Zirkonyum Diş Kaplama

ZİRKONYUM PORSELEN KAPLAMA;

Zirkonyum estetik diş kaplamalarda tercih edilen bir sistemdir.  Bu sistemde hasta ağızından alınan ölçü tarayıcı ile taranıp bilgisayar ortamına gönderilir.

Bu üç boyutlu modelleme teknikleri ile oluşturulan tasarım, cad-cam cihazına aktarılmakta ve cihaz hazır zirkonyum blokları dişe uygun olarak keserek şekillendirmektedir. Bu kaplamalar üstün estetik özellikleri ile hasta ağzına uygulanır ve uzun süre kullanılabilirler.

Estetik köprü protezleri tasarlanırken uygulanan bir diğer yöntem ise demo tasarım uygulamalarıdır. Amaç kalıcı protezler yapılmadan, hastaya yapılacak protezlerin estetik alternatiflerinin hastanın alçı modeli veya kendi ağzında özel malzemlerle yapılması ve denenmesidir. Böylelikle hasta olası estetik değişim hakkında fikir sahibi olmakta ve hatta kalıcı restorasyonlar yapılmadan bir hafta süreyle yapılan demoları deneyebilmektedir.

Dişlerde farklı nedenlerle oluşan sarı-kahverengi renk değişiklikleri, dişler arasındaki aralıklar,diş yüzeylerindeki yapısal bozuklukları porselen laminate veneerlerle (laminalar) düzeltilebilir.Bu tür dişlerin sadece ön yüzeylerinden çok az bir diş dokusu kaldırılır.Daha sonra oluşturulan 0.5- 1 mm kalınlığındaki porselen yapraklar diş yüzeyine yapıştırılır .Bu tür restorasyonlarla olağanüstü estetik sonuçlar elde edilmektedir. Bu yöntemdede yapılacak mock-up lar hasta ve hekime olası çözümler hakkında fikir verebilir. Ayrıca düzgün bir dizilime sahip dişleriniz varsa ancak bu dişlerin rengini beğenmiyorsanız,ağrısız birkaç seans halinde uygulanan diş beyazlatma (bleaching) tedavileri ile çok daha beyaz gülüşlere sahip olmak mümkündür.