Sertaç Kızılkaya Diş Şikayetleri Nasıl Giderilir?

Birçoğumuz dişlerimizden sorun yaşadık. Yaşamamış olanlar için de diş şikayetleri olma ihtimali var her zaman. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya şikayetler ile ilgili neler yapılabilabileceği hakkında bilgi verdi.

DİŞ RENGİM SARI NASIL BEYAZLATIRIM?

Sarı diş rengi hiç istenmeyen durumdur. Öz güven eksikliğine  neden olur. En mutlu anlarda bile gülerken bir çekinme hissi yaşar insan dişleri sarı ise. Bazen anne karnında iken annenin antibiyotik kullanması nedeni ile diş yapısı bozulur. Dişlerin gelişim süreci boyunca geçirilen ateşli hastalıklar ve kullanılan antibiyotik de diş yapısında bozulmalara yol açan etkenlerdir. Bebeklik dönemi ve anne karnında bulunduğumuz süre içerisinde aşırı flor alınması da florozis olarak adlandırılan diş renginin sarı olması durumuna yol açmaktadır.

Gün içerisinde kullanılan kahve sigara çay gibi renk verici boyayıcı besinler yiyecek ve içecekler de diş renginin zaman içerisinde sararmasına neden olur. Diş temizleme işlemi uzun süre yapılmaz ise bu renk kalıcı olarak dişin üzerinde kalır. Temizleme işlemi ile giderilemeyen diş renklenmeleri için diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Diğer bir diş renklenme sorunu da kanal tedavisi olan dişlerde görülen renk değişikliğidir. Dişin siniri alındıktan sonra bildiğimiz gibi diş canlılığını kaybeder. Tıpkı kuru bir ağaç gibi içerisindeki sıvı dolaşımı durur. Diş rengi seneler içerisinde koyu bir renk alır. İlk başlarda renk ile ilgili her hangi bir sorun fak etmeyiz. Ancak birkaç yıl sonra dişin yanındaki dişlerden daha koyu renkte olduğu belirgin bir şekilde fark edilir. Kanal tedavili dişte diş beyazlatma işlemi uygulaması vardır. Her ne kadar kanal tedavili dişe diş beyazlatma işlemi uygulanabilse de istenilen renge gelmesi nerede ise imkansızdır. Bir nebze de olsa daha iyi olur ama benim tavsiyem kanal tedavili dişe kaplama yapılması yönündedir. Estetik diş görünümü elde etmek amacı ile metalsiz zirkonyum diş kaplamalar uygun olacaktır.

DİŞ ETİ KANAMASI ŞİKAYETİ

İmpant Bakımı
İmpant Bakımı

Dünyada en sık görülen hastalıkların başında diş eti hastalığı geldiğini biliyor muydunuz? Kanayan diş eti ağızda kırmızı alarm gibidir. Genellikle diş taşı ve bakteri plağı birikimi nedeni ile erken dönemde önlem alındığında tam olarak tedavi olur. Diş eti altında bulunan kemik dokusunda harabiyet olmadan müdahale edilmesi önem taşır. Hasta şikayetleri diş etinde kızarıklık, diş eti şişmesi,ödem, kanama ve en önemlisi ağız kokusu şikayetidir.

Tedavisi için etkenin uzaklaştırılması gerekir. Diş taşı ve bakteri plağı temizlenmelidir. Diş eti altında bulunan diş taşları var ise derin küretaj yapılır. Diş eti ceplerinde bakteri sayısı azaldığında kanama geçer. Ağzı kokusu ortadan kalkar.

Yapılmış implant ve diş kaplaması gibi tedaviler var ise diş eti ile uyumu kontrol edilmelidir. En doğrusu diş şikayetleri olduğunda zaman kaybetmeden diş hekiminden randevu almaktır. İstanbul, Küçükçekmece, Florya, Halkalı, Avcılar, Beylikdüzü bölgelerinde iseniz 02126616979 Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya randevu alabilirsiniz.