Tek diş eksikliğinde implant

Tek diş eksikliğinde implant yapılmadan avantajları görünüm ve işlev olarak doğal diş ile sonuç alınır. İmplant diş uygulaması diş köprüsü uygulamasına göre daha büyük oranda avantajlar sağlar.Kurallara uygun olarak yapıldığında eksik olan diş bölgesi önünde ve arkasında bulunan dişlerde çürük problemi oluşmaz. Boşluğun her iki yanındaki dişleri kesmeye ihtiyaç yoktur. Diş köprüsüne göre daha kolay temizlenebilir. Hastanın birden fazla dişi çekilmiş veya ağızda da hiç diş yoksa takılıp çıkarılan hareketli protezler yapılabilmektedir.

Diş protezleri daha ucuz olsalar da yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürür. Hasta yemek yeme konuşma sırasında öz güvenini kaybeder. İmplantların sabit olması en büyük avantajlarından bir tanesidir. Diş çekimi yapıldıktan sonra fazla zaman kaybetmeden implant yapılması tavsiye edilir. Çünkü çekim bölgesindeki kemik zaman içerisinde hacim kaybeder. İmplantın kemik içerisine yerleştirildiği düşünülürse etrafında daha fazla kenti olan implantların daha uzun süre dakikalarca ortadadır.
İmplant uygulamaları yaygınlaşmaya başladığı tarihten itibaren diş hekimleri diş çekiminden kaybetmeden çekim yapma teknikleri ile uğraşmaktadırlar çekim sırasında kemiğin aşırı miktarda hacim kaybetmesi implant yapımı için engel oluşturabilir.
Dişlerden bir tanesi çürüme ile kırılmış veya hasar görmüş ise diş doktorum bunu bir dolgu veya kaplama ile tedavi etmeye çalışır. Ancak onların yapılacak dişin aşırı miktarda hasar görmüş olması dişin çekimini gerektirebilir. Diş çekilmeden önce kanal tedavisi dolgu ve diş kaplama gibi tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Uzun ömürlü ve sağlıklı olacağına kanaat getirilemeyen dişlerin çekilmesi gerekebilir.

 • Genellikle diş çekimini gerektiren sebepler şunlardır:
  Bazı insanlarda çene kemiğinin dar olması buna karşılık dişlerin büyük olması yer darlığı ismi verilen problemi ortaya çıkar bu durumda ortodonti amaçlı gerekir.
  Bazen süt dişleri kalıcı dişlerin çıkmasına izin vermez. Bu durumda süt dişlerinin zamanında çekilmesi gerekebilir.
 • Ağızda genetik olarak fazla diş bulunması çekimi gerektirebilir normalde 32 adet olması gereken bir iş sayısı bazen 33 34 olabilir artı diş olarak adlandırılan diş çekilebilir.
  Boyun kısmında radyasyon tedavisi gören insanlar etkisi ile işlerinde sorun yaşayabilir.
 • Bazı hastalıklarda da dişler enfeksiyona neden olabileceği için çekilebilir. Özellikle kanser ilaçları alan insanlar iltihaplı dişler için risk grubundadır. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini zayıflatır. Enfekte olma ihtimali bulunan dişlerin çekilmesi gerekebilir.
 • 20 yaş dişleri de azda yer bulamayan sıklıkla çekimi planlanan. İyi temizlenemediği için çürük oluşturabilirler.
 • Bazen de yer darlığı nedeniyle basınç uygular ve iltihaplanırlar.
 • Diş çekiminde bifosfanat adı verilen kemik erimesi ilaçlarının kullanımına dikkat edilmelidir. Çenede Ostenekroz riski yüksektir.

Diş hekimi dişin çekilmesinin gerekli olduğunu söyledikten sonra bölgede buna komşu dişler röntgen filmi ve ağız içi muayenesi ile dikkatli bir şekilde değerlendirilir. Kan sulandırıcı kullanan kişilerde diş çekimi öncesinde kan sulandırıcıların kesilmesi gerekir. Çekim yapılacak bir işin diğer işlerle olan ilişkisi üst dişlerin sinüs temizleme olan ilişkisi alt dişlerin çene kemiğinde bir sinirle olan ilişkisi çekilecek dişin etrafında herhangi bir problemi olmaması önemlidir. Çekim sırasında ve sonrasında antibiyotik kullanımı uygun olabilir. Diş hekiminiz bu konuda size bilgi verecektir. Özellikle zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar enfeksiyon oluşmuş hastalar ve komplikasyonlar diş çekimi hastaları için antibiyotik önerilmektedir.
Çekim öncesinde öksürük ateş gibi herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuzun bu konu hakkında bilgilendirmemesi gerekir. Burnumuzun tıkalı olması da işlemin ertelenmesini gerektirebilir. Ameliyat gününde sigara içilmemesi yaranın sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için gereklidir. Az da görülebilen bir çekim gerçekleştirildi genelde şekilleri sıklıkla normal çekim yaparlar diş yerinde hafifçe oynat kıldıktan sonra uygulanan kuvveti ile çene kemiği içerisine çıkarılır. Cerrahi çekim daha karmaşık bir süreçtir. Bazen diş kırılmış ve kökü dişeti seviyesi veya altında kaldım

Tek diş eksikliğinde implant
Tek diş eksikliğinde implant