iMPLANT UYGULAMASI

İmplant uygulaması öncesi:

İmplant uygulaması sırasında ve sonrasında yapılacaklar.

Diş hekimi kendi hastanın istek ve beklentilerini çok dikkatli dinlemeli, sonra tedaviye başlamalıdır.
Tam bir incelemeden sonra, çalışma modelleri, fotoğraf, radyografi, taramalar vb,araçları kullanarak doğru tanı koymalıdır. Bir tedavi planı hastaya sunulmadan önce dikkatli bir iletişim kurularak hasta ve doktor arasında beklentiler tam olarak anlaşılmalıdır.
Hastanın istek, ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak bir tedavi planı sunulmalıdır. Hasta  kabul eder veya etmez bütün bilgiler kendisine sunulmalıdır. Diş hekimi hasta görüşmesi tedavi kadar önem taşır. İdeal tedavi planı hedefi, ancak bütün alternatifleri düşünerek ve planlayarak yapılacak işin, dayanıklılık, veya konfor dahil bütün parametrelerinin göz önüne alınması le mümkündür.
İmplant üzerine yapılacak diş laboratuvarda yapılır ve kişiye göre özel üretilir.

İmplant uygulanırken:

Bütün cerrahi kurallara istisnasız riayet edilmelidir. Doğru planlamanın destekçisi doğru uygulamadır. Hekim sizin için en iyi uygulamayı yapmaya gayret gösterecektir. Sizin de hekiminize yardımcı olmanız ve sabırlı olmanız beklenir.

İmplant uygulaması sonrası:

En az implant uygulaması ve yapımı kadar önemlidir. Hekimin bütün önerilerine harfiyen uymaya gayret gösterin. ağız bakımınıza ve  verilen ilaçlara ekleme veya eksiltme yapmamalısınız.

İmplant Diş
2015 implant fiyatı

İmplant uygulaması sırasında ve sonrasında yapılacaklar nelerdir?

Osseoin-tegrasyon döneminde eğer gövdenin üzeri iyi kapalı olmazsa veya implantın boyun kısmının etrafında açıklık olursa o zaman kemik implant birleşmesini engelleyecek iyileşme problemleri ortaya çıkabilir. Mikroorganizmaların doku derinliklerine inmeleri ve enfeksiyon meydana getirebilmeleri için yol açılmış olur.
İmplantın fazla açılı yerleştirilmesi
Sistemlerin içinde bulunan rehber pimler bize implant kavitesini hazırlarken komşu dişlerle veya komşu implant ile paralelliği korumak için yardımcı olur. Eğer başlangıçta frezle yanlış istikamette girdiğimizi anlarsak hemen yönümüzü değiştirebiliriz, ama eğer komşu dişe veya implanta 35° den daha fazla eğimli bir implant gövdesi yerleştirdiğimizi anlarsak en iyisi gövdeyi yerinden çıkartmak ve kaviteyi iyileşmeye bırakmaktır. Çok açılı implant gövdesi üst yapıda problem oluşturacağı için başında vazgeçmek en iyisidir.
Mekanik Komplikasyonlar
a) İmplant gövdesinin kırılması: İmplant gövdesi boyun kısmından kırılırsa ve osseointegrasyon bozulmamışsa çıkartılmayıp yerinde bırakılır. Kırılan parçanın yerine tamamlayıcı başka ara parça ila vesi ile tamir yapılır. Ama eğer gövde daha aşağı apikal kısma yakın kırıldıysa çıkartılması gerekir.
b) İmplant üst yapılarının kırılmaları: Üst yapıda ara parçaları implant gövdesine birleştiren vidalar, örneğin köprü simante edilmeyip
vidalanacaksa bu bağlantıyı sağlayan vida veya protezin kendisi kırılabilir. Vidalar implant kanalında kırıldıkları zaman çıkartılmaları çok zor olabilir. Kırılan parçaya en ufak frez ile (0.5mm) yiv açarak ve döndürerek çıkartmaya çalışılır. Protez kırılmalarında ise yenisi yapılır.
c) İmplantın yerleşim hataları: implant gövdelerinin yerleri “iyi saptanmadan ve rehber şablon kullanılmadan kavite açılırsa bazen protez aşamasına gelindiğinde implantların birbirine çok yakın . olduğu gözlenebilir. Bu durumda plak kontrolü iyi yapılamaz ve protetik çalışmada da zorluklar olabilir. Böyle bir durumda en iyisi gövdelerden birisini kullanmayıp, kapatma vidası ile kapatıp yumuşak dokunun altında uyur vaziyette bırakmaktır.
d) Fonksiyonel konuşma problemleri: Maksilladaki total protez uygulamalarında bazen fonasyon bozuklukları olabilir. Normal konuşma yaklaşık 3 ay sonra yerine gelebilir. Bazende 1 sene sonra bile bozukluk gösteren vakalar vardır. Böyle durumlarda silikon gibi’ bir maddeden yapay dişeti hazırlayarak protez ile alttaki doku arasına yerleştirilebilir. Böylece aradan hava kaçıp konuşmanın bozulması engellenir. Yapay dişe-tinin de kırılma ve yenilenme gereği, bölgenin iyi temizlenememe-si gibi sakıncaları olabilir.
e) TME problemleri: Başlangıçta dişsizliğe bağlı olarak başlayan TME problemleri iyi bir oklüzyon ile düzeltilebilirken tamamen aksi olarak daha kötüyede gidebilir, veya hatalı bir oklüzyon daha önce olmayan eklem sorunlarının bir başlangıcı olabilir.

İmpalan uygulaması sırasında ve sonrasında yapılacaklar.
İmpalan uygulaması sırasında ve sonrasında yapılacaklar.

 

En iyi İmplant markaları. Bego Nucleoss ITI Ankyloz

 

Bir yanıt yazın

× WhatsApp ile randevu alın