İmplant Bakımı

İmplant ameliyatı sonrası bakım önerileri :

1. İmplant yapılan bölgeye yerleştirilen tamponlar bir saat boyunca orta karar gevşemeyecek şekilde  ısırılmalıdır. Bir saatin sonunda kanama devam etmiyorsa atılabilir. Kanama devam ediyorsa, yeni temiz bir tampon yarım saat kadar daha ısırılır. Eğer kanama yine devam ediyorsa tampon uygulaması kanama durana kadar devam etmelidir. Operasyon sonrası ilk 4-6 saat içerisinde cerrahi bölgesinden bir miktar sızıntı olabilir. Kanamanın daha uzun süre devam ettiği durumlarda hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

İmplant altının temizlenmesi için diş ipi
İmplant altının temizlenmesi için diş ipi

2. İmplant uygulaması sonrası 2 saat hiçbir şey yiyip içmeyiniz. İlk 48-72 saat içerisinde sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Yumuşak ve oda ısısındaki yiyecekler (Çorba, yoğurt, puding, ekmeğin içi gibi) uygundur. Asitli meyve suları, alkollü içecekler ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Hasta diabetikse, doktorunun tavsiyeleri doğrultusunda düzenli beslenmeye devam etmelidir.

3. İmplant ameliyatı takip eden 4-5 gün sigara içilmemelidir. Yara bölgesini irrite ederek iyileşmeyi tehlikeye atacağından ve ağız içi sıcaklığını arttıracağından cerrahi işlem sonrası sigara içilmemesi gerekir. Aşırı sigara içen hastaların yara bölgesinde dikişlerin kapanması zorlaşır.

4. Oral cerrahi girişim sonunda ödem (şişlik)  görülmektedir. Bu normaldir. Operasyon bölgesinin üzerine ilk gün aralıklı olarak (5-10 dk uygulayıp 10-15 dk dinlendirerek) uygulanan buz torbası ile bu ödem hafifletilebilir. Buz torbasının sürekli kullanılması buz yanıklarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle buz uygulaması yukarda tarif edildiği üzere aralıklarla uygulanmalıdır. İlk 72 saatin sonunda ödem yani şişlik giderek azalmaya başlayacaktır. Dişhekiminizin önerdiği ağrı kesiciler sıklıkla ödemi de azalttığından ağrınız olmasa da ağrı kesici kullanmalısınız.

5. Dikişlerinizi korumak için yanağınızı gerdirecek oflama üfleme hareketlerinden sakınınız. Parmağını ve dilinizi dikişlere değdirmeyiniz. Eğer dikişlerinizden herhangi biri ilk 5 gün içinde atarsa dişhekiminize tekrar kontrol olmanızda fayda vardır. Eğer gerek görürse dişhekiminiz tekrar dikiş atabilir.

6. Ameliyat sonrası iyileşme için diş hekiminizin yazdığı reçeteyi uygulayınız. Aspirin veya kanamayı arttıran benzeri (salisilik asit türevi) ilaçlar alınmamalıdır. En şiddetli ağrı lokal anesteziğin etkisinin geçtiği ilk 6 saattir. Ancak ağrınız dayanamayacağınız kadar şiddetli olursa, hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

7. Ameliyat edilmeyen bölgelere normal fırçalama işlemlerini uygulayabilirsiniz. Ameliyat bölgesindeki dişleri ise dikişlere ve dişetine dokunmadan fırçalayınız. Yaklaşık operasyondan iki gün sonra dişhekiminizin önerdiği gargara ile günde iki kez sabah ve akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yapınız.

8. Doktorunuzun önerdiği süre sonunda (7-10 gün)  dikişlerinizi aldırınız.

İmplant ameliyatı sonrasıbakım önerileri :

1. Her bir implantı üzerine bir implant üstü protez yapılır. Bu protez tek bir diş kuronu yada köprü protezi olabileceği gibi implant üstü sabit yada takıp çıkartılan bir protez olabilir. İmplant etrafında biriken yemek artıkları aynı dişeti hastalığındaki gibi implantitis denilen implant hastalğına yol açabilir. Bu nedenle implant ile dişetinin birleştiği kısmın, implant ile komşu dişlerin arasındaki boşlukların itina ile temizlenmesi gerekir. Bunun için normal diş fırçasına ilve olarak dişipi ve arayüz fırçası kullanmalısınız. Bunu nasıl kullanacağınızı dişhekiminiz uygulamalı olarak gösterecektir.

2. Bazen herşey normal gibi gittiği düşünülse de implant etrafındaki kemikte erimeler olabilir. Bunu erken tespiti için başlangıçta yılda bir sonrasında iki yılda bir panoramik film çekilmesinde fayda vardır.