SİNÜS LİFTİNG NEDİR? FİYATLARI NE KADAR?

Üst çenede sinüs boşluklarının olduğunu biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız da sinüzit hastalığını duymuşsunuzdur en azından. Burundan nefes aldığımızda kafatası içerisindeki soluma odacıkları sinüs olarak adlandırılır. Nefes aldığımızda bu odacıklarda süzülüp ısınan hava akciğerlerimize gider. Üst çene arka dişler bölgesinde diş kökleri ile komşu olan bir anatomik yapıdır sinüs boşlukları. İste bu komşuluk nedeni ile sinüs lifting işlemi gerekebilir. Yani sinüs tabanının yukarı kaldırılması olarak daha anlaşılır ifade etmek gerekir ise. Özellikle diş kaybını takiben implant yapımını erteleyen kişilerde sinüs tabanı yer çekiminin de etkisi ile aşağıya doğru sarkar. burada çekim boşluğundaki kemik erimesi de  devreye girdiğinde implant uygulamak için ihtiyaç duyulan kemik yüksekliği zamanla kaybedilir.

Dişi çektiğimiz için çekim yerinde kemik kaybı olur. Bu neden ile her zaman diş doktorları mümkün olan en erken zamanda diş implantları’nın uygulanması gerektiğini belirtirler. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya sinüs yükseltme işlemi ile ilgili bilgi verdi. Küçükçekmece Korudent diş kliniğinde başarı ile uygulanan bu tedavi hakkında bilgi almak isterseniz yazıdan faydalanabilirsiniz.

Üst çenede arka dişler bölgesinde diş kaybı olduğunda bazen anatomik olarak sinüs boşlukları implant uzunluğu kadar kemik yüksekliği olmasını engelleyebiliyor. Diş implantlarını belirli bir boydan daha kısa yapmak implantların uzun dönem başarısını olumsuz etkilediği için kemik 7-8 mm kadar uzunlukta implantların içerisine girebileceği seviyelerde olmalıdır. Daha az miktarda kemik yüksekliği tespit edildiğinde sinüs yükseltme cerrahisi yani sinüs kaldırma ameliyatı gerçekleştirilir. Bu işlem açık ve kapalı sinüs lifting şeklinde iki farklı uygulama ile gerçekleştirilebilmektedir.

Vakanın durumuna göre hangi tekniğin uygulanacağına cerrah karar verir. Kemik kalitesi ve miktarı cerrahın işlemi açık sinüs veya kapalı sinüs olarak tercihinde belirleyicidir. Kemik yüksekliği 4 mm den az olduğunda genellikle açık sinüs lifting tercih edilir.

AÇIK SİNÜS LİFTİNG İŞLEMİ

Sinüs lifting
Sinüs lifting ameliyatı kemik tozu uygulaması

Hastanın akut sinüzit probleminin olmaması koşulu ile işlem güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Dalış yapanlar ve havacılık ile uğraşanların daha ayrıntılı bilgi alması gerekir. Uçak ile yolculuğun bir süre engelleneceğini de bilmek gerekir. İmplant fiyatları ile birlikte sinüs lifting fiyatı ve kemik tozu fiyatı tedavi maliyetlerini yükseltecektir.

İmplant yapılacak bölgede sinüs boşluğu var ise alan lokal anestezi ile uyuşturularak işlem diğer diş cerrahi operasyonları gibi başlar. İmplant bölgesinde damak kısmından kemik kaldırılarak sinüs membranına erişilir. Sinüs tabanı kemikten özel el aletleri ile ayrıldıktan sonra boşluk tabanı ile kaldırılan sinüs membranı arasına yetecek miktarda kemik tozu doldurulur. Genellikle 3 cc toz yeterli olabilmektedir.

Yndaki şemada üst çene kemiğinin kesiti üzerinde işlemin şematik anlatımını bulacaksınız. Birinci karede sinüs duvarı yan taraftan açılıyor. Membran delinmeden kemikten ayrılıyor. Kazanılan alana kemik tozu yan pencereden ilave ediliyor. Aynı seansta implant yuvası açılarak kemik tozu içerisine implantı uç bölgesi gelecek şekilde  yerleştiriliyor. Açılan pencere dikilerek kapatıldıktan sonra iyileşme için 6 ile 8 ay bekleme süresi başlıyor.

KAPALI SiNÜS LİFTİNG

Kemik miktarı 6 mm civarında ise implant yerleştirilmeden önce sinüs tabanı implant için açılan delik vasıtası ile yukarı kaldırılır. Osteotom olarak adlandırılan set kapalı sinüs lifting işleminin vazgeçilmezidir. Farklı kalınlıktaki ve ucu kunt olan bu alet seti yardımı ile hen sinüs tabanında bırakılan ince kemik kırılarak yukarı kaldırılır, hem de sinüs membranı yukarı doğru itilmiş olur. İşlem ile 2-4 mm kemik yüksekliği elde etmek mümkün olabilmektedir. Kemik yoğunluğu ve üzerine yapılacak yüklem şekline göre cerrahi sonrası implant üzeri diş yapımı için kesin tarih vermek mümkün olur.

Kapalı sinüs lifting için de kemik tozu kullanılır. Açık sinüs lifting için kullanılan miktardan daha az kemik tozuna ihtiyaç duyulacaktır. Kapalı sinüs lifting fiyatı bir implant fiyatı kadar olabilmektedir. Kullanılan kemik tozu ayrıca hesaplanır. Genellikle 1cc ile 2 cc kemik tozu kullanılan kapalı yükseltme cerrahisi başarı ile uygulana implant yardımcı cerrahi işlemlerinden bir tanesidir.

SİNÜS LİFTİNG YAPTIRANLAR

İşlem sonrası kafatası basıncını arttıran veya azaltan etkenlerden uzak durulması gerekir. Dalış uçak seyahati, ıkınma, kuvveti hapşırma kaçınılması gereken durumlardır. Sinüs lifting yaptıran hasaların hekim önerilerine tam olarak uymaları ve sigara tüketmemeleri istenir. Sigara implantlar ve sinüs kaldırma işlemi için uzun dönemli araştırmalar ile olumsuz etkileri kanıtlanmış zararlı bir alışkanlıktır.

İşlemden sonra yüzde şişlik ve morluk beklenen olası yan etkiler dendir. Burundan kan gelmesi veya pıhtı çıkması da endişe edilmemesi gereken durumlardır. Doktorunuz ile irtibatta olmanız ve endişe etmemeniz verilen ilaçları düzenli kullanmanız önerilir. Antibiyotik ile birlikte şişlik ve ağrı oluşumunu azaltan iğne veya hap kullanılmaktadır. Ağız gargarasını ise iki gün sonra basınç uygulamadan yamak gerekir.

Ayıntılı bilgi için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile görüşebilir veya web sitesini ziyaret ederek ilgili yazılarını okuyabilirsiniz. www.drsertac.com