Neden İmplant Yaptırmalıyım?

Çürük dişeti hastalığı veya bir travma sonucu dişlerini kaybeden hastalar için implant son derece başarılı yüz güldüren sonuçlar vermektedir. Diş eksikliği olduğu durumlarda neden implant yapılmalıdır?

Diş eksikliğinde çiğnemek kuvvetlerinin azalması nedeniyle sindirim sisteminde sorunlar ortaya çıkacaktır. İşsizliğin yol açtığı bazı estetik sorunlar şunlardır. Yüzde dikey boyutun azalması, kas kuvvetinde azalma, 100 yüksekliğinde azalma, üst dudağın aşırı sarkık olması, dinlenme pozisyonunda dişlerin neredeyse görünmemesi, yaşlı gülümsemesi adı verilen dudak çizgisi pozisyonu gibi yani etkiler ortaya çıkmaktadır. Uzun süreli eksikliğinin yüz profilinde meydana getirdiği estetik değişiklik hasta tarafından ve yakın çevresi tarafından kolaylıkla fark edile bilir.

Azalan dikey boyutu nedeniyle oluşan yüz uzunluğunda ki azalma yüzde ifade değişikliğine yol açar. Dikey boyut olarak adlandırılan 100 yüksekliği implant sonrası eskisine oranla daha iyi bir görünüm kazanailir. Diş kaybından sonra mümkün olan en kısa zamanda implant uygulamalarının yapılması kemik hacminde azalmanın önüne geçmek için olumlu olacaktır. Yaşlanma ve buna bağlı etkiler nedeniyle hastanın fiziksel ve sosyal hayatı değişir. Çiğnemenin azalması nedeni ile biyolojik olarak da beslenme ve genel sağlık üzerine olumsuz etkiler ortaya çıkar. Özellikle dişlerimi kimin yokluğundan dolayı oluşan çiğneme eksikliği mevcut olduğunda giderek kilo vermek kaçınılmaz bir hal alır. Sonuç olarak vücut giderek zayıf düşer.

Bütün bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak veya daha doğrusu azaltmak için implant uygulamaları diş hekimliği için son derece kolaylaştırıcı ve konforlu diş yapımına olanak sağlar.

İmplantın yapımını gerektiren durumları şöyle özetleyebiliriz:

1 – Tam veya bölgesel diş kaybı olan kişiler.

2 – Hareketli protez kullanımında sorun yaşayan hastalar.

3 – Hareketli protez.

4 – Uzun boşluk içeren sabit diş köprüsü kullanan hastalar.

5 – protezin tutuculuğunu bozan bir takım alışkanlığı olan hastalar.

6 – Diş kaybına yeni diş yaptırmak için dişlerini kestirmek istemeyen hastalar.