ESTETİK ÖN DİŞ İÇİN ZİRKONYUM VE İMPLANT

Dişlerimizin sadece yemek yemek için var olmadığını biliyoruz. Bu yazıda dişlerden dolayı sorun yaşayan kişilerin problemlerine çözüm olabileceğini düşündüğümüz bilgileri sizler ile paylaşmak istiyoruz. Diş hekimliği mesleği bilim ve sanatın birlikte uygulandığı kişiye özel tasarım ve üretimlerin olduğu eşsiz bir ürün olarak kabul edilen tedaviler sunuyor. Konusunda uzman ve tecrübe sahibi olduğunu bildiğimiz Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan estetik diş yapımında kullanılan teknikler ve implant yapımı gibi konularda bilgi aldık.

ESTETİK ÖN DİŞ İÇİN KULLANILAN MALZEMELER

Sayın Kızılkaya gelişen teknoloji sayesinde artık dişler eskisinden daha hızlı ve güzel yapılıyor. Özellikle doğal diş görüntüsü veren ön diş kaplamalar için hangi malzemeler tercih ediliyor?
Merhaba, evet dediğiniz gibi diş hekimliğinde her geçen gün daha iyi sonuçlar veren malzeme ve teknikler uygulamaya giriyor. Özellikle estetik diş tedavileri ve implant yapımı konularında büyük ilerlemeler var. Zirkonyum malzeme ile yapılan diş kaplamalar sayesinde doğal diş gibi görünen kaplama ve diş köprüleri yapılabiliyor. Uzun ömürlü ve sağlıklı bir diş kaplama olarak zirkonyum kaplamalar en çok tercih edilen malzemelerdir. Ön diş estetiği için lamina diş uygulaması da tercih edilen diğer bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Diş eksikliği olan hastalar için lamina diş uygulaması mümkün olmamaktadır. Çünkü laminalar diş üzerine yapıştırılan ince seramiklerdir. Dişlerin ve alt çene ile üst çene kapanışının uygun olması gerekir.

Estetik Diş Kaplama
Estetik Diş Kaplama

Çok sayıda dişini kaybeden hastalar için implant uygulaması ve üzerine yapılan estetik sabit diş köprüleri iyi bir seçenektir. Zirkonyum diş kaplamaların altında yeterli desteği sağlayacak diş kökleri veya implantlar olması gerekir. Uzun zirkonyum köprülerin kırılma riski vardır. Tıpkı uzun porselen diş kaplamalarda karşılaşılan gövde kırılması sorunu gibi uzun zirkonyum köprüler de kırılabilir. Diş sıkma ve gıcırdatma gibi sorunlar ile birlikte zirkonyum diş köprülerinde kırılma daha fazla görülen bir sorun olmaktadır.

İmplant üzerinde kullanılan abutment adı verilen dayanakların metal olması özellikle ön diş bölgesinde sorun olabilir. Koyu rengi ile metal abutmentler istenilen estetiği elde etmeyi engelliyor ise zirkonyum abutmentler ile diş kaplaması altında kalan dayanaklar yani abutmentler üretilebilir. Bu sayede uygulanan zirkonyum diş daha estetik görüntü sağlar. İmplant üzerinde kullanılacak zirkonyum abutmentlerin ilave ücreti olmaktadır. İmplant fiyatları ve zirkonyum diş fiyatları toplam olarak iyi bir maliyet tutsa da zirkonyum abutment için ek bir ücret ödenmesi gerekir. İmplant fiyatı, zirkonyum fiyatı ve abutmentin zirkonyum olması için ödenecek ücretler toplandığında 4-5 bin tl gibi bir tutar ortaya çıkar. İyi bir estetik implant üzeri zirkonyum diş kaplaması için bu ücretleri ödemek gerekir. Daha ucuz yapılacak implant üzeri kaplama ve köprüler ile iyi bir sonuç almak mümkün olmamaktadır. Laboratuvarın bilgi beceri deneyim ve makine yatırımları da göz önüne alındığında doktorlar da laboratuvarlara yüksek bedeller ödemektedir. Malzemenin ithal olması ve döviz artışlarından etkilenmesi nedeni ile bu tutar zaman içerisinde güncelliğini yitirecektir. Detaylı bilgi almak isterseniz Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan randevu alarak görüşebilirsiniz. 02126616979