İmplant Röportajı

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Diş implantı, ağız içi boşlukların doldurulmasında en sık kullanılan ağız ve diş tedavisi yöntemlerinden biridir. Birçok hastanın, diş tedavisi öncesinde kaygı derecesi son derece yüksektir. Fakat bunun temel nedeni, tedavi süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olmamakla birlikte ağızdan ağıza dolaşan yanlış bilgilerdir. Biz de birçok ünlü isme hizmet vermiş ve sektörün en başarılı isimlerinden diş hekimi Dr. Sertaç Kızılkaya ile röportaj yaparak implant yaptıracak kimselerin bilgi seviyesini arttırmaya ve kaygı seviyesini azaltmaya çalıştık.

İmplant Hakkında Genel Bilgi

Soru: “Hocam, öncelikle diş implantı nedir? Bu konuda bizi biraz aydınlatabilir misiniz?”
Dr. Sertaç Kızılkaya: “Diş implantı, temelde ağız içi boşlukları tedavi ettiğimiz bir yöntemdir. Herhangi bir diş kaybında eski dişinizin olduğu bölge çukur şeklinde kalır. İmplant sayesinde buraya uygun malzemeyle eski dişiniz gibi yapay bir diş monte edilir. Böylece gündelik yaşamınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz.”
Soru: “İmplant yaygın bir tedavi yöntemi midir?”
Dr. Sertaç Kızılkaya: “Belki de günümüzün en yaygın tedavi türlerinden biridir diyebiliriz. Birçok diş hekimi sıklıkla bu yöntemi uygulamaktadır.”
Soru: “İmplant tek tip mi yoksa türleri olan bir tedavi yöntemi midir? Türleri varsa en yaygını hangisidir?”
Dr. Sertaç Kızılkaya: “Diş implantı yaygın olduğu için birçok türü olan bir yöntemdir. En yaygını ise vida tipi implanttır.”

Diş İmplantı Tedavisi Süreci

Soru: “Hocam peki tedavi süreci nasıl işliyor?”

Dr. Sertaç Kızılkaya: “İlkin hekiminize muayene olmalı ve sonrasında dişlerinizin durumunuza göre bir takvim belirlemelisiniz. Kimi hastalarda tek seansta kimi hastalarda birkaç seansta bitebilecek bir tedavidir bu. Fakat esas mantığı diş kökünüze bir vida yuvası monte edilerek uygun malzemeli yapay dişi yuvasına oturtmaktan ibaret. Sonrasında gönül ferahlığı ile gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz.”

Soru: “İmplant yaptırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz?”

Dr. Sertaç Kızılkaya: “Diş implantı her ne kadar yaygın bir tedavi yöntemi olsa da, usta ellerden çıkması çok önemli. Biliyorsunuz ben birçok ünlü isimle de çalıştım. Beni seçmelerindeki en önemli etmenin yıllar içinde kazandığım tecrübe olduğunu düşünüyorum. Sizler de hekiminizi seçerken bu kritere dikkat etmelisiniz.”

Soru: “İmplant tedavisi öncesinde süreç ve fiyatlar hakkında ayrıntılı olarak sizden bilgi alabilir miyiz?”

Dr. Sertaç Kızılkaya: “Ben genellikle hastalar ile doğrudan iletişime geçiyor, onları bilgilendiriyorum. Whatsapp buradan benimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca diş ve ağız sağlığı ile ilgili bilgiler paylaştığım bloguma buradan ulaşabilirsiniz.”