İmplant Üzeri Zirkonyum Diş

Dişlerin ne zaman ve nasıl kaybedildiği her hasta için farklılık göstermektedir. Bazen bütün dişler bazen de sadece bir diş eksikliği olabilir. Diş kökü yerine yapılan implant vidası kemik ile kaynamasını gerçekleştirdikten sonra üzerine kaplama köprü veya protez yapmak gerekir. Zirkonyum diş bu aşamada iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir çok önemli özelliği olan zirkonyum diş kaplam implant üzerine diş kaplaması kullanırken de tercih edilen bir malzemedir.

İmplant üzerine bir diş veya diş köprüsü gerektiğinde iki seçenek vardır. Birisi içerisinde metal barındırmaz. Bu zirkonyum diş kaplama seçeneğidir. Bilgisayar destekli üretim yapıldığı için hata payı yok denecek kadar azdır. Uzun ömürlüdür. İmplant üzerine yapılan diş kaplaması implantın ömrü için önemlidir. İyi bir implant uygulaması yapılmış olsa bile üst yapı olarak adlandırılan implant üzri diş kaplamanın kurallara uygun ve doğru yapılmaması implantın kaybına kadar giden olumszluklar ile sonuçlanabilir. İyi bir implant markası yeterli değildir diye belirttiğimiz gibi iyi uygulamanmış implant da yeterli olamayabilir. İmplant üzerine yapılacak diş kaplamasının altındaki implant tam uyumlu olması ağızda uzun süre sağlıklı kullanılabilmesi için gereklidir.

İMPLANT ÜZERİNE DİŞ KAPLAMA NASIL OLMALIDIR?

İmplantın üzerine yapılacak diş kaplaması, köprüsü veya protezi statik planlamaya uygun olmalıdır. Yükleri taşıyabilecek şekilde implantların çapı ve boyu hesaplanmalıdır. Yeterli direnç sağlayamayacak implantlar için hareketli protez planlaması yapılabilir. Bu durumda implant doku destekli protezler uygun olmaktadır. Alt çenede 4 implant ve daha fazla uygulanabildiğinde çene kemiğinin genişliği müsaade ediyor ise sabit implant üzeri köprü uygulaması mümkün olabilmektedir. All on Four Teknik olarak adlandırılan bu işlemde arka büyük azı bölgelerinin boş kaldığını unutmamak gerekir. Çiğneme fonksiyonunun yeteri kadar gerçekleştirilmesi sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için gerekir. Kapanışın doğru tespit edilmesi dil ve yanak ile doğru pozisyonda konumlanması da önem taşır.

implant üzerine yapılacak diş kaplama malzemesinin zirkonyum olması tercih edilir Çünkü zirkonyum biyolojik uyumludur ve üretim aşamasında hatasız bir üretim gerçekleştirili. Bilgisayar destekli zirkonyum diş kaplama implantların üzerine hatasız bir şekilde yerleşir. İmplantlara basınç yapmaz. Uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılabilen zirkonyum diş kaplama hakkında daha fazla bilgi almak için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya nın www.drsertac.com/zirkonyum  sitesi’ni ziyaret edebilirsiniz