İmplant ve estetik

Ağızda eksik dişlerin olması durumunda implant hayat kurtaran bir tedavi seçeneği olarak Günümüzde en çok tercih edilen uygulamalardır. Ancak implant yapılan bölgede estetik olarak bazı dezavantajlar yaşanabilir.

Özellikle implant bölgesinde diş eti görüntüsü implant rengi sebebiyle daha koyu görünebilir. Azı dişler bölgesinde bu estetik olarak sorun yaratmaz çünkü yanak diş eti rengini kapatır ancak ön bölgelerde implant rengi diş etine yansıdığında ve diş eti gülümsemesi olan kişilerde kırmızı beyaz uyumunu bozabilir. Diş hekiminin bu durumu önlemek için alabileceği bir takım önlemler vardır implantın kemik seviyesi altına yerleştirilmesi  dişetinin estetik bölgelerde daha kalın tutulması mümkündür.

İmplant yapımı ön bölgede gerçekleşiyorsa mutlaka diş eti görünen bölgeleri dikkate alınmalı gerekli tedbirler uygulanmalı ve hatta bu konuda bilgilendirilmelidir. Ön bölge implant uygulamalarında bir diğer estetik problemde dişler arasında ppapil adı verilen üçgen dişeti çıkıntılarının sağlanmasındaki zorluktur. Bu bölgeler gerekirse pembe porselen ile estetik olarak kapatılabilir. Boş bırakıldığında siyah delikler şeklinde çirkin bir görüntü olur.

Ortodonti Tedavi Süresi

Ortodontik tedavinin süresi ortodontik probleme, hastanın yaşına, hastanın tedaviye uyumuna, kullanılan teknik ve aygıtla ilişkilidir.

Ortodontik tedavilerde en çok merak edilen konu süredir. Ortodontik tedavinin süresini etkileyen faktörler;  hastanın sahip olduğu probleme, hastanın yaşına, hastanın tedaviye uyumuna ve kullanılan teknik ve aygıtla çok ilişkilidir. Hastanın problemi hastadan alınan kafa filmleri ve model analizleri ile belirlenir. Hafif çapraşıklığı olan kişinin tedavi süresi kısadır. 6-12 ay arasında sürebilir.

Ancak, daha şiddetli iskeletsel uyumsuzluğu olan, alt veya üst çenesinde ileri veya gerilik bulunan hastalarda bu tedavi süresi 2-3 yıla kadar çıkabilir. İleri yaşlardaki ortodontik cerrahi hastalarında ise tedavi öncesi, bir ortodontik düzeltme ile dişler düzeltilir, sonrasında cerrahi müdahale ile tedavi bitirilir ve bu da yaklaşık 1 yıl kadar sürer.

ortodonti süresi

Hastanın yaşı da tedavi süresini oldukça etkiler. Genç yaşlarda basit çapraşıklıklar çok çabuk düzeltilirken, ileri yaşlardaki hastaların sahip olduğu basit çapraşıklıkların tedavisi daha uzun sürer.Hastanın tedaviye uyum, tedavinin başarısında çok önemlidir. Hekim tarafından verilen aygıtların düzenli ve zamanında kullanılması, hastaların ağız hijyenlerine dikkat etmesi, gerekli ağız içi veya ağız dışı aygıtları zamanında takması tedavi süresini tamamen etkiler. Kullanılmayan aygıtlar tedavi süresini uzatacaktır.Bununla birlikte, çocuk hastalarda, hekim-hasta ve ebeveynin ortak çalışması çok önemlidir.  Ebeveynlerinde hekime ve çocuğa destek vermesi tedavi süresi ile çok yakından ilgilidir. Kullanılan teknik tedavi süresini etkiler. Lingual teknikte tedavi süresi biraz daha uzayabilir. Diğer tekniklerde de kullanılan aygıtların tipi tedavi süresini etkileyebilir. Son zamanlarda kullanılan braket sistemleri, sürtünmesiz veya sürtünmesi azaltılan sistemler tedavi süresini oldukça kısaltmıştır. Daha kısa sürede tedavi yapmak günümüzde daha mümkündür.
Ortodontik Tedavi Süresi

İmplant tedavisi için ne kadar uygunsunuz?

 İmplant Tedavisi

İmplant Tek diş eksikliği : Komşu dişleriniz arasında tek bir dişiniz yoksa bu bölgeye yan dişler aşındırılmadan implant uygulanabilir ve implantın üzerine kaplama yapılabilir. Bu sayede yan dişlerinizin aşındırılarak köprü yapılma zorunluluğu ortadan kalkar. İmplantın yapılabilmesi için dişler arası boşlukta yeterli alanın olması gerekir. Boş bölüm kalan dişlerinizin hareketiyle zamanla biraz kapanabilecektir. Dolayısıyla bu kapanma yaşanmadan implant yaptırılması gereklidir.

İmplant Bölgesel dişsizlik: Her diş boşluğuna implant yapılması gibi bir zorunluluk yoktur. Dişlerinizin ve kemik yapınızın durumuna göre yapılacak implant sayısına ve yerlerine karar verilir. Örnek olarak 4 diş boşluğu olan bir bölgeye 2 implant ve 4 dişten oluşan bir köprü önerilebilir. Hangi bölgeye kaç implant yapılacağına karar verilebilmesi için röntgeninizin incelenmesi ve muayenenizin yapılması gereklidir.

İmplant Tümden dişsizlik: Üst çene ve/veya alt çenede komple dişsizlik durumunda çene kemiği durumunuz uygunsa genelde üst çene için 8 implanttan oluşan 14 dişli köprü, alt çene için 6 implanttan oluşan 14 dişli köprü önerilebilir. Kemik düzeyiniz ve kalitesi yeterli değilse ve kemik güçlendirmelerle yeterli sonuç alınamayacaksa daha az implanttan oluşan “all on four” ya da barlı sistemler alternatif olabilir.

Kemik düzeyinin yeterli olmaması: Günümüzde gelişmiş teknoloji ve ileri cerrahi işlemlerle ileri düzeyde kemik erimesi olan hastalarda bile implant yapılabilmektedir. Greft ve membran olarak adlandırdığımız maddelerle kemik ilavesi ve dayanıklılığın arttırılması sağlanmaktadır. Yine çene içerisinde blok kemik transferi sonucunda implant yapılabilecek yeterlilikte kemik oluşumu sağlanabilmektedir.

Diş çekimi sonrası hemen implant: Yeni yöntemler diş çekiminin hemen ardından ilgili bölgede yapılacak güçlendirme çalışmaları sonrasında başarıyla implant yerleştirilmesini mümkün kılmaktadır. Ancak bu işlemin diş çekiminin hemen sonrasında yapılması gereklidir. Aksi durumda 3,4 ay beklenmesi gerekebilir.

İmplantta yaş sınırı nedir: İmplant fiziksel gelişimini tamamlamış tüm biriyelere uygulanabilir. Genelde erkekler için 17-18 yaş, kadınlarda 16-17 yaş implantın yapılabilmesi için yeterli yaşlardır. İleri yaşlarda kişinin sağlık durumunun cerrahi işleme engel olmayacağı tüm durumlarda implant yapılabilir.

Hastalıklarda implant tedavisi: Sistematik hastalıkların çoğunda implant tedavisi mümkündür. Tedavi için hastalığın kontrol altında olması ve ilgili hekimin onayı gereklidir. Bu konuda hastalığınıza özel bilgi almak için bize danışabilirsiniz.

Sigara içenlerde implant tedavisi: Sigara içen bir çok hastaya  implant başarıyla uygulanabilmektedir. Ancak günde yaklaşık bir paket sigara içiliyorsa ve ağız diş bakımı ihmal ediliyorsa,  implant başarı şansı diğer hastalara göre daha düşüktür. Sigara içen hastaların sigarayı bırakamıyorlarsa sigara tüketim sayısını azaltmaları, ağız ve diş bakımına diğer hastalara göre çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu konuda risk düzeyiniz ve yapılabilecekler konusunda bize danışabilirsiniz.

İmplant fiyatlarımız ve ücretsiz muayene olmak için bizi arayınız

2016

Diş Hekimi kontrolü

ORAL DİAGNOZ

Hastanın ilk olarak karşılandığı, ağız ve diş sağlığı problemlerinin teşhis edildiği bölümdür. Uzman doktorun, ileri teknolojik ekipman desteğiyle yaptığı ilk muayene sonrasında hasta, ilgili departmanlara yönlendirilir. Oral diagnoz ihtiyaç dahilinde radyoloji yöntemlerini kullanmaktadır,

Panoramik Film
Dental Volumetrik Tomografi
Sefalometrik Film
Periapikal Film
Bite-Wing Filmi (Isırtma Radyografisi)
El Bilek Radyografisi
Oklüzal Film
 Volümetrik Diş Tomografi

Sizde diş kontrolü yaptırın

Sizde diş kontrolü yaptırın

İmplant Diş Tedavisi

İmplant diş titanyum kullanılarak, çekilmiş dişin yerine onun fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine koyulan yapay diş köküdür. İmplant yapımında amaç, kemik bağlantılı implant ve bu mevcut diş boşlukları implant veya implant üzerine yapılacak protezler ile giderilmesidir.
İmplant sayesinde ağzınıza takılacak dişler, doğal dişiniz gibi estetik ve fonksiyon sağlar.
İmplant uygulandıktan sonra 2-6 ay bekleme süresi vardır. Daha sonra dişeti altına yerleştirilen implantın üstüne sabit veya çıkarılabilir protezler yapılır.
İmplantların çekimden sonra fazla zaman kaybetmeden yerleştirilmesi kemik kaybını önler. Kayıp dişlerin yerine yerleştirilen implantlar çene kemiğinin şeklini ve yoğunluğunu korumaya yardımcı. Bu sayede dişeti dokuları, yanaklar ve dudaklar, desteklenir. Başka bir deyişle bütün yüz estetiği korunmuş olur.
İmplantlar çiğneme, gülümseme, konuşma ve tamamen doğal bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Bu işlevsellik sosyal, psikolojik ve fiziksel rahatlık sağlar.
İmplant uygulamalarının ana hedefi; implantlar ve bunlardan destek alan implant üstü protezler ile her türlü dişsizliğin ve eksik fonksiyonların giderilmesidir.
İmplantların yapıldığı durumlar:
Tek diş veya daha fazla diş eksiklikleri ve tam dişsizlikle implant yerleştirilmesinde uyguladığımız aşamalar:
İmplant yapılmadan önce neler yapılmalıdır?
İmplant diş size uygun mu?
İmplant sorunları?
İmplant yapıldıktan sonra nelerle karşılaşabilirsiniz?
Diş ile implant arası uygun yan aralık en az 1.5 mm olmalıdır. İki implant arası bu mesafe 3 mm olmak zorundadır. Diş ile implant arası aralık 1.5 mm den az ise veya iki implant birbirlerine 3 mm den yakın ise bu durum kemik kaybına neden olacaktır. Öncelikle implantı yerleştirecek uzman tarafından durumunuzun implant için elverişli olup olmadığı incelenir. İmplant eksik diş ya da dişlerin yerine konmasında çok rahat bir çözüm olmasına rağmen her hastada uygulanması mümkün değildir. İlk incelemenin ardından radyolojik incelemeler de yapılır. Çoğu zaman için yerleştirilecek implant için panoramik ve periapikal röntgen yeterli olur. Bazı durumlarda CT ( computerize tomografi ) çekilmesi gerekebilir. İmplant yerleştirildikten sonra uygulanacak tedavi planlanır. Eğer ağzınızda kendi dişleriniz varsa bu dişler incelenir gerekiyorsa tedavileri yapılır. Ağız hijyeni sağlanır ve dişeti sorunları varsa implantın yerleştirilmesinden önce giderilir.
İmplantın Yerleştirilmesi: Bu aşamada titanyum implant vidaları çene kemiği içinde açılan yuvaya yerleştirilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir ve yaklaşık bir saat kadar sürer.
İyileşme Süreci : Bu aşamada implantın çene kemiğine kaynaşması beklenir. İyileşme alt çenede 3, üst çenede 6 ay kadar sürer. Ancak bu süre kemiğin yapısı ve iyileşme potansiyeline bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir.
Dayanağın Yerleştirilmesi: Titanyum vida çene kemiğine bağlandıktan sonra proteze dayanak olacak parça yerleştirilir. Bu parçaya “abutment” denir. Bu uygulama çok daha kolay ve kısadır. Yerleştirilen implant kök vazifesi görür, ve üzerine yapılan abutment alt yapı vazifesi görür.
Protezin Yapılması: Yerleştirilen implant vidası ve abutment yapılacak protez için bir alt yapı oluşturur ve protez planlandığı şekilde uygulanır. Böylece eksik dişleriniz tamamlanmış olur ve tedaviniz sona erer.
Ayrıntılı Bilgi ve muayene için
0549 347 4 347
0212 661 69 79

Diş implantları

Diş İmplantları.

Son 25 yılda diş hekimliğinin yüzü değişti dental implantlar nelerdir?

İmplantların geçmişi nedir? Ve eksik dişlerin yerine nasıl kullanılır? Bu bölümde, ek bölümlerde daha ayrıntılıolarak implantların hakkında bir bilgi vermeye çalışılacaktır.

Diş hekimliğinde en çok tedavi yöntemleri bugün olduğu gibi, diş implantları bilimsel keşif, araştırma ve anlayış, aynı zamanda klinik pratikte uygulama dahil sadece.

Implant diş hekimliği uygulaması planlama, cerrahi ve diş restorasyon uzmanlık gerektiren, bu bilim ile ilgili olduğu gibi sanat ve deneyim hakkında kadardır. Bu site size diş sağlığı uzmanları ile istişare bilinçli seçimler yapmak için ihtiyacınız olan bilgiyi size yardımcı olacaktır.

Diş İmplantlarıTarafından Diş örnek Sevgili Doktor
En baştan başlayalım: Bir diş implantı aslında bir diş kökü ya da kökleri yerine geçer. Diş kökleri gibi, diş implantları çene kemiği içinde güvenli ve bir kez cerrahi yerleştirilmiş görünür değildir. Bu araçlar çeşitli güvenli bir kron (ağızda görülen diş parçaları), köprü ya da protezler için kullanılır. Bunlar, hafif, güçlü ve biyo-uyumlu olan, titanyumdan imal edilmiştir, bu da vücut tarafından reddedilmesi anlamına gelir. Titanyum ve titanyum alaşımları gibi ortopedik eklem yedek olarak diş ve diğer iki kemik implantlar, en çok kullanılan metallerdir. Diş implantları herhangi bir implante cerrahi cihaz en yüksek başarı oranı var.

Diş kaybedildiği zaman bu dişi desteklenen kemik çok kaybolur. Diş implantları yerleştirerek kemik kaybını önlemek mümkündür. Kayıp dişlerin yerine ile birlikte, implant çene kemiği şekli ve yoğunluğu korumaya yardımcı. Yumuşak dokular, yanaklar ve dudaklar – Bu aynı zamanda yüz iskelet ve, dolaylı, yumuşak doku yapıları desteklemek anlamına gelir. Diş implantları, yemek çiğnemek, gülümseme, konuşmak ve tamamen doğal bir görünüm iiçin kişiye yardımcı olur. Bu işlevsellik, sosyal, psikolojik ve fiziksel iyilik verir.

Büyük soru, “dental implantlar benim için iyi misin?” Olduğu üzerinde bölüm dental implantlar anlamak da dahil olmak üzere başarı implant katkıda bulunan faktörler anlatacağım:

  • Ben diş implantları için bir aday mıyım?
  • Diş kaybolur zaman nasıl ve neden kemik kaybolur?
  • Nasıl kemik korunmuş veya dental implantlar destek yeniden yetiştirilebilir?
  • Nasıl dental implantlar yerleştirilir ve kim yerleştirir mi?
  • Implant protez için seçenekleri nelerdir?
  • Nasıl implant diş yerine diş farklıdır?
  • Dental implantların bakım ne tür gerektirir?

SSS diş implantları ile ilgili en sık sorulan sorulardan oluşmaktadır.