İMPLANT İYİLEŞME BAŞLIĞI TAKILMASI

İmplant yapım sürecinin aşamalı olduğunu biliyoruz. Bir günde implant diye reklam yapılsa da implant üzerine diş takılması için beklenmesi gereken iyileşme süreleri mevcut. Konuyu bu işin uzmanı yılların tecrübeli hekimi Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’ya sorduk. Bize implant yapım aşamasından sonra ihtiyaç duyulan bekleme süreleri hakkında bilgiler verdi. Bu bilgiler içerisinde adını hiç duymadığımız implant iyileşme başlığı terimi ile karşılaştık. Bu yazıda implant iyileşme başlığı nedir? Ne şekilde uygulanır ve neden gerekiyor sorularının yanıtını vereceğiz.

Bildiğiniz gibi implant uygulandıktan sonra kemik ile arasında tutunma gerçekleşmesi için iki ile dört ay bir süre beklemek gerekmektedir. İmplant uygulaması flapli veya flapsiz cerrahi yöntemler kullanılarak gerçekleştirile bildikleri için iyileşme başlığı süreçleri de farklılık gösterecektir. Aşağıdaki resimde iki adet implant üzeri açılmış ve birinci resimde implant kapakları çıkartılmıştır. İkinci resimde ise diş eti kalınlığına göre seçilen iyileşme başlıkları taklılmıştır.

İmplant iyileşme başlığı
İmplant iyileşme başlığı

Size implantın üzerine iyileşme başlığı takılması ile ilgili bütün ayrıntılar bu görüşmemizde aktarmak isterim. Zira bu konu ile ilgili gerçekten çok sınırlı sayıda yazı ve içerik var internette.

Cerrahi guide ile flapsiz yerleştirilen implantlarda implant üzerinde iyileşme başlığı ile osseointegrasyon sürecinei tamamlar. Ağız içerisinde metal vardır işlem sonrası. Oysa flapli cerrahi işlem ile yerleştirilen implantlarda implant kapağı kapatılır ve implant diş eti altında iyileme ve ekmik ile kaynaşma süresini tamamlar. Osseointegrasyon süresi olarak iki ile dört ay arası bir süre beklendikten sonra kapatılmış olan diş eti açılarak implant üzerine healing cup iyileşme başlığı yerleştirilir.

Bazen implant çevresinin kemik ile kapandığını fark ettiğimizde flap işlemini takiben bu kemiği kaldırarak implant üzeri açma işlemi gerçekleştirilir. İyileşme başlığının implant üzerine tam olarak rahatça oturması önemlidir.