ZİRKONYUM KAPLAMA MI EMPRESS KAPLAMA MI DAHA İYİ?

Tam estetik diş kaplama istendiğinde Empress ve zirkonyum diş kaplamalar ön plana çıkar. içerisinde metal bulunmayan bu porselen kaplama çeşitleri basınç altında sıkıştırılmış malzeme ile yapılırlar. Bu sayede dayanıklılıkları diğer diş kaplamaları kadar yüksek olabilir. Günümüzde zirkonyum un tozu, basınç altında sıkıştırılarak blok haline getirilmesi sayesinde estetik zirkonyum kaplama blokları elde edilmektedir. empress diş uygulamasında da kristal yapılı seramik çekirdek dayanıklılığı arttırılmış porselen olarak kullanılır.
Işık yansıtma özelliği sayesinde doğal dişi neredeyse birebir taklit edebilirler. Empress ve zirkonyum diş kaplama doğal diş görüntüsünü en iyi veren malzemelerdir. Çünkü içerisinde metal bulunmaz nokta her iki kaplama malzemesi de estetik maçla tercih edilen en iyi malzemelerdir. İmplant kaplamalarda bütün seramik olduğu için şeffaflık daha iyi verilir. Işığı doğal diş gibi yansıtırlar. Bu sayede empress kaplamaların doğal dişlerden ayrılması bir hayli zor olur. Zirkonyum diş kaplamada alt yapı zirkonyum malzemesidir. Metal içermez. Her ne kadar diş renginde zirkon bloklar kullanılsa da empress diş kadar başarılı olamazlar. Ancak günlük yaşantıda normal bir gözün empress ile zirkonyumu ayırt etmesi pek mümkün değildir. Özellikle ön diş kaplamalarında bir veya birkaç dişe kaplama yapılacak ise bütün dişler, yapılmayacak lise empress diş kaplamaları tercih edilebilir.

25 yıllık meslek hayatım boyunca birçok hastalığın tek bir dişini yaptırmak için bütün ön dişlerini kestirdiğini gördüm. Oysa tek dişe iyi bir kaplama yapıldığında diğer dişlerden ayırt edilemez. Empress diş kaplamaların fiyatları diğer zirkonyum diş fiyatları ve porselen diş fiyatları ile karşılaştırıldığında daha yüksek olsa da verdiği estetik görüntü ve dişi yeterince başarılı şekilde taklit edebilmesi diğer dişlerin kaplanmasına gerek kalmaması sayesinde toplam tedavi maliyeti aynı olacaktır.

ZİRKONYUM VEYA EMPRESS DİŞ KAPLAMA NE ZAMAN YAPILIR?

Zirkonyum ve implant hakkında en çok sorulan soruları Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya yanıtladı
Zirkonyum ve implant hakkında en çok sorulan soruları Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya yanıtladı.

Diş kaplamaları genellikle üzerinde fazla miktarda madde kaybı bulunan dişler için uygulanır. Dişleri aralıklı olması veya eğri olması da diş kaplama yaptırmak için uygun ortam yaratır. Diş hekimliğinde kullanılan diş beyazlatma yöntemleri ile istenilen beyazlığa ulaşamıyor ise dişler üzerine diş kaplaması tercih edilebilir. Diğer taraftan florozis veya antibiyotik gibi problemler nedeniyle aşırı renk değiştirmiş dişler içinde kaplama yapılması gerekir. Diş gıcırdatma ve sıkma gibi nedenler hile aşınmış dişler diye kaplama en iyi seçeneklerden biri olmaktadır. Gülüş tasarımı ve estetik diş tedavileri için diş kaplaması uygulanabilmektedir. Özetle:

  • Renk problemleri
  • Çürük veya kanal tedavisi gören dişler
  • Eğri diişler
  • Kırık dişler
  • Çekilmiş dişler
  • Gülüş estetiği amacı ile

diş kaplamalar tercih edilirler.

ZİRKONYUM DİŞ VE EMPRESS DİŞ YAPIMI

Zirkonyum diş kaplamalar ve empress diş kaplamalar uygulanacağı zaman önce hastanın yüz görünümü çene kavisleri kapanışları ve diş rengi dikkatli bir şekilde incelenir. Gerekiyor ise hastanın fotoğrafları alınır. Dişler üzerinden alınan ölçü ve bilgisayardaki görüntüler birleştirilerek görüş planlaması yapılı. Laboratuvar gereken durumda demo modeli olarak bilinen mockup hazırlığını yapar. Hasta ağzında uygulanan demo sayesinde tedaviye başlamadan önce tedavinin bitmiş halini görme imkanı olabilir. Yaklaşık 500 lira ile 1000 lira arasında değişen fiyatlar ile size yapılacak gülüş tasarımını görme imkanı elde edebilirsiniz. Her hasta için mokap demo uygulanması mümkün olmayabilir. Klinikde hekim size bunun mümkün olup olmayacağı ile ilgili bilgi verilecektir.

Yapılan demo modelinde fotoğraflarınız çekilir önce ve sonra halini karşılaştırma imkanı bulabilirsiniz. Tedaviye karar verdiğinizde işler uyuşturulur ve üzerinde gerekli işlemler yapılır. Laboratuvara ağız şeklini nakil edebilmek için ölçü alır. Bu ölçü sayesinde laboratuvar ağzın birebir kopyasını görür. Bu model olarak adlandırılan kopya üzerinde diş etiniz, yandaki dişleriniz, karşı çenedeki dişlerimiz ve fotoğraflardan elde edilen görüntüde diş rengi ve yüzey özelliklerine göre diş kaplamaları hazırlanır.

DİŞ KAPLAMALARININ BİTİRİLMESİ VE TEDAVİ SÜRESİ

Laboratuvar hazırladığı dişleri hekime gönderir ve ağızda prova yapılır. Hekim dişlerin boyutlarında bir gün rengini ve mekanik fiziksel özelliklerini kontrol ettikten sonra varsa gerekli düzeltmeler için laboratuvara yönlendirme yapar. Prova aşamasında siz de istek ve beklentilerinizi söyleyebilirsiniz. Yapılacak dişin şeklini görebilirsiniz. Yaklaşık bir hafta gibi bir süre içerisinde tamamlanan diş kaplamaları yeni bir gülüş yeni bir hayat olarak sizi mutlu etmeye hazırdır.

Diş kaplamasında sızlama, diş implantları ve zirkonyum diş kaplamalar ile ilgili yazılı okumak için ilgili diş hekimi Sertaç Kızılkaya sitesine ve makale sayfalarına göz atabilirsiniz. www.drsertac.com