Sinüs lifting

SİNÜS LİFTİNG

SİNÜS LİFTİNG İLE İMPLANT

Burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer alan hava boşluklarıına sinus boşlukları adı erilir.Kafa tasında ses yankılanması, kafa ağırlığının azaltılması gibi fonksiyonları olan bu hava boşluklarımız enfekte olduklarında da sinüzit adı verilen ve baş ağrıları ile kendini belli eden rahatsızlık ortaya çıkar.

Kafa tasımız içerisinde bulunan bu boşluklar bir zarla çevrelenmiştir. Sinüs boşluklarının üst çenemizde yanağa denk gelen bölümüne üst büyük azı dişlerinin kökleri denk gelmektedir.Yani sinüsün alt tabanı, üst çenemizde arka dişlerimizin kök uçları hizasına denk gelir. Bazen büyük azı dişlerinin kökleri sinüs içerisinde konumlanır.  Üst çenemizde büyük azı dişleri bölgesinde yani arka bölgede diş çekimi yapılırsa  bu bölgede kemik erimesi olmakta ve sinüs tabanı aşağıya iner. Bu bölgeye implant yerleştirmek istediğimizde de 8 ile 10 mm kemik yüksekliğine ihtiyaç duyulur. Yeterli kemik olmaz ise bizim implant yapma şansımız yoktur.

Sinüs lifting implant yapılacak bölgede bulunan kemik alanının 6mm den daha az olduğu durumlardauygulanır. Cerrahi bi işlemdir. Sinüs lifting, implant tedavisi için kemik yüzeyinde sinüs zarına hasar vermeden bir pencere açıp bu zarı yukarı kaldırıp  zarın kaldırıldığı boşluğa kemik tozu biyomateryali uygulanması işlemidir.Uygun materyallerle greft sabitlenerek bu alan kapatılır.

Sinüs lifting sonrasında yeterli mesafe olamyan bölgelere rahatlıkla implanyapabilir. Sinüs lifting ile 3mm olan bir kemik alanın  7 mm ilave edilerek  10 mm nin üzerine çıkarabilmekteyiz.

Sinüs lifting çeşitleri

Kapalı sinüs lifting:

Sinüs bölgesinin altında yer alan kemik yükseliği 5mm. den fazla ise bu yöntem uygulanır. Sinüs zarı yırtılmadan implant yerleştirilecek boşluktan özel aletleri ile bu bölgeye girilerek sinüs tabanını yükseltem işlemi yapılır. Sinüs kaldırma işlemi ile bu bölgeye implant uygulanacak mesafeyi kazanana dek kemik grefti uygulanır.

Açık sinüs lifting:

Ağız içerisinden bu bölgeye ulaşılır. Uygun kemik penceresi açıldıktan sonra, sinüs mambran zarı yırtılmadan esnetilerek yukarı doğru kaldırılır. Sinüs zarı altına kemik grefti ( kemik tozu ) yerleştirilir . Yerleştirilen kemik tozu ortalama 6 ay içerisinde kemiğe dönüşürler . Sinüs zarı çok ince olduğu için yırtılmaması için cerrahi işlem sırasında iyi alet kullanmak gerekir.

Sinüs lifting,sinüs lifting ameliyatı zararlımıdır,sinüs lifting ameliyatı,kapalı sinüs lifting,sinüs lifting nasıl yapılır,sinüs lifting operasyon,sinüs lifting ameliyatı sonrası

× WhatsApp ile randevu alın