İmplant Yapımı

Sayfa İçeriği

İmplant ne zaman yapılır?

Ağızda bir veya birden fazla diş herhangi bir nedenle  eksildiğinde bunun yerini doldurmak ve kökü taklit etmek için implant uygulaması yapılır. Klasik yöntem ile ön ve ve arkadaki dişler kesilerek diş eksikliği giderilmekte veya hareketli bir protez uygulanmaktaydı.

İmplant kullanımı kolay ve kendi dişiniz gibi çüğneyebileceğiniz güvenli bir diş tedavisidir. Kurallara uygun yapıldığında hiç bir sorun yaşamazsınız. Tedavi öncesi, tedavi sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. İmplantın uygulanmadığı kişiler vardır. Mesela şeker hastalığı, kontrol edilemeyen kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar, uzun süre kortizon tedavisi gören kişiler, yeterli kemik bulunmayan kişiler implant diş uygulaması yaptıramazlar.

Uygun vakalarda ağıza implant uygulandıktan sonra implantın çene kemiği ile kaynaması için iki üç ay bir süre beklemek gerekir. Daha sonra bu implantın üzeri açılır. İyileşme başlığı takılır ve kesik diş şeklindeki abutment adı verilen parçaların üzerine diş köprüsü veya kaplaması bazen de diş protezi uygulanır. Size kaç tane implant yapılacağını öğrenmek için mutlaka diş hekimi ile görüşmeniz ve bir PANORAMİK RÖNTGEN çekilmesi gerekir. Bazen bu röntgende yeterli olmadığı durumlarda tomografi görüntüsüne ihtiyaç duyulabilir.