapabilecek seviyede bilgilendirilmesi gerektiğini söylüyorlar.

İtanbul Küçükçekmece Korudent diş kliniğinden Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ağızda bir implantı ömür boyu kullanabilmenin en önemli şartlarından bir tanesinin düzenli ağız bakımı ve Diş Hekimi kontrolü olduğunu söyledi. İmplantları bir ömür boyu ağız içerisinde kullanabilmek için yapıyoruz, ancak yeterli ağız bakımı olmadığı durumlarda tıpkı doğal dişler gibi implantlar ve çevre dokular hasar görebilmektedir. Özellikle diş eti hastalığı diş taşları etkisi ile hızlı bir şekilde ilerleyebiliyor. Hem mevcut doğal dişleri uzun ömürlü kullanabilmek hem de yapılan implantları ve implant üzeri köprü veya protezleri sağlıklı kullanabilmek için doğru ağız bakımının önemine değinen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya senede en az bir defa diş hekimi kontrolünün gerekli olduğunu söyledi.

İMPLANT ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Diş implantları tek diş veya birden fazla diş eksikliğinde uygulanabilmektedir. Tedavi süresi 15 dakika ile 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır. implantların uygulanması değil kontrol ve bakımları önemlidir. Cerrahi işlemden sonra implant ile kemiğin arasında bağlantı gerçekleşir. Kemik ile iyi bir bağlantı sağlamış implant üzerine diş yapılmaya hazırdır. İmplant üzeri bir diş kaplama yapılabileceği gibi implant üzerine köprü veya protez seçenekleri de vardır. İmplantlar doğal dişlerden daha dayanıklı olurlar. Üzerlerinde çürük oluşmaz. Ancak çevre dokular yeterli bakım temizlik yapılmadığı zaman problem çıkarabilirler. Görülen en büyük sorun diş taşları ve yemek birikintileri nedeniyle implant çevresinde diş eti enfeksiyonu olmasıdır. İmplant çevresindeki diş eti problemi alttaki kemik dokusunun erimesi zaman içerisinde implant ile tutulmanın azalmasına neden olur. Böyle bir durumda en kısa zamanda iltihaplı bölge temizlenerek implantın ağızda daha uzun süre kullanılması sağlanabilir.

EN İYİ İMPLANT HANGİSİDİR?

İmplant yaptırmadan önce en çok merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesi de en iyi implantın hangisi olduğudur. En iyi implant araştırması yaparken farklı fiyatlar, değişik isimler, üretim yerleri veya doktor tercihleri kafanızı karıştırabilir.

En iyi implant sizin araştırmanız sonucunda ortaya çıkmayacaktır. Bu nedenle ben hastaları genellikle implantı değil doktoru araştırın şeklinde tavsiyede bulunuyorum. İmplant üreticileri belirli şartları sağlamak zorundadır. Bir implantın piyasaya çıkmadan önce gerek malzeme gerek üretim tekniği kontrol ve paketleme süreçleri sıkı denetimden geçer. İmplantın nerede yapıldığı veya nerede paketlendiği ye fazla önem taşımaz. Diş Hekimi pratiğinde en çok uyguladığı ve iyi sonuçlar aldığı implant markasını kullanmak ister. Bu marka belki sizin başka bir hekimden duyduğunuz kadarı ile sorunlu bir marka olarak kulağınıza gelmiş olabilir. Ancak hekim bu implant markası ile ilgili yeterli tecrübeye sahip ise ve uzun süredir kullanıyor ise o hekim’in uygulayacağı en iyi implant markası kullandığı implant markasıdır.

İmplant başarısını etkileyen faktörler:

  1. İmplant planlaması
  2. Hastanın ağız bakımı
  3. Cerrahi işlemin doğru uygulanması
  4. İşlem sonrası ilaç kullanımı
  5. İmplant üzerine uygulanan diş kaplama veya protezlerinin doğru yapılması
  6. Hekimin tecrübesi el manipülasyonu dikkati

Yukarıda kısaca implantlar ile ilgili faktörlerin sıralamaya çalıştık. Bu ve bunun gibi daha birçok madde yazmak mümkün.  Hasta olarak bize düşen görev hekimin doğru seçilmesi ve işlem sırasında ve sonrasında hekim’in söylediklerinle uymamız olacaktır. Doğru hekimi seçtiğinizde aslında doğru implant markası da doğru cerrahi doğru planlama iyi bir protez uygulaması da seçilmiş demektir. Bu konuda gittiğiniz klinik de yeterli temizlik ve düzeni olduğunu görmelisiniz. Hekimin bilgi birikimi tecrübesi ve mesleğine olan ilgisi ve sevgisi gözünüzden kaçmayacaktır. Bu sayede iyi bir hekim iyi bir klinik iyi bir implant ve iyi bir implant üzeri protez sahibi olabilirsiniz.