implant markaları

İMPLANT MARKALARI

İmplant diş seçiminde en çok merak edilen konulardan bir tanesi ve implantın markasıdır. İmplant üreticisi firmalar günümüzde Dünyanın her yerinde bulunmaktadır. Her üretici neredeyse 4.-5 farklı marka ile piyasaya çıkar. Bu durumda implant markası araştırırken yüzlerce marka ile karşılaşırsınız.

Bilinmesi gereken sertifikalı, üreticisi belli olan bütün implant markalarından kullanılabilir olduğudur. Ancak iyi bir implant markası araştırması yapılıyorsa dikkat edilmesi gereken konu yeniliklerin bu marka İle uygulanıp uygulanmadığıdır. İmplant üretimi yapan firmalar içerisinde uzun zamandır bu işi yapan ve dolayısıyla piyasaya sürdüğü implantların uzun vadeli sonuçlarını araştırmış yeterli istatistikleri yapılmış implantların daha güvenli olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Bunun yanı sıra piyasada yeni ürün sunumu yapan firmalar da vardır. Bu firmaların güvenilirliği uzun vadeli olarak pratikte ispatlanmamıştır. Ancak bunlarında yeterli teknik izin prosedürünü ben geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Şahsi görüşün implant üretiminde uzun zamandır söz sahibi olan markaların daha güvenli olduğudur.
Uzun zamandır piyasada bulunan implantlar ile ilgili yeterli bilimsel çalışma bulmak ve bu implant markasının varsa olumsuz yönlerini bu yayınlardan takip etmek mümkündür. Diş ekinleri hastalarına bir implant markası tavsiye ederken mümkün olan en iyi implant markasını tavsiye etmeye çalışmalıdır. Bazı implant markaları teknoloji olarak yeniliklerin kapısını açar bu markalar araştırma geliştirme birimlerine yüksek bütçeler ayırdıkları için satışa sundukları implantların fiyatları da diğer implantlara göre daha yüksek olur. Size en çok kullanılan ve bilinen bazı implant markalarını ve bunlar hakkındaki görüşlerimizi iletmeye çalışacağız.

Üretimi Amerika’da Avrupa’da veya güney Kore İsrail Çin gibi yerlerde yapılan implantlar hakkında ne düşündüğümüze Soran hastalar için daha çok Almanya ve Amerika üretimi implantları tercih ettiğimizi söyleyebiliriz. Bu diğer implant markalarından kötü olduğu anlamına gelmez. İsrail güney Kore gibi fason üretim yapan bölgeler ve yeterli araştırma geliştirme faaliyetleri yapılmadığı için daha çok önce markaları geriden takip eden bir teknoloji kullanılmaktadır bu piyasada var olan implant markaları içerisinde Öncü olduğunu düşündüğümüz alman Bego implant markası güvenle kullanılabilecek bir implanttır.
İmplant uygulamalarında en çok implantın markası mı yoksa bu implant uygulayan doktor mu önemlidir?
Aslında bu sorunun cevabı hekime güvenmektir çünkü hekime güvendiğini zaman hekim sizin için en implantı araştırıp size uygun implant uygulamakla sorumlu kişidir. Hekimin size uygulayacağı implant konusunda bilgilendirmesi gerekir. Hasta diş ekimine güvenir ve 10’un kararına saygı duyarsa kendisi için en iyi implanta kavuşmuş olacaktır.

Nobel Biocare (branemark):

İsviçre imalatı olan Nobel markası, 1965 yılından itibaren en köklü ve tanımış implant markalarından biridir. Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada en büyük pazarı olan implant konumundadır ve bu alanda büyük Ar-Ge yatırımları yapmaktadır. 7 mm. ile 52,5 mm. arası, yumuşak ve sert kemik yapısına göre alternatifleri olan geniş bir implant yelpazesine sahiptir. Ayrıca kişiye özel abutment tasırımı seçeneği bulunmaktadır. Özel olarak dişsiz alt çeneler için geliştirdiği all in four sistemi (dişsiz çeneye özel 4 implant uygulanması) implant diş yapımının mümkün olmadığı bir çok vakada implant uygulamasını mümkün hale getirmiştir. Nobel Active modelinde agresiv yiv yapısı ve özel tasarlanmış yüzeyi ile immediate yüklemede (diş çekiminden hemen sonra yükleme)başarılı sonuçlar vermektedir. Kemiğin çok ince olduğu ya da yer darlığı olan bölgelerde uygulama yapabilmek için 3.0 mm. çapında Active modeli kendisini kanıtlamıştır.

ITI (straummann) İmplant:

ITI Straumman implantın merkezi İsviçre’dir. Dünya çapında marka bilinirliği yüksektir. köklü ve prestijli bir kaç markadan biridir. Başta A.B.D olmak üzere dünyanın bir çok bölgesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Straumman’ın kendisi tarafından geliştirilen ve patentlenen en gelişmiş implant yüzeylerinden biri olan SLActive yüzeyli implantlara sahiptir. Bu teknolojiler sayesinde dünya çapında hekimlerinilk sıralarda tercih ettiği markalardan biridir. Özellikle büyük azı bölgelerinde uygulamaya uygun tissue level implantları oldukça başarılıdır. Son yıllarda çıkarttığı Roxolid implantları titanyum ve zirkonyum karşımında olup, titanyumdan daha güçlü olduğu belirtilmektedir. Daha kısa implant gerekliliklerine (özellikle alt arka bölgelerde kemik yüksekliğinin yeterli olmadığı vakalara özel geliştirilmiş 4 ve 6 mm yüksekliğinde implantlar) yanıt verebilmektedir. Günümüzde dünyanın en güvenilir implant markası olarak algılanması yılların getirdiği güven ve istikrarın sonucudur. Dezavantajı ıtı implant fiyatlarının diğer implant markaları fiyatlarına göre biraz daha pahallı olmasıdır

Innova İmplant:

Innova implant Fransa’da üretilmekte kişiye özel implant üst par3ça (abudment) şekillendirme işlemleri Türkiye’de yapılmaktadır. İmplantlarının üst yapı destek parçaları standart olarak üretilmez bunun yerine kişilerden alınan ölçüye ve proteze göre üretilir. Innova implantlarda platform switcing sayesinde vidalanan üst parça olan abutment’ın implant platform çapını tamamen kapsaması sağlanır. Bu sayede kemik kaybı azalır, yumuşak doku ve implant üzerindeki istikrar daha iyi sağlanır. Konik bağlantı; ,implant ve abutment arasındaki kuvvet dağılımını dengeler ve bakteri oluşumunu engeller. Hex bağlantı ile implant ve abutment arasındaki rotasyon engellenerek, doğru abutment konumlandırması sağlanır

ASTRA:

İsveç üretimli bu marka Switch Platformlu implantlar içinde en fazla tercih edilen implant markalarından biridir. Dental sektörün devi konumundaki Dentsply tarafından satın alınan bu implant markası yıllardır başta Avrupa olmak üzere ülkemizde de hekimler tarafından güvenle kullanılmaktadır. Astra implant Nobel ve Straumman igib premium implant sınıfında olup Astra implant fiyatları, Nobel ve ITI Straumman fiyatlarına yakın düzeydedir.

CSM:

Güney Kore de üretilen bu implant markası, switch platfomlu olup kemiğin 0,5 mm daha içine gömülerek yerleştirilen sub merged implantları kemikle mükemmel ilişki kurmaktadır. Milling abutment alternatifiyle kişiye özel diş eti basamaklı implant diş yapımına olanak tanıyan bu implant markası uygun fiyatı ve çoklu implant yerleştirmesinde sorun yaşanmaz. Bu kalite özelliklerini veren ve daha fazlasını sunun BEGO implant ile benzerlik gösterir.

IBS:

Güney Kore de üretilen bu implant markası kendi çapında çok özgün bir sistem geliştirmiştir. Tasarımında implant boyun bölgesinin hemen altında çok geniş platformlu ters açılı bir yiv bulunmaktadır. Bu yiv sayesinde implant iyileşmesi sırasında ölü kemik hücreleri organizma tarafından boyun bölgesine taşınamamaktadır. Bu yüzden implant ile ilgili erken enfeksiyon riski, boyun bölgesi kemik kayıpları ve yumuşak doku göçü gibi istenmeyen durumlar neredeyse hiç yaşanmamaktadır. Frez sisteminde tek bir frezle implant yuvasının hazırlanabilmesi, içi boş trafen şeklindeki frezi ile de yuva hazırlanırken o bölgedeki kemiği haznesinde tutarak yeniden kullanılmasına olanak tanıması özgün yapısının sadece bir parçasıdır. Üst çenede yumuşak ve sinüs sarkması yaşanan bölgelere özel geliştirdiği yıldız şeklindeki osteotoma benzer sistemi sayesinde sinüs lifting yapmaya gerek duymadan , sinüse zarar vermeden kısa sürede implant yerleştirmeye olanak tanıdığı gibi var olan kemiği toparlaması ekstra artısı ve özgünlüğünün göstergesidir. Fiyatının kısmen uygun olması performansının ve artılarının oldukça fazla olması sebebiyle bir çok vakada kliniğimizde yaygın olarak kullanılmaktadır.

SKY(bredent):

Protez, üst yapı ve protez ataşmanları konusunda dünyanın en önde gelen dental firmalarından biri olan bredent tarafından Almanya’da geliştirilen ve üretilen bu implant markası, dişsiz ağızlarda sunduğu hemen yükleme olanağı, 35 dereceye kadar açılandırılabilmesi ve bu sayede sinüs boşluğu, sinir kanalı gibi istenmeyen bölgelerden uzağa yerleştirilebilmesi, aşırı rezorbe (erimiş) alt çenelere sabit protez yapma olanağı sunması ve de oldukça fazla üst yapı alternafini bünyesinde barındırması bakımından spesifik birçok ağıza ve hastaya yaygın bir şekilde uygulanır olmuştur. Bu implant markası sunduğu tüm olanaklar sayesinde hekimlerin giderek daha fazla tercih ettiği bir markaya dönüşmüştür.

Dişsiz ağızlar için geliştirdiği fast and fix sisteminde kullanılan açılı abutmentler, protez analogları gibi ayrıntılar maliyeti ve dolayısıyla fiyatı oldukça arttırmaktadır. Bu yüzden fast and fix sisteminde biz ve hastalarımız bazen çok istememize rağmen maliyetinin yüksek olması sebebiyle maliyeti daha düşük başka bir implant markasına yönelmek durumunda kalabiliyoruz.

Biomet3i:

Biometri 3i Amerika Birleşik Devletlerinde üretilmektedir ve özellikle Amerika katısının en tanınmış ve yaygın implant markası konumundadır. Dolayısıyla Amerika kıtasındaki bilim insanlarının araştırmalarına ve tezlerine en fazla konu olmuş ve üzerinde araştırma yapılmış implant markasıdır. Başarısını bir çok vakada yeterince ispatlamış bir implant markasıdır. Biometri tarafından piyasaya sürülen Siwitch Platformlu implantlar üzerine yapılan araştırmalara, ön çalışmalara ve sonuçlara bakıldığında oldukça iddialı bir implant markası konumundadır.

WIS ( World Implant System ):

İtalya merkezli ve İtalya üretimli olan bu implant markası tamamen SLA yüzeylidir. İnce kemik alanları için 3 mm çaplı implant markası alternatifi de mevcuttur, aynı zamanda çok köklü büyük azı diş çekimleri sonrası geniş kemik alanlarına yerleştirilebilecek 6.5 mm lik geniş çaplı implant alternatifini de bünyesinde taşımaktadır. Yeterince kalın ve açılandırmaya müsait abutmentleri aynı zamanda ölçü parçası olarak kullanılabilmektedir. Switch platfomlu bu implantın daha sert veya daha yumuşak kemikler için iki ayrı implant formu bulunmaktadır. Tüm bu sebeplerle osseointegrasyon başarısı çok yüksek olduğu için bu implantı güvenerek kullanmakta ve hastalarımıza önermekteyiz.

Tekka:

Tekka Fransa’da üretilen yine dünya çapında tanınmış bir markadır. Distribütörü tarafından henüz 2010 yılında Türkiye’ye getirildiği için bu konuda lokal gözlem ve deneyimlerimiz sınırlıdır. Agresif yapısı ve aktif tutunumu sayesinde erken yüklemeye (immediate yükleme) olanak tanıması, 6mm lik kısa alternatifinin olması, oldukça geniş platform yapısıyla önemli özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Kısa süreli tedavi tercihleri nedeniyle anında yükleme yapılması planlaman hastalarda ve 6mm lik kısa implant yerleştirilmesine olanak sağlayan alt çene tedavilerinde tarafımızca tercih edilebilmektedir.

Ankylos(Friadent-Dentsply) :

Dünya çapında sektörün liderlerinden olan  bir çok ürüne sahip Dentsply’in markalarıdır. Başta Almanya ve İngiltere olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden merkezleri ve yerleşkeleri bulunmaktadır. Dentsply firmasına ait Xive ve Ankylos markaları, hem kaliteleri hem de arkasında bulunan Dentsply markası nedeniyle dünyanın en prestijli implant markaları arasında yer almaktadır. Özellikle Xıve implantları için geliştirilmiş 3mm çaplı implantlar uzun yıllar boyunca yeterli kemik kalınlığı olmayan dişsiz bölgelerde önemli bir alternatif olarak kullanılmıştır.

Ankylos marka implant, dünyada ilk switch platformlu üretilen implant markalarından biridir. Switch platformlu implantların başarısı özellikle arka çene dişsiz bölgeler için yüksek düzeyde olmuş ve bir çok hekim tarafından tercih edilmiştir. Dentsply’in Türkiye içerisindeki yaygın ağı bu implantın farklı şehirlerdeki bir çok hekim tarafından tercih edilmesi nedenlerinden biridir.

Size uygun implant markası ve fiyatını öğrenmek için telefon ile bilgi almak isteseniz de doğru sonuca ulaşmamız mümkün değildir. Çünkü partiliyim kullandığı markası farklı olabilir. Sadece tek bir marka için en iyi insan budur demek mümkün olamaz. Çünkü binlerce farklı farklı sonuçlar alınmaktadır. Bir implant bir klinikte çok fazla başarılı olduğu halde başka bir klinikte başarısızlık görülebilir. Bu nedenle in plant kadar implant uygulayan hekim klinik ve üst yapıyı yapan doktor bey teknisyen de hemen taşır. Muayene olmak ve size yapılabilecek implant tedavisi hakkında bilgi almak isterseniz Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya Tel:02126616979

× WhatsApp ile randevu alın