Dental İmplant

İmplant yapımı insanların genellikle ağrı ve enfeksiyon gibi kaygılar duyduğu operasyonlardan birisidir. Oysa kurallara uygun olarak yapılan implant cerrahi operasyona sırasında kesinlikle ağrı duyulmaz diş çekiminden daha kolay olan bir işlemdir implant yerleştirme işlemi steril ortamda ve dokuya saygılı bir şekilde yapılmalıdır. işlemi yapan doktorun konuda uzman bilgili ve tecrübeli olması önem taşır. Yapılan planlamanın implanın uzun ömürlü hizmet verecek olması implantın asıl başarısını sağlar. sadece vidayı kemik içerisine yerleştirmek implant yapmak anlamına gelmemektedir.
25 yıllık meslek hayatım boyunca kemik ile bağlantısı iyi olan implant gövdeleri üzerine diş yapılamaz halde olduğunda hastalardan çok sayıda gördüm. Bu nedenle herhangi bir implant işlemi yapılmadan önce yani implantın cerrahi aşamasından önce bu konuda ileri eğitim almış cerrah ve diş protez alanında çalışan hekimin birlikte konsültasyon yaparak doğru planlama ya gerçekleştirmesi gerekir diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya https:/www.drsertac.com sitesinde şu açıklamaları yaptı.
Diş Hekimi ağızda kapsamlı bir muayene yapar. bu muayene sırasında dişlerinizle ilgili daha önce yapılmış işlemler kanal tedavileri köklerin durumu eşlerin birbiri ile olan ilişkileri, diş eti durumu kapanış durumu dikkate alınır. implantın yerleştirileceği çene kemiğinin hacmi, üst çenede sinüs bölgesi implant operasyonunun nasıl gerçekleştirileceği ile ilgili sınırlamalar getirebilir. bazı durumlarda ileri cerrahi yöntemler ile kemik oluşturmak ve daha sonra implant yapmak tercih edilebilir.

İMPLANT İÇİN PANORAMİK RÖNTGEN VE TOMOGRAFİ

Planlama sırasında kullanılan diş röntgenleri, panoramik diş röntgeni veya bilgisayarlı tomografi olarak farklılık göstermektedir. ileri tetkik gerektiğinde tomografi diş cerrahları na yol gösterici olmaktadır. panoramik diş röntgenindentomografinin farkı, tomografi ile kemiğin üç boyutlu olarak görüntülenebilmesi ve cerrahi sırasında implant çevresindeki kemik miktarının doğru bir şekilde tespit edilmesidir.

İMPLANT BAŞARISI

implant başarısının implantı saran kemik hacmi ile doğrudan ilgili olduğunu unutmamak gerekir. bazen kemik hacminin kritik olduğu durumlarda cerrahi stent adı verilen protez benzeri yönlendirici protetik parçalar yapılabilir. bu ek bir maliyet getirmesine rağmen kullanımı doğru uygulama için rehber olmaktadır. cerrahi guide olarak adlandırılan bu sistem ülkemizde başarıyla kullanılan bir yöntemdir implant uygulandıktan sonra kemik ile kaynaşma dönemi implant kayıtlarının en yüksek olduğu dönemdir. ilk 1 ay içerisinde kaybedilmeyen implantlar genellikle daha sonra bir sorun yaratmazlar.