İMPLANT UYGULAMA ÇEŞİTLERİ

İmplantların giderek artan uygulanma oranları hastaları kendi kendilerine kaç implant yapılacağı ile ilgili öngörü sahibi olmalarına kadar gitmiştir. Diş çektiren hastalar eksik diş bölgesine kaç implant yapılması gerektiğini tahmin ederek maliyet hesaplamaya çalışmaktadır. Kendi yaptığı maliyet hesabı ile bütçesi el veriyor ise diş doktoruna gelmekte, yaptığı hesaba göre çıkan fiyat bütçesini aşıyor ise doktora gitmeyi ertelemektedir.

Ancak çoğu zaman hastaların öngördüğü implant sayısı ile gerçekten yapılması gereken implant sayıları ve tedavi maliyeti kesişmemektedir. Bu nedenle implant tedavisi için özellikle fiyat belirlemek ancak implantın yerleştirilmesi ile tedavinin başarılı olacağını garanti ettikten sonra yapılmalıdır. İmplantların yerleri ve sayıları belli olduktan sonra maliyet hesaplaması hekim tarafından sağlıklı bir şekilde yapılabilir.

Günümüzde implant öncesi panoramik diş röntgeni veya tomografi gibi tekniklerin kullanılması hastanın ihtiyacı ile ilgili tedavi gereksiniminin tam ve doğru bir şekilde ortaya çıkarılması anlamında önemli rol oynamaktadır. Bu sayede tedavi sırasında farklı işlemler gerekmesi ve fiyat artması gibi durumların en aza inmesi sağlanmış olur.

Şimdi diş eksikliğine göre uygulanan implantların sayısına ve özelliklerine göz atalım.

Tek Diş Eksikliğinde İmplant

Sadece bir diş eksik ise onun yerine bir adet implant yerleştirilerek doğal diş fonksiyonları sağlanabilir. Üzerine gelen diğer dişlerin teması fazla olmayacaktır. Buna rağmen tek diş implantları statik olarak çok dikkatli yapılması gereken implantlardır. Tek dişin üzerine yapılacak implantlarda dayanak kırılması, vida gevşemesi ve estetik problemler ön plana çıkmaktadır. Ara yüzlere yemek birikintilerinin girmesi, diş eti kenarında estetik uyumun sağlanması zor olabilir. Bu gibi sorunların en azına indirgenmesi için kaliteli bir implant markası tercih edilmelidir. Üzerine yapılacak diş kaplaması içinde sadece iyi bir malzeme değil iyi bir işçiliği gerektiğini de söylemek doğru olur.

Kısmi Diş Noksanlığı ve İmplant

Çekilen her dişin yerine bir tane implant yapılması gerekmez. Eksik diş boşluğundaki kemik durumu ve karşı çene dişlerinin durumuna göre o bölgeye implant veya bir diş köprüsü yapılması gerektiğine doğru bir şekilde karar vermek önem taşır. Bazen dört tane diş boşluğu olan bir bölge için, iki tane ve implant ve üzerine diş köprüsü yapılması uygundur. Biyolojik ve statik hesaplamalar doğru yapıldığında tedaviden iyi bir sonuç elde edilebilmektedir. İmplantların doğru uzunluk ve çaplarda uygulanması cerrahi aşamalarının eksiksiz gerçekleştirilmesi şüphesiz ilk koşuldur. Sonrasında da implant üzerine yapılacak protezlerin hatasız olarak yapılması gerekir. İmplant ile üzerindeki diş köprüsü veya kapatmasının uyumlu olması zorunludur. Aksi taktirde implantlar da problem ortaya çıkar.

KEMİK TOZU UYGULAMASI

Uygulama için çene kemiğinde istenilen hacimde kemik yok ise ileri cerrahi yöntemler kullanılarak kemik miktarını arttırmak gerekir. Bazen kemik tozu ilave hissi yeterli olur. Bazı durumlarda ise blok kemik transferi zorunlu olabilir. Böyle bir durumda genellikle çene kemiğinin uygun olan bölgelerinden veya kalça, köprücük kemiğinden alınan blok kemik işlem yapılacak bölgeye transfer edilir. Genellikle aşırı kemik erimesi olan bireyler için kemik tozu veya blok kemik uygulaması gerekmektedir. Kemik tozu fiyatları implant fiyatından ayrı hesaplanır. Kullanılan kemik tozunun hacmine göre kemik tozu fiyatı belirlenir. Özellikle arka azı dişleri bölgesinde kemik tozu uygulaması daha sık gerçekleştirilir. Sinüs tabanı olarak adlandırılan üst çene azı diş bölgesine kemik tozu uygulaması sayesinde kullanılacak implantın yeterli uzunlukta seçilmesi mümkün olmaktadır.

SİGARA VE İMPLANT

Diğer önemli bir konuda sigara içen hastalara implant uygulanmasıdır. Bildiğimiz gibi sigara sağlığa zararlıdır. Ancak sigara içildiğinde hemen bir hastalık ortaya çıkmaz. İmplant uygulamasında da durum böyledir. Sigara içtiğimizde bir görmezsiniz. Ancak zaman içerisinde sigaranın olumsuz etkileri sizi etkiler. İmplant uygulamalarında da aynı şekilde sigara kullanımı uzun süre içerisinde adım adım göstererek maddi manevi yatırım yaptığınız için olumsuzluk oluşturabilir.