ÖN DİŞ ESTETİĞİNDE ZİRKONYUM

Güzel bir diş estetiği herkesin hayalini süsler. Ön diş estetiğinde diş hekiminin bilgisi, tecrübesi, kullandığı malzemeler kadar diş teknisyeninin de bilgisi, tecrübesi, kullandığı malzemeler önem taşır. Her iki emeğin ve malzeme yatırımının bir araya gelmesi ile ortaya güzel bir görüntü sağlayan diş estetiği çıkar. Ön diş estetiğinde zirkonyum diş kaplama ile ilgili olarak diş yaptırmadan önce bilinmesi gerekenler hakkında bir yazı yazmaya karar verdik ve konunun uzmanı Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile görüştük. Diş hekimimiz bizlere o kadar doyurucu bilgiler verdi ki kendisi 25 yıllık mesleki birikimlerini tam da sizlerin istetiği ve merak ettiği konularda bize aktardı.

Şimdi bizim üzerimize düşen de bu karar çok tecrübe edinmiş ve hastaları tarafından sevilen diş hekiminden aldığımız bilgileri size aktarmak. Öncelikle dişlerin kaplanması zararlı mı diye sorduk kendisine. Bakın bize neler anlattı. Dişlerin kaplanması için mutlaka bir veya birkaç sebep olması gerekir. Hiç kimse sebepsiz yere dişlerine kaplama yaptırmak istemez ve aynı şekilde hiçbir doktorda ihtiyaç olmadığı halde dişleri kaplamaz. Genellikle erken yaşlarda başlayan diş problemleri nedeniyle dişlerin üzerine kaplama yapılıyor. Diş kaplaması yaptıran hastalar yıllar geçtikçe yaşadıkları diş eti şeklindeki değişim nedeni ve iyi yapılmamış kaplamalar dolayısıyla ortaya çıkan problemler nedeniyle yeni kaplamalar yaptırmak zorunda kalırlar.

DİŞLERİ NEDEN KAPLATMAK GEREKİR?

Kaplama ön dişlerde genellikle dişler üzerinde kırık, kanal tedavisi, çürük, eski dolgular veya ön dişlerin eğri olması gibi sebepler ile yapılmaktadır.Diş üzerine kaplama yapılması gerektiğinde kaç dişe uygulama yapılacağı ve hangi nedenlerle bu dişlerin kaplandığı hastaya açık bir şekilde anlatılmalıdır. Daha iyi bir estetik için diş kaplaması yapmaya karar veren hastalar dikkatli olmalıdır. Diş kaplamasının iyi yapılması kendi dişiniz gibi kullanabileceğiniz estetik görünüm sağlar. Ancak iyi yapılmayan diş kaplamaları hem diş etiniz ile hem çiğnemeniz ile hem de estetik görüntülerde problemler ortaya çıkaracaktır. Daha iyi bir dişe sahip olmak isterken ağızdaki mevcut işlerin bozulması gibi bir risk söz konusudur. Böyle bir problem ile karşılaşmamak için iyi bir malzeme, iyi bir işçilik, tecrübeli ve bilgili laboratuvar ile çalışmak gerekir.

DİŞ KAPLAMA HAZIRLIĞI NASIL YAPILIR?

Diş Hekimi ağızda yaptığı kaplama öncesi hazırlık ile dişlere şekil verir. Ön diş estetiği için gerekli boyutları ve dişeti şeklini ayarlar dişlerin açıları kadar renkleri ve yüzey özellikleri de önem taşır her dışı farklı karakteristik şekli ve görünümü vardır. Düz sıralı bir şekilde yapılan dişler tatmin edici bir diş estetiği sağlamaktan uzak kalırlar. Diş etlerinin simetrik olması, kavisli ve dişeti papillerinin doğal görünmesi yapılan diş kaplamasının estetik görüntüsü için büyük önem taşır.

Estetik zirkonyum diş kaplama
Estetik Diş yapımında Zirkonyum Diş Kaplama www.drsertac.com

DİŞ KAPLAMASI NASIL YAPILIR ÖNCE SONRA FOTOĞRAF NE İŞE YARAR?

Dişlerin işlem yapmadan önce ağız içerisinden ve ağız dışından alınan diş görüntüleri önemlidir. Bu fotoğraflar diş hekimine ve diş teknisyenine yapılacak işler ile ilgili büyük ipuçları verir. Mevcut dişlerin hataları, diziliş problemleri, dudak ile olan ilişkileri ve simetrik olma durumları fotoğraf sayesinde rahatlıkla tespit edilir. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya kliniğinde sadece fotoğraf ile değil, video ile dişlerin yüz ve dudak ilişkisini kaydederek yapılacak işlemi planladığını anlattı.

Bu sayede yapılan işlerin arzu edilen görünümde olması hataların giderilmesi mümkündür dedi. Önce sonra diş fotoğrafları sayesinde hastalar dişlerinde mevcut hataları görür. İşlem bitiminde düzeltilmiş hali ile karşılaştırma imkanı da bulunmaktadır. Provalar sırasında istenilen değişiklikler gerçekleştirilir ve sonuç olarak ortaya istenilen estetik diş görünümü çıkar. Hasta, hekim ve laboratuvar tarafından büyük emekle elde edilen sonuç herkes için memnuniyet vericidir.

Diş tedavileriniz için bilgi almak isterseniz http://www.drsertac.com/dis-kaplama   adresinden bilgi alabilirsiniz.