İMPLANT YAPTIRANLAR OKUMASIN!

İmplant yaptırdığınız halde hala implant ile ilgili birşeyler arıyorsanız durum biraz vahim olabilir. Eminim daha öncesinde de uzun bir araştırma süreciniz oldu. Hala araştırmaya devam ediyorsanız bir sorun var demektir. Bu yazıda implant tedavisi ile ilgili bilgiler var ancak implant yaptıran bir insanın öğrenebileceği bilgiler değil bunlar. Size olan olmuş. Gidip rahat rahat dinlenin. Ama implant henüz yaptırmadı iseniz hemen yazıyı sonuna kadar okuyun ve faydalandı iseniz yazının sonunda bulunan yorum kısmına bir teşekkür yazmanız bizim için yeterli.

Bu yazıyı implant yaptıranlar okumasın dedim.. Neden diyeceksiniz. Neden okumasın? O zaman neden yazdınız?

İmplantların uygulama alanları diş eksikliğinin olduğu bölgenin özelliğine göre farklılık gösterir. Bazen tek bir diş noksanlığında bazen bölgesel olarak dişlerin kaybedilmesi durumunda, bazen de bütün dişlerin kaybedildiğinde implant tedavisine ihtiyaç duyulabilir. İmplant uygulamasında önemli olan kemik hacminin yeterli olmasıdır.

KEMİK TOZU KEMİK GREFTİ UYGULAMASI VE FİYATI

Son yıllarda cerrahi tekniklerindeki ilerlemeler, kemik erimesi olmuş hastalar için bile implant uygulamasını mümkün kılmaktadır. Kemik tozu olarak bilinen greft ve membran uygulamaları sayesinde kemiğin hacmi yeterli seviyeye getirilebilir. Bazen blok kemik transferi ile kemik hacmini arttırmak mümkün olacaktır. Bu uygulamalar ileri cerrahi teknikler ile yapılır ve kemik tozu fiyatları implant fiyatlarından ayrı olarak ücretlendirilir.

İMPLANT YAPIM ZAMANI

Uygulamada başarı için önemli faktörlerden bir tanesi olan kemik dişin çekilmesinden sonra kemiğin kaybedilmesi dolayısıyla mümkün olan en kısa süre içerisinde implant uygulaması yapılır. Diş çekiminde enfeksiyon yoksa çekim ile birlikte uygulamak da mümkün olmaktadır. Enfeksiyon olan bölgede tam bir iyileşme sağlandıktan sonra uygulamanın yapılma yapılması tercih edilmelidir.

KİM İMPLANT YAPTIRAMAZ?

Alt çene 4 implant
Alt çene 4 implant

Vücudunda genel olarak sistemik bir hastalığı olmayan kişilere rahatlıkla yapılabilir. Özellikle vücut direnci azaldığı hastalıklar ve radyoterapi kemoterapi alınan dönemler implant uygulaması için uygun olmayan dönemlerdir. Hamilelik sırasında yapılması tavsiye edilmez. Çünkü kullanılması gereken ilaçlar vardır. Bu nedenle implant doğum sonrasına ertelenir. 18 yaşından küçüklere vida diş uygulamasına yer yoktur. Bu sebep ile çene gelişmesinin tamamlanmasını ve diş tedavisinin yerleşmesi için 18 yaşından sonra uygulanması tercih edilir. Dişlerin sıralanışı tam olarak bitmiş hastalar için yapılması uygundur. Daha erken yaşta ancak üzerlerinde yapılan dişler sonradan çıkan yer değiştiren işler nedeniyle protez başarısı iyi olmaz.

İmplant tedavi süreci ve implant uygulaması sonrası dikkat edilmesi gereken konular bir sonraki yazının konusu. İmplant tedavileri hakkında Diş ekimi Sertaç Kızılkaya dan aldığımız bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız. Lütfen yazıları okumayı ihmal etmeyin. Yakın zamanda da implant markaları fiyatlarıyla ilgili aydınlatıcı bilgiler bulabileceğiniz yazımız yayınlanacaktır. Türkiye de implant fiyatları, yerli implant mı Alman implant mı? Hangi implant daha iyi gibi sorularınızın yanıtları yazımızda olacak. Öğrenmek istediğiniz başka sorularınız var ise aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.