EN İYİ İMPLANT HANGİSİ?

Diş tedavilerinde uzun kullanım ömrü ve biyolojik olarak uyum son derece önemlidir. Özellikle çok sayıda diş kaybedildi ise yapılacak diş protezi,diş köprüsü,implant veya diğer diş hekimliği uygulamaları daha da önem kazanır. Kullanılan malzemenin kalitesinin yanı sıra el işçiliği de  mühim bir ayrıntıdır. Gerek diş doktorunun el melekesi gerek diş teknisyeninin işe gösterdiği özen ve bilgi birikimi uygulanacak diş tedavisinin başarısında önemli pay sahibidir.

Tedavi ücretlerinin özellikle implant ve zirkonyum diş kaplama gibi tedavilerde yüksek rakamlar tutması nedeni ile doktor seçimi kadar malzeme tercihine de dikkat edilmesi gerekir. Uzun ömürlü ve estetik görünümlü diş tedavilerinin aynı zamanda yeterli fonksiyonu da sağlaması beklenir. Örneğin diş köprüsünde dayanak olarak kullanılan dişlerin biyolojik ömrünün en az 10 yıl olması beklenir. Aynı şekilde uygulanan implantların çevresindeki kemik dokusunun ve implant yüzey özelliklerinin en az 20 yıl sorun çıkarmadan kullanıma müsaade etmesi beklenmelidir.

Bildiğiniz gibi yapılan implantlarda doğru cerrahi uygulama ve planlama gerçekleşse bile kullanılan implant malzemesinin mekanik ve biyolojik özellikleri de önem taşır.

EN İYİ İMPLANT

Evet hepimiz bu sorunun tek bir cevabı olmadığını biliyoruz. Ama size en iyi implant ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmak isteriz. Bir implant hekim için ve hasta için en iyi implant olma özelliklerini farklı bakış açıları ile yaklaşıldığı için aynı anda taşıyamaz. Hasta için en iyi implant demek belki de en ucuz implant anlamına gelebilir. İmplant fiyatları ve üzerine uygulanacak porselen veya zirkonyum diş fiyatları ile birlikte hastanın ağzında yaptıracağı diş temizleme fiyatı, diş dolgusu fiyatı gibi ücretler eklendiğinde rakamın yükseleceği malumdur. Bu nedenle hastalar diş tedavi ücretlerini karşılamakta zorlanabilmektedir. Ancak yapılan diş tedavisinin doğru uygulanması ve uzun ömürlü olması sayesinde verdikleri paranın karşılığını zaman içerisinde geri alabilirler. Bunda ilk koşul tabi tedavinin doğru planlanıp uygulanmasıdır.

Bir kez daha söylemek isterim ki en iyi implant hekimin seçtiği ve sorumluluğunu aldığı implant markasıdır. Siz hasta olarak implant seçerseniz çıkacak sorunlar ile ilgili sorumluluğu da üzerinize almış olursunuz. Bu nedenle bırakın doktorunuz implant markasını seçsin. Sizden daha iyi tercih yapacağı kesindir. Mesela benim tercihim Alman Bego implant dır.

EN UCUZ İMPLANT MI EN PAHALI İMPLANT MI?

Bazı hastalar implant için çok para ödeyip iyi sonuç alamadıklarından yakınırlar. Burada ödenen implant fiyatını öğrenmek gerekir. Bazı insan için en ucuz implant bile pahalı olabilir. Kendi bütçesine göre pahalı olması yapılan implantın yüksek fiyatlı olması demek değildir.aslında. Türkiye de piyasada bulunan implantlar içerisinde özellikle Alman implant markaları ve İsviçre implantları yüksek fiyatlı implantlardır. Yerli implantlar fiyat olarak daha düşük maliyetler ile yapılabilmektedir. Ancak kullanılan malzemeden alınan karşılığa bakıldığında mesela Bego implant için ödenen yüksek fiyatın zaman içerisinde kendisini fersah fersah geri ödediği de bir gerçektir. Dünyanın bir çok ülkesinden Türkiye ye özellikle İstanbul a diş tedavileri için gelen hastalar diş tedavilerini özellikle implant ve estetik zirkonyum diş kaplamalarını İstanbul da yaptırmaktadır. İstanbul valiliği   web sayfasında İstanbul’da kalınacak gezilecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.