İmplant sonrası komplikasyonlar

 

Bu sorunlar implant cerrahi işlemle yerleştirilmesini takip eden birkaç gün içinde gelişir. Hasta cerrahi sonrası olağan yan etki sayılabilecek şişlik, ağrı ve rahatsızlık, kanama ve morarmanın yanı sıra bölgede uzayan uyuşukluk hissi konusunda önceden uyarılmalıdır. Tüm bu sorunlar kısa dönemlidir ve genellikle ilk hafta sonunda kaybolur. Hastalar rahatlatılarak, tüm farklı komplikasyonlarla nasıl başa çıkabilecekleri konusunda bilgilendirilmelidir. Ağrıyı ortadan kaldırmak için, basit ağrı kesicilerin kullanımı değerlendirilmelidir. Cerrahi sonrası, hemen soğuk kompres uygulaması ile şişlik minimize edilebilir. Hastalar şişliğin birkaç gün içinde ortadan kalkacağı yönünde rahatlatılmalıdır. Kanama olabilir ve bölgeye tampon aracılığıyla hafif basınç uygulayarak kontrol edilmelidir.

Enfeksiyonlar sık rastlanan sorunlar olmamasına rağmen, kötü cerrahi teknik veya hastanın bitkin oluşu yüzünden görülebilir. Eğer ağrı geçmiyorsa veya cerrahi sonrasına göre artıyorsa ve hasta kötü tattan şikayetçiyse, bir enfeksiyon gelişmiş olması olasıdır ve uygun antibiyotik reçete edilmelidir.

Kısmi uyuşukluk hissedilebilir, özelliklede alt çenede. Genellikle sinir üstünde oluşan geçici sıvı basıncına veya cerrahi sırasında sinirin travmatize edilmesine bağlıdır. Genellikle kısa sürelidir.