KÜÇÜKÇEKMECE ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

Diş kaplamasında zirkonyum son yıllarda adından en çok bahsedilen malzeme olmuştur. Lamina diş kaplamaların da estetik diş görünümü sağlaması ilk çıktıklarında laminate veneer kaplamaların popüler olmasına neden oldu. Ancak kullanım sırasında ortaya çıkan kırılma, çatlama gibi sorunlar ve düşme gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşılması nedeni ile tercih edilmemektedirler. Lamina yerine daha sorunsuz zirkonyum diş kaplamalar uygulanmaktadır. Size bu yazıda zirkonyum diş kaplama özellikleri, zirkonyum fiyatları ve zirkonyum örnekleri ile ilgili bilgi vermek amacındayız.

Diş tedavisi yaptırmadan önce bilgi sahibi olmak, yapılacak dişin özelliklerini bilmek gerekir. Bazen olabilecek sorunlar hakkında bilgi sahibi olmak da sorunun ortaya çıkmasını engeller. Öncelikle size hangi nedene ile diş estetiği veya diş kaplaması gerektiğine doğru bir şekilde karar vermek gerekir. Bazen diş ağrısı, bazen kırık diş gibi nedenler diş kaplamasını zorunlu hale getirir. Bunların dışında eksik diş boşluklarının kapatılması için de diş kaplama ve diş köprüsü uygulaması tercih edilmektedir.

Size dişlerin kaplama yapılması gereken özel bir durumdan da bahsetmek istiyorum. Diş ağrısı ile gittiğiniz doktor dişin çekilmesi veya kanal tedavisi yapılması gerektiğini söyler. Tabi diş çektirmek hiç birimizin istemediği bir durumdur. Kanal tedavisi ile diş kanalları temizlenerek dişin ağrısı geçirilir. bu son derece memnun edici bir sonuçtur. Dişin ağrısı geçtiğinde kanal tedavili dişe dolgu uygulanır ve nasıl olsa ağrı kalmadığı için de o diş unutulur. Aslında tam da dişe yatırım yapma zamanıdır. Kanal tedavisi ile sinirleri alınan diş kırılgan olur. Sıvı kaybettiği için diş kırılgan olacaktır. Ağrısı geçtiği için dişin zaman içerisinde minik çatlaklar ve ilerleyen zamanda kırık oluşması olasılığı yüksektir. Dişte olası bir kırığı engellemek için diş üzerine kaplama yapılması en doğru seçenek olacaktır. İşte zirkonyum diş kaplama da uzun ömürlü ve estetik diş kaplama olarak

ZİRKONYUM KAPLAMA İÇİN KÜÇÜKÇEKMECE DİŞ KLİNİĞİNDEN BİLGİ ALDIK

İstanbul Küçükçekmece diş kliniğinden Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık. Neden zirkonyum diş kaplama tercih edilir? Zirkonyum kaplama sadece estetik özellikleri ile mi tercih nedeni olur? sorularının cevabını aradık.

Öncelikle böyle önemli bir konuda toplumu doğru bilgilendirmek için yola çıktığınızdan dolayı sizi tebrik ederim. Her kafadan bir ses çıktığı bu dönemde kimisi zirkonyum implantlardan bahsediyor. Kimisi zirkonyum kaplamanın kanser yaptığını söylüyor. Bilgi kirliliğinden başka bir şey değil bu söylentiler.

İmplant üzeri zirkonyum diş kPLm
İmplant üzeri zirkonyum diş kPLm

Öncelikle hastalara en doğru bilgiyi sadece diş hekimlerinden alabileceklerini  bir kez daha söylemek gerek.En tutarlı ve doğru bilgiyi de muayene olduktan sonra almak mümkün olabilir. Hastalar genellikle kendilerine yapılacak tedavi fiyatı ile ilgili telefon ile veya bir tanıdıkları vasıtası ile bilgi almak istemekte. Bunun mümkün olmadığını sanırım hastalar da biliyor. Ancak yine de bir fiyat duymak istiyorlar. Kişisel olarak onlara bir fiyat söyleyemiyorum. Çünkü mesela on bin tl dediğimde belki de tedavileri iki bin TL ile bitecek. Kişi bu bütçeyi karşılayamayacağını düşündüğünde tedaviyi erteler. En büyük hata da tedaviyi ertelemektir. Mevcut sorunların daha da büyümesine neden olan bu erteleme durumuna engel olmak için ben tahmini de olsa bir fiyat vermekten yana değilim şahsen. Bunu tersi bir senaryoda da verilen fiyattan daha yüksek bir tedavi fiyatı çıkma ihtimalidir. Eski kaplamaların altındaki dişlerin çekim gerektirmesi ve implant gibi daha yüksek fiyatlı işlemlere gerek duyulması da  hastanın evdeki hesabının çarşıya uymamasına neden olacaktır. Mesela iki bin TL ile dişler yapılacak diyerek bütçe ayarladı ise on bil TL gibi bir maliyet her iki tarafı da zora sokacaktır.

Yukarıda da anlatmaya çalıştığım olumsuzluklar ile karşılaşmamak için İstanbul Küçükçekmece de bulunan diş kliniğimde gerek zirkonyum diş kaplama fiyatı soranlara gerek implant fiyatı soranlara muayene öncesi tahmini de olsa bir fiyat vermekten kaçınıyorum açıkçası. Muayene olduklarında da yapılabilecek tedavileri ve alternatifleri ile birlikte fiyatlar hakkında da detaylı bilgi vererek hastanın kendi diş sağlığı ve tedavisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmasını istiyorum.

Zirkonyum diş kaplama ile ilgili detalı bilgileri burada tekrar tekrar yazmaya gerek yok. www.drsertac.com/zirkonyum sayfasından okuyabilirsiniz. Kaplamanın mekanik biyolojik avantajları ve fiyatları hakkında videomu da izlemek mümkün.

Sağlıkla kalın.