Diş Protezleri

Agızda kaybedilmiş dişlerin yerine hastanın çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını kazandırmak için yapılan yapay ve estetik dişlere diş protezleri adı verilir. Protez uygulamalarındaki amaç kişinin yüzü ile uyumlu, doğala en yakın çiğneme ve konuşma işlevini yerine getirebilecek yapay dişler yapmaktır. protezler diş eksikliğinin sayısına ve kullanılan materyale göre sınıflara ayrılır. Bunlardan bazıları. Metal destekli porselen kaplamalar; Metal destekli porselen kaplamalar adından da anlaşılabileceği gibi, yapım aşamasında porselenin altına metal alaşım konularak yapılan protezlerdir. Hastaların estetik ve dayanıklılık beklentilerine göre son yıllarda geliştirilen zirkonyum destekli porselen kaplamalarda alt yapı olarak metal yerine diş rengine sahip olan zirkonyummalzemesi kullanılır.

Zirkonyum kaplamalar;

Metal destekli kaplamalara göre doğal dişe çok daha yakın estetik sunar.
İnsan vücudu ile %100 uyumludur. Alerjik reaksiyon göstermez.
Çok yüksek dayanıklıliğa sahiptir
Hastanını yüksek estetik bekletisine karşılık verir.
Alt yapı olarak beyaz renkli alaşım kullanıldığı için, zamanla dişeti cekilmesi oluşursa diş eti hizasında metal destekli porselende olduğu gibi koyu renkli hat oluşmaz.

Full porselen kaplamalar.

Hiçbir alt yapı içermeden tamamen güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Diğer porselen kaplamalara oranla daha yüksek maliyete sahip olan full porselen kaplamalar doğal diş en yakın estetiği sunarlar.özellikle ön dişlerde hastaların tercih nedenidir.

Laminate Kaplama (Laminat Veneer)

Yaprak porselen olarak  bilinen, tamamen estetik sorunları olan ön dişlerde ve gülüş tasarımı yapılan vakalarda hastaya güzel bir estetik kazandırırlar.

Estetik Diş Kaplama
Estetik Diş Kaplama

Porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması ile yapılan estetik bir uygulamadır. Porselenden yapılan bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Diş yüzeyinden çok ince bir tabaka kaldırıldığı için dişe zarar verme düzeyi minimumdur. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır.

 

Diş renklenmeklerinde, aralık dişlerde, küçük görünümlü dişlerin estetiğini sağlamak amacıyla da tercih edilir.