İmplant Avantajları

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

İmplant Yapımı
İmplant Yapımı

İmplant tedavisi sonrası yapılan protezler doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar.
• Geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme,sert ve kuru yiyecekleri daha rahat yiyebilme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar.
• Diğer protezlere oranla çok daha estetik görünüme sahiptirler.
• İmplantlar sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.
• Çene kemiği erimelerinde azalma sağlanır ve hatta önüne geçilir.

İmplantlar rahatça yiyebilmenizi, konuşabilmenizi, gülümsemenizi sağlayarak, yaşam kalitenizi attırır.
Son yıllarda sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemi olan implant uygulamaları sonrasında bir çok hasta aynı gün sosyal hayata dönebilmektedir. İmplant tedavisinin ikinci aşaması olan implant üstüne yapılacak protezler için operasyondan sonra implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 1-2 ay kadar beklenmesi gerekmektedir.

İmplant tedavilerinin bir ayağını cerrahi işlem oluştururken diğer ayağını protez işlemi oluşturmaktadır. Bu nedenle protez uzmanı ile ağız diş ve çene cerrahisi uzmanının birbiri ile uyum içerisinde çalışması çok önemlidir.

Sadece tek bir dişiniz eksik ise implant tedavisini tercih etmenizde fayda var. Çünkü, geleneksel köprü tedavisindeki gibi komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan tek bir implant ile yepyeni bir dişe sahip olabilirsiniz.

Birden çok dişiniz eksik ise; İmplantlar, diş kökü vazifesi görürler ve komşu dişlerden alınan desteğe gerek duymadan protez yapılmasına olanak sağlarlar. Bu nedenle birden fazla diş eksikliğinde ya da sabit protez yapılamayacak, arka bölge diş eksikliklerinde yapılacak implant tedavisi ile takıp çıkarmaktan yorulmadan sabit dişlere kavuşabilirsiniz.

Total dişsizlik durumunda; geleneksel köprü ve damaklara oranla implantlar ile desteklenmiş, sabit ya da hareketli protezler kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bilindiği gibi bir çok kişinin damak kullanmaya alışması çok zor bir dönemdir. Damak adı verilen total protezlerin tutuculuğu zamanla azalır, kişinin yemek yemesini ve konuşmasını zorlaştırdığı gibi, ağız içinde vuruk yaparak ağrıya sebep olur. Oysa ki üst ya da alt çeneye yerleştirilecek birkaç implant ve bu implantların üzerine konulacak ( topuz tutucu ya da bar tutucu) başlıklar ile total protezlerin tutuculuğu maksimum seviyede sağlanabilir siz de rahatça yemek yiyebilmenin keyfine varabilirsiniz.

Unutmayın implant size hizmet etmesi için uygulanır.

İmplant Üzeri Köprü
İmplant Üzeri Köprü

İmplantların ömür boyu ağız içinde sorunsuz kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak, implantların ömrünün uzunluğunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında hastanın ağız hijyenine ne kadar önem verdiği gelir. Doğru ağız bakımı ile implantlarınız ömür boyu sizin rahatça gülmenizi, konuşmanızı ve yemenizi sağlayacaktır.

Dental implantlar ilk bakışta pahalı bir tedavi olarak bilinse de, kişiye sağladığı konfor, estetik görünüm, komşu dişlere zarar verilmeden yapılan protezler ve daha birçok avantaj sağladığı düşünüldüğünde, en doğru ve tatmin edici çözüm olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.

İmplant Avantajlarını özetlemek istersek:

  • İmplant tedaisi rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulamadır.
  • Hem estetik hem de işlevsel olarak en doğal çözümdür.
  • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
  • Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.
  • Günlük hayatta işlev ve görünüm olarak doğal dişlerden ayırt edilemez..
  • Yanlardaki sağlıklı dişlerin kesilmesine gerek kalmaz.
  • Kemik erimesini engelleyebilir

İmplantların başarısı için genel sağlık durumunun iyi olması, doğru teşhis konulması ve implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir. Ayrıca hekim tarafından uygun cerrahi ve uygun protez yapılmış olması gereklidir. Yukarıdaki faktörlere bağlı olarak implant başarısı %90-99 arasında değişebilir.