İmplant nedir? Fiyatı ve uygulanması

Ağızda çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine hastaların çiğneme ve estetik fonksiyonlarını geri kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü gören vidalara implant denilir.

İmpalnt fiyatından önce implant hakkında bilgi edinmek gerekir. Markaya ve uygulama yapacak kliniğe göre implant diş fiyatı değişir.

 

İmplant markası
İmplant markaları

Tek ya da bir kaç diş eksikliklerinde uygulanabileceği gibi implant total dişsiz ağızlarda uygulanabilmektedir. Amaç hastaya doğal sağlıklı dişlerin konforuna en yakın çiğneme ve estetiği sağlamaktır İmplant uygulamalarında en önemli aşama iyi bir planlama aşamasıdır.Bu aşamada dijital görüntüleme yöntemlerinden faydalanılarak iyi bir ağız içi muayene yapılır.beraberinde hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir. Doğru bir planlamadan sonra implant uygulanma işlemine geçirilir. Uzman cerrahi ekip tarafından lokal ya da genel anestezi altında implant uygulama işlemi gerçekleştirilir .implantın kemik yüzeyine bağlanması (osteointegrasyon) için bir süre beklenmesi gerekmektedir.bu bekleme süresi kemiğin yapısına ve implantın uygulandığı bölgeye bölgeye göre değişebilir. Bu süre tamamlanlandıktan sonra implantüstü protezin yapılış aşamasına geçilir. İmplant tedavilerinde başarıyı arttıran faktörler:

  1. İyi bir ağız içi planlama
  2. Uzman cerrahi kadro
  3. Tercih edilen güvenilir implant markaları
  4. Hastanın genel sağlık durumu