İmplant Kırılması Nedenleri

Sayfa İçeriği

İMPLANT KIRILMASI NEDEN OLUR?

Uygulanan implant vidalarında kırık ihtimali % 0-16 arasında değişmektedir. İmplant vakalarında kırık oluşumu, aşırı yükrol oynar. İmplant kırığı oluşmadan önce kemiğin bu bölgede eridiği de gözlenir genellikle.

İmplant kırıklarında yapılan çalışmalar; bu implantların yüzde 59’unda daha önceden vida gevşemesi veya kırılması gibi mekanik komplikasyonlar yaşandığını göstermiştir. Dolayısı ile mekanik sorunların önemsenerek çözüme kavuşturulması gerekir.

Protez tasarımına ve çiğneme tablasına ek olarak bu bölgelere ilave implantlar yerleştirmeyi düşünmek gerekir. Ağızdakullanılan diş protezi için implant desteğini en üst düzeye çıkarmak, içindeki metalik bileşenlerin yorgunluğunu azaltabilir. Stres ve tork dağılımını en aza indirmek gerekir. Bazı araştırmacılar bir molar yerine iki implant yerleştirilmesini de tercih ederler. Bu uygulama, oluşabilecek bükme kuvvetlerini azaltarak kemik ile kaynaşma için daha fazla yüzey alanı sağlayacak ve oklüzal yüklemeyi daha geniş bir alana yayabilecektir.

Yazıyı www.drsertac.com web sitesinde daha ayrıntılı bulabilirsiniz.

Konusunda tecrübeli ve güvenilir diş hekimleri size implant kırıkları ile ilgili çözüm üretebilir. İmplant kırığı sorununuz var ise 02126616979 dan Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile görüşebilirsiniz.